9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu (wideo)

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu (wideo)

Bodecker Neander 4 zdj z arch teatru 2 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu (wideo)Mieliśmy niewątpliwą przyjemność zapoznać się z fragmentami spektakli, które zobaczymy w ramach 9. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, dosłownie już za kilka dni, w Teatrze Na Woli. Podczas spotkania dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk uchylił rąbka tajemnicy na temat wyjątkowych gości, a także wyjątkowego wieczoru teatralnego, w którym udział weźmą zaproszeni aktorzy prowadzący festiwalowe warsztaty z Hiszpanii, USA, Francji i Polski oraz uczestnicy tegorocznej edycji Szkoły Współczesnej Pantomimy.


DSC 0026 300x201 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu (wideo)

od lewej: Maciej Kowalewski, Bartłomiej Ostapczuk

W tym roku w programie festiwalu znajdą się przedstawienia z Francji, Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski. Tegoroczny Festiwal jest kontynuacją powrotu do pantomimy klasycznej, czego dowodem fakt, iż welu wykonawców tegorocznego Festiwalu to –   uczniowie legendarnego artysty Marcela Marceau. 9. Festiwal daje możliwość uświadomienia sobie, jak różne formy, mimo tych samych korzeni, przybiera Sztuka Współczesnej Pantomimy.
Tradycyjnie już podczas Festiwalu, w tym roku w dniach 21-26 sierpnia, odbędą się też największe w kraju warsztaty pantomimy. Zajęcia prowadzić będą artyści z Francji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski.
Warto przy okazji dodać, iż od 2009 roku Warszawskie Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli współpracuje z innymi festiwalami pantomimy na świecie, zaś – co podkreślał obecny na spotkaniu dyrektor Maciej Kowalewski – Teatr na Woli to obecnie jedyna scena, która ma w swoim repertuarze spektakle pantomimy.
Co nas zatem czeka podczas 9. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu? (szerzej o poszczególnych spektaklach będziemy informowali Państwa na bieżąco)

Do Theater 2 zdj z arch teatru 225x300 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu (wideo)

Do Theater, zdj.: arch. teatru

21 sierpnia 2009 (piątek) godz. 19.00
spektakl „BLIK” w wykonaniu –   Monsieur et Madame O –   (Francja)
Laurent Clairet i Violaine Clanet twórcy teatru MMO zawodu uczyli się w Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcela Marceau, pod jego reżyserską opieką. Inspirację czerpią za sztuki mimu, tańca współczesnego oraz sztuki cyrkowej. –   Spektakl “Blik” bada mechanizmy i działanie tragikomedii. Tak, jak w ich poprzednich kreacjach artystów, słowo dyskretnie zanika, oferując widzowi teatr wizualny, teatr gestu, który oddaje głos momentom ciszy.

23 sierpnia 2009 (niedziela) godz. 19.00
spektakl “LOMBARD” w wykonaniu –   Teatru Mimo

Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku. Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora szybko przekształcił się w zespół. Obecnie wszyscy aktorzy Teatru Mimo związani są z całorocznym Studiem Pantomimy w Teatrze Na Woli, gdzie od kilku sezonów uczą się sztuki współczesnej pantomimy. Teatr Mimo ma na swoim koncie dziewięć produkcji teatralnych obejmujących różne formy sztuki pantomimy. Teatr prezentował swoje spektakle we Francji, Puerto Rico i Izraelu. Aktorzy występują również gościnnie na scenach teatrów dramatycznych i operowych Warszawy. W 2009 r. aktorzy Teatru Mimo powołali Fundację Centrum Pantomimy.

25 sierpnia 2009 (wtorek) godz. 19.00
spektakl „HANGMAN” w wykonaniu Do Theater (Rosja/Niemcy)

Założony w 1987 r. zespół eksperymentalnego physical theatr. Do theater jest uważany za jedną z najważniejszych grup wywodzących się z postkomunistycznej Rosji. Zespół jest pionierem ekstremalnego stylu w physical theatre, stworzył język ruchu znany jako rosyjski modernizm, styl który jest agresywny, wymagający, intensywny a jednocześnie zabarwiony poetycko. Od wczesnych lat 90-tych Do Theatre zajmuje wyjątkowe miejsce wśród teatrów europejskich. Siedzibą zespołu jest Aachen w Niemczech. Od wielu lat zespół prezentuje swoją pracę na najważniejszych festiwalach teatralnych całego świata

27 sierpnia 2009 (czwartek) godz.19.00
spektakl “MODERN MIME EVENING” – various artists + The School of Modern Mime – Hiszpania, Francja, USA, Polska

Wieczór teatralny stworzony specjalnie na 9. edycję naszego Festiwalu, pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form –   w teatrze pantomimy. Do udziału w spektaklu zostali zaproszeni aktorzy prowadzący festiwalowe warsztaty z Hiszpanii, USA, Francji i Polski oraz uczestnicy tegorocznej edycji Szkoły Współczesnej Pantomimy. Zaprezentują również etiudę będącą fragmentem spektaklu „Dwa słowa” w reżyserii Laco Adamika zrealizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową. Wystąpują: Ewelina Ciszewska (Polska), Pau Bachero (Hiszpania), Sergi Emiliano (Hiszpania/Francja), Gregg Goldston (USA), Bartłomiej Ostapczuk (Polska) oraz uczestnicy Szkoły Współczesnej Pantomimy. W etiudzie ze spektaklu „Dwa słowa” w choreografii Marka Derlacińskiego udział biorą: Katarzyna Markowska-Byczek, Marek Derlaciński, Tomasz Witkowski, Tomasz Pałasz, Tomasz Nerkowski , Piotr Nowakowski, Romek Piętakiewicz, Bartłomiej Ostapczuk, kostiumy: Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk, muzyka Stanisław Moniuszko.

29 sierpnia 2009 (sobota) godz.19.00

Alithea 4 fot z arch teatru 200x300 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu (wideo)

Alithea, zdj.: arch. teatru

spektakl “ALITHEA” w wykonaniu –   Alithea Mime Theatre (USA)
Alithea Mime Theatre to największy i najbardziej znany teatr pantomimy w USA. Założona w 1997 roku grupa pod artystycznym przewodnictwem C.J. Nicholasa Johnsona i Sabriny Vasquez wyznacza nowe granice w amerykańskiej sztuce pantomimy zbiorowej. Umiejętne łączenie teatru tańca z teatrem pantomimy zostało wielokrotnie dostrzeżone i zdobyło uznanie wśród krytyków teatralnych w USA. Teatr tworzy specyficzny styl poetyckiej Sztuki Mimu, która jest jednocześnie bardzo ekspresyjna. Do grona najbliższych przyjaciół Alithea Mime Theatre należał Marcel Marceau, który wielokrotnie z uznaniem wypowiadał się na temat pracy C.J. Nicholasa Johnsona. Teatr prezentując swoje spektakle od lat podróżuje po całym świecie. Tym samym stał się jedynym amerykańskim teatrem pantomimy prezentującym swoje prace poza Stanami Zjednoczonymi.

30 sierpnia 2009 (niedziela) godz. 19.00
spektakl “SILENCE” w wykonaniu Bodecker/ Neander Company (Niemcy)

Bodecker/ Neander Company pomimo silnego zakorzenienia w klasycznej tradycji Marcela Marceau –   w widoczny sposób odpowiada na wyzwanie nowych nurtów artystycznych. Łącząc mimodram z teatrem przedmiotu i teatrem obrazu, wypracowali własną specyficzną formę teatralną. Bodecker/ Neander Company to jeden –   z najbardziej znanych i cenionych duetów pantomimicznych w Europie. Tak jak podczas występów z Marcelem Marceau, tak i ze swoimi spektaklami, podróżując zdobywają uznanie widzów na całym świecie.

Prezentacja Alithea Mime Theatre

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu
21-30 sierpnia 2009 r.
TEATR NA WOLI

Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godzinie 19.00
Więcej informacji: www.mime.pl

dodajdo.com

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Stretch Marks Removal
Best Eye Cream
Stretch Mark Cream
Dark Circles Under Eyes
how to get rid of dandruff
Skin Id Reviews
Does Murad Work
how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactiv Work
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work