Ćwiczenia z Absolutu – Ostateczny upadek Boga katolicyzmu

Ćwiczenia z Absolutu – Ostateczny upadek Boga katolicyzmu

Jako osoba wierząca w Boga, dawny wyznawca religii katolickiej, stanąłem dzisiaj jak wryty, czytając o tym, że wedle precyzyjnego tłumaczenia Starego Testamentu, Bóg nie stworzył wcale świata – czyli tym samym przestał być Bogiem, a stał się tylko bogiem, mocarną istotą, taką jak Zeus czy Anubis, ale nie absolutną. Dlatego od dzisiejszego dnia niezwykle nisko upadły źródła ideologii trzech wielkich religii – katolickiej, muzułmańskiej i judaistycznej.

tower of babel 640x482 Ćwiczenia z Absolutu  Ostateczny upadek Boga katolicyzmu

Profesor Ellen van Wolde – specjalistka od zapisów Starego Testamentu odkryła, że oryginalny tekst Biblii w pierwszej z ksiąg – Księdze Rodzaju dotyczy „rozdzielania” przez Boga, a nie „stwarzania” z niczego – świata. Użyte tam hebrajskie słowo „bara” oznacza bowiem „przestrzenne rozdzielenie”, a nie „tworzenie”. Tym samym pierwsze słowa Biblii brzmią inaczej:

na początku Bóg rozdzielił Niebo i Ziemię” – a więc pozbawiony mocy tworzenia Bóg staje się już tylko bogiem, jednym z wielu w tej części Wszechświata. Bóg Katolicyzmu, Islamu i Judaizmu przystosował więc Ziemię do życia, zterraformował planetę, zrobił więc coś, co wkrótce ludzkość rozpocznie realizować sama na Marsie.

Katolicyzm, Islam i Judaizm łączy to samo wyobrażenie Boga – opisane w Pięcioksięgu Mojżesza. Żydzi wierzą tylko w Stary Testament, Katolicy w Stary i Nowy Testament, natomiast Muzułmanie w Stary Testament oraz zapiski swojego proroka Mahometa zawarte w Koranie oraz nie wiedzieć czemu nie nazywają Boga zgodnie z zapisami mojżeszowymi, lecz nadali mu nowe imię – Allacha.

Każdy poszukujący prawdy człowiek wierzący w Boga – stara się dowiedzieć jak to się stało, że Bóg stworzył świat, z jakiego powodu powołał nas do życia oraz jak należy postępować żyjąc na tym świecie, aby wpisać się w boski plan Najwyższego – oczywiście pod warunkiem, że jakiś plan zostanie nam maluczkim przez Niego objawiony.

Dlatego zadaniem owych trzech największych religii jest szczegółowe objaśnienie tych, kluczowych dla egzystencji wierzącego w Boga, zawiłości. Jeżeli bowiem Bóg istnieje, to wszystkie inne sprawy przy Jego wielkości tracą na znaczeniu i ważne są tylko jego nakazy – to jest, ważna jest tylko teologia tudzież jedynie religia.

Niestety religia katolicka nie miała we względzie logicznego objaśniania zaleceń Boga, zbyt wielu sukcesów. Odwołam się tutaj właśnie do niej, gdyż takie prawo daje mi fakt niezbity, że byłem kiedyś tej religii wyznawcą. Mógłbym więc przytoczyć nieco przydługą i zawiłą historię Kościoła Katolickiego, pełną niecnych sprawek Świętej Inkwizycji, zwanej dzisiaj Kongregacją do spraw Nauki i Wiary. Dotychczasowy przywódca kongregacji do tego, został ostatnio ogłoszony Jego Świętobliwością Papieżem – z glejtem nieomylności w sprawach wiary, co jest w pełni zgodne ze starożytną linią nauki kościoła – Inkwizycja w końcu nie może się mylić.

Nie ważne jest jednak, co czyni niedoskonały, bo ludzki kościół, zwłaszcza jako instytucja zrzeszająca kapłanów. Nie ważne ile kościół ma na sumieniu grzechów – Średniowiecze to były przecież inne czasy. Nie ważne, że na Soborach odrzucano mniej wygodne Ewangelie, to były przecież jeszcze dawniejsze czasy. Nie ważne, że katolicy nie wyznają oryginalnych dziesięciu przykazań ze Starego Testamentu, lecz tylko dziewięć przykazań – z ostatnim przykazaniem rozdzielonym na dwa, aby ich liczba, dla słabo liczących maluczkich, się zgadzała. Problem w tym, że to co wybrano do kanonu nauki katolickiej wiary, również nie za bardzo trzyma się kupy.

Dla przykładu w jednej z Ewangelii Jezus przynosi nam miecz, gdzie indziej nakazuje nam nadstawiać naszym wrogom drugi policzek. W jednej z wypowiedzi oświadcza, że niesie prawa nowe, w tym zastępujące wszystkie dziesięć – przykazanie miłości, a w drugiej, że wszystko co napisano w starym prawie – Torze dalej obowiązuje. Tora to judaistyczna nazwa na Stary Testament – jedyne źródło praw religii żydowskiej.

Hebrajski Pięcioksiąg Mojżeszowy również ma wiele nielogiczności, chociaż znacząco mniej niż produkty świeże, czyli łacińskie i greckie zapisy Nowego Testamentu. Dlatego do tej pory był on fundamentem trzech największych religii świata. Był oryginalną i całkowicie wiążącą wykładnią praw i opisem czynów Boga prawdziwego na Ziemi, kiedy jeszcze osobiście ingerował Bóg w życie ludzkości. Każdy z nas słyszał przynajmniej, jak to wyglądało – kiedy ludzie pogarszali swoje obyczaje, spotykała ich od Boga kara, na przykład deszcz meteorytów jak w Sodomie i Gomorze, czy malownicza historia z Arką i Potopem.

Z kolei dzisiaj za sprawą odkrycia Pani profesor Van Wolde dowiadujemy się, że wszystko co w Starym Testamencie napisano nie ma znaczenia, ponieważ Stary Testament być może zgodnie z prawdą, opisuje poczynania jakiejś potężnej istoty, ale jest to historia o czynach jakiegoś boga przez małe „b”, ponieważ pozbawionego zupełnie mocy tworzenia. Bóg mógł nas wygnać z Raju, ale to nie On ten Raj stworzył – to jest oczywisty wniosek z właściwego odczytania słowa „bara”, użytego w Księdze Rodzaju, czyli „rozdzielenia”, a nie „stworzenia” Nieba i Ziemi.

Natomiast prawdziwego wyznawcę Boga, interesują niestety tylko dzieje, przykazania i nauki – Stworzyciela Świata – tego który wymyślił i ustalił prawa fizyki oraz być może stworzył nas osobiście albo pozwolił na działanie praw doborów ewolucyjnych, co w końcu przecież zupełnie na to samo wychodzi. Skoro Bóg stworzył czas, to czasu dłużyzny Najwyższego w końcu nie dotyczą i nie ważne jest, że tak wiele czasu minęło od początku Wszechświata, czy od początku procesu ewolucji, aż do dzisiejszego dnia, pełnego przeróżnych grzechów i innych wytworów ludzkości.

Czeka więc nas okres w dziejach ludzkości bardzo ciekawy. Okres zmian w kierunkach myślenia i nurtach, najbardziej kluczowych światopoglądów ludzkości. Tej wielkiej prawdy o „bożej niemocy tworzenia”, odkrycia prawdziwego znaczenia słowa „bara”, nie można już bowiem w dobie Internetu ani zamilczeć, ani schować pod dywan. Wyklęcie, czy rytualne ucięcie głowy Pani Ellen van Wolde niczego nie zmieni. Jeżeli Pani profesor odkryła prawdziwe tłumaczenie hebrajskiego oryginału, to największe religie świata – Katolicyzm, Islam i Judaizm – właśnie straciły rację bytu.

Ponieważ jestem osobą wierzącą – to twierdzę, że Bóg istnieje. Natomiast jaki on jest i jakie były jego czyny – tego na pewno nie opisuje Pięcioksiąg Mojżesza, gdyż jest to historia o kimś kto „rozdzielał”, a nie „tworzył” ten świat – niejakim Jahwe vel Allachem, być może ważnym słudze prawdziwego Boga, ale na pewno istocie całkowicie pozbawionej mocy tworzenia.

Dlatego na miejscu wyznawców tych religii, poważnie zastanowiłbym się, jakie jest uzasadnienie dla praw obyczajowych jakie przestrzegają oraz komu oddają cześć – być może to, co robią, nie jest tak zupełnie zgodne z wolą prawdziwego Boga, chociaż naturalnie nie mnie jest właściwym, aby to oceniać.

 

Zbigniew Galar

 

dodajdo.com

6 Komentarzy do “Ćwiczenia z Absolutu – Ostateczny upadek Boga katolicyzmu”

 1. Edyta Socjolog 9 sierpnia 2011 at 12:12 #

  „logicznie” … nie można mówić o bogu – bogach. Logicznie można rozprawiać o prawach religii, historii religii i jej dogmatach oraz kontekstach antropokulturowych. Nie wiem kim jest ten pan ale całość brzmi, jak wypracowanie ambitnego licealisty, któremu wpadła czytanka w ręce. Dość zabawnie sie czyta ale męczy jak historie z tabloidów . Brak jednak lekkości pióra, za to ciężar ego przygniata całość.Pozdrawiam ps. To wytykanie błedów
  Kościołowi jest dziecinne, ludzie wykształceni i rozumni, to wszystko wiedzą, ale wiedzą też więcej znacznie niż autorowi sie wydaje że sam wie.

  • Zibi 9 sierpnia 2011 at 17:06 #

   Ci którzy rozważają religię z zewnątrz z punktu widzenia antropologii i kultury z góry tracą połowę wątków i nie są im dane mistyczne zadziwienia. To wielka strata jaka dotyka wszystkich dogmatycznych ateistów, nie potrafiących z naprawdę otwartym umysłem dyskutować o absolucie.
   Co do Pani przywiązania do tytułów naukowych i wykształcenia, to muszę przypomnieć, że dopóki będą one miały dla Pani pierwszorzędne znaczenie, dopóty nigdy nie będzie Pani intelektualistką, a jedynie osobą której poziom formalnego wykształcenia znacznie przekracza poziom intelektualny.

   To od licealistów i studentów pierwszych lat – ludzi do 25 roku życia, ludzkość dowiaduje się i uczy najwięcej. Człowiek w tym wieku jest bowiem najbardziej kreatywny, a potem zamyka się na swoje możliwości pod wpływem zamkniętych formalizmów, którym tak bardzo Pani hołduje.

   Wykształcenie i rozumność to piękne tarcze dla strachu przed myśleniem, zwłaszcza zdradzającym symptomy samodzielności, a nie tylko tępego naśladownictwa wielkich.

   P.S.
   To miłe że czytuje Pani tabloidy, jednak naprawdę nie ma się czym chwalić – zwłaszcza w Internecie.

 2. UZUPEŁNIENIE 9 sierpnia 2011 at 00:29 #

  Wywód ciekawy mimo że tłumaczenia starożytnych tekstów uważam za ryzykowne zajęcie. Ale pewne sprawy można pokazać precyzyjnie – np. sprzeczności. Co prawda za jakiś czas może okazać się, że to nie sprzeczność lecz … złe tłumaczenie jakiegoś wyrazu. Bądźmy ostrożni – przypomnijcie sobie, ile razy okazywało się, że ktoś nawet dobrze nam znany NIECO INACZEJ rozumiał treść jakiegoś banalnego słowa w naszym wspólnym języku ! To daje do myślenia.

  I jeszcze jedno – autor kilkakrotnie podkreśla zwrot o 3 największych, ergo najważniejszych religiach świata.
  Powiedzmy to jasno : 3 największe w świecie białego człowieka z przyległościami (plus późniejsi prozelici, również czarni etc.). Dla hindusa, buddysty czy shintoisty judaizm naprawdę nie jest aż tak ważny. Religia shinto jest może niszowa, OK. Ale hinduizm i jego krewniacy ? Chyba mają licznych wyznawców i są jednak dość ważne w świecie, nie tylko w części Indii.

  W tamtych pismach też są sprzeczności i nawarstwienia z różnych epok ale można spróbować wycisnąć esencję. I okazuje się ona jakoś tak blisko różnych domniemań współczesnej fizyki. Podkreślam – domniemań, nie pewników. I jest to ta fizyka, której nie uczy się w szkołach, bo pachnie herezją, jak F. Capra i inni. Co do meritum, logika formalna nakazuje mi przypuszczać, że jeżeli dwoma całkowicie różnymi drogami dochodzi się do podobnych wniosków, to jest spora szansa, że te wnioski są poprawne. Np. Big Bang.

  c.b.d.o.

  • Zibi 9 sierpnia 2011 at 17:29 #

   Indie już są ważne a za 10 lat będą najludniejszym państwem świata. Jednak obecnie to jeszcze biały człowiek decyduje o losach świata. USA i Europa jest w stanie samodzielnie przeciwstawić się reszcie ludzkości i bez wysiłku narzucić jej swoją wolę.

   Dlatego tak ważne jest w co ci ludzie wierzą. Dużo ważniejsze od tego w co wierzy plemie Hutu na swojej pustyni.

   Cenny komentarz.
   Pozdrawiam

   • Do Zibiego 9 sierpnia 2011 at 23:39 #

    Myślałem o sformułowaniu : 3 NAJWIĘKSZE RELIGIE ŚWIATA a nie o najsilniejszych gospodarkach, co prawda już przekwitających. Prawdopodobnie jeszcze długo świat białego człowieka będzie rządzić lub przynajmniej próbować rządzić resztą świata ale to nie oznacza, że RELIGIE białego człowieka są najważniejsze.

    • Zibi 10 sierpnia 2011 at 07:08 #

     Ważność religii można według mnie wyznaczać wedle 3 kryteriów:
     - ważności wyznawców (tym samym scientolodzy są ważni bo są tam głównie celebryci – od których wielu ludzi czerpie wzorce zachowań)
     tutaj właśnie tak istotne są Chrześcijaństwo i Judaizm

     - liczebności wyznawców (tym samym Hinduizm i Konfucjanizm wysuwają się na plan pierwszy)

     - prawdziwości religii – tutaj istotne są efekty naszego poszukiwania absolutu – jednocześnie ocena tej prawdziwości jest kwestią niewykle indywidualną – choć wartą poszukiwań


Dodaj komentarz

Stretch Marks Removal
Best Eye Cream
Stretch Mark Cream
Dark Circles Under Eyes
how to get rid of dandruff
Skin Id Reviews
Does Murad Work
how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactiv Work
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work