Dawnych karnawałów czar

Dawnych karnawałów czar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50e947667bd54 p 640x484 Dawnych karnawałów czar

39 ok. 30 Piaskowa 3 Dawnych karnawałów czar

a68e0fea 5330 11e2 a122 0025b511226e 640x632 Dawnych karnawałów czar

lecha Dawnych karnawałów czar

SM0 1 N 2547 Dawnych karnawałów czar

SM0 1 P 2676 2 Dawnych karnawałów czar

Zabawa 1957 Edmund Buczek aDAM sIWA sT. kUBACKA ZD. kRZYŻNOW Dawnych karnawałów czar

SM0 1 W 2131 1 Dawnych karnawałów czar

Data rozpoczęcia karnawału jest uzależniona od kraju, a nawet regionu. Zgodnie z tradycją niektórych krajów rozpoczyna go Sylwester, inne z kolei są przekonane, że bale karnawałowe, maskarady, kuligi i inne szaleństwa zacząć można w Dniu Trzech Króli.

Karnawałowa tradycja

Skąd wziął się zwyczaj szalonych zabaw? Karnawał wywodzi się z kultów płodności i kultów agrarnych. Od dawien dawna obowiązuje przeświadczenie, że im wyższe skoki, tym większe będą plony, a zboże wyżej urośnie.

Tradycyjne dla wsi i miasteczek były przemarsze różnorodnych przebierańców. Stroje przeważnie zwierząt, maski i czernienie sobie sadzą twarzy było regułą. Korowody przypominały te, które wędrują podczas Wigilii. Jest turoń, niedźwiedź, konik, bocian i żuraw. Wierzono, że wpuszczenie przebierańców do domu przyniesie mu dostatek i urodzaj.

Bale karnawałowe urozmaicały barwne kuligi od dworu do dworu. Wszędzie czekał poczęstunek, któremu towarzyszyły huczne tańce. Karnawał spełniał bardzo ważną rolę w życiu społeczno-towarzyskim zwłaszcza w nieco późniejszym okresie. Z uwagi na to, że hucznie organizowane zabawy gromadziły wielu chętnych do szaleństw arystokratów, ziemian i nowej miejskiej społeczności nierzadko podrzędną rolą karnawału było kojarzenie ze sobą ludzi majętnych z tymi, którzy znajdowali się wysoko w społecznej hierarchii.

Bawili się wszyscy. Również mniej zamożna część społeczeństwa starała się naśladować bogaczy w wystawnych przyjęciach, jednak z uwagi na mniejsze możliwości finansowe, bale organizowane przez biedotę, były raczej parodią karnawału. Dla rysowników, karykaturzystów i dziennikarzy, którzy kpili z drobnomieszczańskich imprez, stanowiła natomiast pożywkę.

Z karnawałem wiąże się ciekawa tradycja żywa w Krakowie w XVI w. W tłusty czwartek tamtejsze przekupki urządzały sobie zabawę, która nosiła nazwę babiego combru. Nazwa ta powstała od nazwiska krakowskiego wójta Combra, który odznaczył się niezwykłą surowością dla handlujących kobiet. W rocznicę jego śmierci straganiarki obwieszały się różnorodnymi błyskotkami, piły, jadły i świetowały. Do wspólnej zabawy zapraszały nieżonatych mężczyzn, których upijały, bez wyjątku. Ponadto zabierały części garderoby, stroiły ich na pośmiewisko w słomiane wieńce, zaprzęgały do drewnianego kloca i kazały ciągnąć. Była to kara, jaką wymierzały za wszystkie złe rzeczy, których doświadczyły za sprawą wójta. Szczęście miał ten, który zdołał się wykupić i obiecać, że wkrótce się ożeni.

Kusakami lub kusymi dniami nazywano ostatki, czyli ostatnie 3 dni kończące karnawał. Wtedy kobiety bawiły się razem w karczmach. Zamożne i żonate kobiety wprowadzały do towarzystwa te, które w okresie karnawału wyszły za mąż. Bawiły się także panny i kawalerowie. Panny tańczyły ze sobą i na talerzyk ustawiony w pobliżu orkiestry, na beczce z piwem, a pod figurką przedstawiającą chłopa lub kozła, wrzucały monety i śpiewały. Ten obrządek miał im zapewnić rychłe zamążpójście.

Wszystkie bale karnawałowe kończyły się w momencie wybicia godziny dwudziestej czwartej, w nocy z wtorku na środę, kiedy rozpoczynał się post. Wtedy odbywały się zabawy noszące nazwę śledzika. Wtedy tanecznym krokiem przechodziło się z sali tanecznej do jadalni, gdzie podawano śledzika właśnie, inne ryby, jaja i mleko tzw. podkurek, który w symboliczny sposób rozpoczynał post. Ciekawym zwyczajem było zamknięcie w wazie żywego wróbla, którego wzbicie się w powietrze po otwarciu pokrywy oznaczało rozstanie się na okres postu z mięsnymi potrawami.

Najbardziej popularne obchody karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro. Z tego powodu każdego roku do Brazylii zjeżdża się masa turystów z całego świata. Ulicami Rio de Janeiro przechodzą bowiem barwne korowody z półnagimi tancerkami zatraconymi w sambie. Przebranie powinno błyszczeć i meić pełno ozdób. Charakterystyczne jest na tym tle nakrycie głowy tancerek. Wprowadzający w trans taniec oraz ofiary czynione ze zwierząt w hołdzie bogini morza Yemanji to jedne z elementów kultu afro amerykańskiego ? Condomble. Każdego roku w okolice plaży Copacabany przypływają statki wycieczkowe z turystami ciekawymi niezwykłych rytuałów. Centrum zabawy zlokalizowane jest w okolicy betonowych konstrukcji – sambodromów, gdzie wielojęzyczny tłum obserwować może zmagania szkół samby, które bez wątpienia stanowią jedną z karnawałowych atrakcji tego obszaru.

Urozmaiceniem karnawału w Wiedniu jest znany całemu światu bal debiutantek. Pierwsza taka zabawa odbiła sie w1936 w Operze Wiedeńskiej. To doskonała okazja dla panien na prezentację przed szerokim gronem, zwłaszcza męskim. Obowiązkiem jest nałożenie na siebie w tym dniu pięknej, długiej, białej sukni. Jednakże za udział w wiedeńskim balu trzeba zapłacić.

W Polsce ? w Warszawie także od pewnego czasu (1998) zaobserwować można tradycję urządzania takich wystawnych zabaw z charakterem. Organizowane są one cyklicznie i mają charakter imprezy charytatywnej. Od wiedeńskiego balu debiutantek nasz rodzimy różni się tym, że zaprezentować na nim mogą się panny, jak i kawalerowie. Muszą jednak spełniać warunek odpowiedniego wieku. To bardzo prestiżowa uroczystość, na którą nie można dostać się uiszczając opłatę lub rezerwując miejsce. Trzeba otrzymać zaproszenie.

Wenecki karnawał charakteryzuję się balami maskowymi. Pięknie przygotowana maska, której zdobienie niejednokrotnie powierza się artystom, ma funkcje bajkowej czapki-niewidki. Umożliwia bowiem wstęp do wielu miejsc: kasyn, pałaców i na salony. Ze względu na anonimowość, jaką zapewnia, ułatwia nawiązywanie kontaktów damsko-męskich. Człowiek skrywający twarz za maską z łatwością może przeobrazić się w kogoś innego.

Interesująco na tym tle prezentuje się rokrocznie obchodzony niemiecki karnawał. Tam nazywa się go ?piątą porą roku?. Ma on związek z wypędzaniem złych duchów pojawiających się wraz ze zmianami pór roku. W trakcie zabawy zwanej Weiberfastnacht (ostatni czwartek karnawału) barwnie ubrane kobiety uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty. Nie pomijają nikogo, także wysoko postawionych urzędników, którzy przekazują im symboliczne klucze do bram miasta.

Dzisiaj już większość z tych tradycyjnych obrządków odeszło niestety w zapomnienie. Przykre to, gdyż stanowi dziedzictwo kulturowe, o którym wiele osób nawet nie wie. Gdzieniegdzie kultywuje się je w okrojonej formie. Teraz stawia się przede wszystkim na huczną zabawę do upadłego. Nie ma w tym oczywiście nic złego, pod warunkiem jednak, że zachowa się umiar w szaleństwach i bezpiecznie wróci się do domów w oczekiwaniu na kolejną karnawałową możliwość imprezowania.

 

 

dodajdo.com

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Stretch Marks Removal
Best Eye Cream
Stretch Mark Cream
Dark Circles Under Eyes
how to get rid of dandruff
Skin Id Reviews
Does Murad Work
how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactiv Work
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work