Film – Śnieżka

Gotycki melodramat inspirowany słynną baśnią braci Grimm.
Nowa wersja słynnej baśni braci Grimm o królewnie Śnieżce, opowiedziana w rytmie flamenco. Niezwykły hołd dla kina niemego, porównywany przez krytyków do obsypanego Oscarami „Artysty”. Zdobywca 32 nagród, w tym 10 statuetek GOYA (m.in. NAJLEPSZY FILM i NAJLEPSZY SCENARIUSZ) oraz SPECJALNEJ NAGRODY JURY na festiwalu filmowym w San Sebastian. Oficjalny hiszpański kandydat do Oscara.
Reżyser Pablo Berger zaprosił do pracy nad „Śnieżką” wybitnych hiszpańskich twórców. Wśród nich znaleźli się tak znakomici aktorzy, jak Maribel Verdú pamiętana z ”Tetro” mistrza Francisa Forda Coppoli, „I twoją matkę też”, gdzie zagrała u boku Gaela Garcíi Bernala i Diego Luny, czy głośnego „Labiryntu Fauna” autorstwa samego Guillermo del Toro. W obsadzie „Śnieżki” zobaczyć można także Daniela Giméneza Cacho, który wystąpił m.in. w ”Złym wychowaniu” Pedro Almodóvara i ”Dorwać Gringo” u boku Mela Gibsona. Na ekranie w tytułowej roli pojawia się również obwołana aktorskim objawieniem Hiszpanii młoda i piękna Macarena García.
Mała dziewczynka o imieniu Carmen nigdy nie miała okazji poznać swojej pięknej, zmarłej przedwcześnie matki. Jej ojciec, niegdyś sławny torreador, zaniedbuje córkę, ulegając złemu wpływowi nowej żony. Macocha z całego serca nienawidzi dziecka i pewnego dnia postanawia pozbyć się go raz na zawsze.
Dziewczynce udaje się jednak uciec śmiertelnemu przeznaczeniu. Spotyka wesołą kompanię małych torreadorów, którzy przyjmują ją do swojej grupy i dają przezwisko Śnieżka. Carmen pragnie pójść w ślady ojca i - z pomocą nowych przyjaciół – stać się mistrzynią corridy. Zła macocha, kiedy dowiaduje się, że Śnieżka żyje, postanawia dokonać zbrodniczego dzieła…
„Śnieżka” to nie tylko magia obrazu przenosząca widzów w złote czasy początków kina, ale również nawiązująca do flamenco fenomenalna muzyka Alfonso Vilallonga, który na swoim koncie ma m.in. ścieżkę dźwiękową do „Moje życie beze mnie” w reżyserii podopiecznej Pedro Almodóvara – Isabel Coixet („Życie ukryte w słowach”, „Elegia”).