Równość to zło – najgorsza zbrodnia

Równość to zło – najgorsza zbrodnia

Zasada Vilfredo Pareto, to jedno z największych odkryć nauk społecznych jakiego do tej pory ludzkości udało się dokonać. Zaliczana jest ona do pojęć z zakresu nauk socjologicznych pomimo tego, że w momencie jej odkrywania socjologia jako nauka – jeszcze nie istniała.

Tak samo jak matematycy odkrywali ze zdumieniem geometrie nieeuklidesowe, przestrzenie Łobaczewskiego, czy geometrie fraktalne. Tak samo ekonomiści i socjologowie do dzisiaj nie mogą nadziwić się tajemniczej zasadzie Pareto.

Zasada ta mówi, że systemy samoorganizujące się, czyli systemy otwarte, pozbawione nadrzędnego systemu sterowania, takiego jak stojący nad wszystkim i podejmujący arbitralne decyzje człowiek – dzielą się zgodnie z procentowym podziałem 80 na 20.

344wavl 447x640 Równość to zło  najgorsza zbrodnia

Takim systemem jest ludzka cywilizacją, ponieważ podział władzy i wpływów podlega dynamicznym negocjacjom i nie zależy od pojedynczej jednostki. Tym samym upewniając się, że ludzkość podlega podziałowi Pareto, jednocześnie upewniamy się, że nie jest prawdziwą popularna spiskowa teoria dziejów, że za wszystkim stoi jakaś tajemna persona, decydująca zakulisowo o losach ludzkości.

80% wydobywanych surowców konsumuje zaledwie 20% ludzkości. Bogate kraje zachodu posiadają 20% ludności, a skupiają 80% bogactwa świata.

Powyższy podział nie jest powodem do utyskiwania na nierówności panujące na świecie, lecz jest całkowicie naturalny, a przez to stabilny i na dłuższą metę pożądany – gdyż stabilność dynamiki ludzkich wpływów przynosi makroekonomiczne korzyści.

Dlatego socjalizm i komunizm jako ideologie starające się dążyć do sztucznego wyrównywania czego popadnie, w XXI wieku nie mają racji bytu. Nie miały tej racji również w XX, jednak idea Pareto wymyślona pod koniec wieku XIX nie była na tyle popularna, aby odwieść niektóre kraje od nieekologicznych społecznych eksperymentów.

Ekonomista Vilfredo Pareto ponad 100 lat temu, w trakcie prowadzonych badań ze zdziwieniem stwierdził, że 20% Włochów skupia w swoich rękach 80% majątku swojego kraju. Następnie zauważył, że takiemu podziałowi podlegają też inne dane statystyczne, jednak konkretnie z czego taki podział wynika, nikomu od ponad wieku odkryć się dotąd nie udało.

Naukowcy nie lubią zjawisk na niebie i ziemi, które nie podlegają wynikaniu z jakiejś większej nawet najbardziej niedorzecznej teorii. Dlatego o podziale Pareto w pracach badawczych mówi się niewiele, jednak jako prawidło statystyczne podział Pareto jest wręcz nieoceniony – pozwala w łatwy sposób lokalizować punkty nierównowagi i odsiewać badawcze ziarna od plew, czyli wykrywać zwykłe oszustwa naukowe.

20% produktów wielkich firm przynosi 80% zysków. 20% klientów zakupuje 80% wartości całej sprzedaży. Podziałowi temu podlega wszystko to, co swobodnie unosi się w rzeczywistości, nie posiada więc ograniczeń – czy to fizycznych, bądź formalnych.

Podział Pareto przynosi nam wiele korzyści praktycznych. Pomaga nam zrozumieć wiele zjawisk społecznych. Pozwala łatwo projektować systemy, które same mają pozostawać jak najdłużej w stanie quasi stabilnym, w postaci dynamicznej równowagi.

20% kierowców powoduje 80% wypadków, na 20% powierzchni dywanu przypada 80% jego zużycia, 20% materiału do nauki zajmuje 80% arkusza egzaminu, 20% ubrań nosimy przez 80% czasu – podział ten możemy znaleźć praktycznie wszędzie.

Jednak nie jest to tylko czysta numerologia, jak w przypadku informacji, że 80% użytkowników Facebooka ma poniżej jednego miliona fanów. To argument ostatecznie grzebiący wszelkie złudzenia ludzi słabych, głupich i niewyedukowanych – odpowiadających za ponad 100 mln mordów XX wieku – komunistów.

Co prawda „IP generation” dobrze wie, że XXI wiek jest wiekiem czystej pragmatyczności i braku poglądów ideologicznych. Jednak sama równość tak bardzo przywarła nam do zwojów mózgowych jako uniwersalna potrzeba, że trzeba ją odklejać znacznie dłużej, a sam proces jest znacznie bardziej żmudny i pracochłonny.

Świat nie jest stworzony po to, żeby utrzymywać się w równowadze dzięki równemu podziałowi. Równowaga świata przebiega na linii jedna piąta do reszty. Dlatego wszelkie próby sztucznego wymuszania innego podziału zasobów, zawsze kończyć się będą niewyobrażalnym ludzkim cierpieniem, niewiarygodnymi stratami ludzkich możliwości i ograniczeniem perspektyw rozwoju ogółu. Na końcu system społeczny i tak powróci do swojej sprawiedliwej, natomiast nierównej równowagi.

Marks i Engels tego podziału nie znali – kiedy tworzyli swoje dzieła w XIX wieku, jeszcze nie znane były obserwacje Vilfredo Pareto. Jednak głupota kolejnych pokoleń nie zasługuje już na wybaczenie. Dlatego pamiętając o tych błędach, nie wypada w XXI wieku być tak wielkim ignorantem wobec wiedzy ludzkości o naturze świata, żeby dalej żądać wszędzie i we wszystkim starej i niedobrej równości.

Idea równości to najgorsza idea, jakiej kiedykolwiek ludzkość zapragnęła. Przyniosła nam ona najwięcej strat. Była gorsza niż najstraszniejsze najazdy hord Wandalów, Hunów, czy samego Jingis Hana. Od czasów rewolucji francuskiej jej złudna i absurdalna wizja – zwodzi masy na manowce. Okropni dyktatorzy przez perorowanie o niej, najczęściej dochodzili do władzy.

Odbudowujący Francję po zbrodniach rewolucji Napoleon, w odniesieniu do niej stwierdził:

Wolność jest potrzebą pewnej niezbyt licznej grupy ludzi, dlatego można ograniczać ją dowolnie. Zamiast tego wystarczy obdarzać ludzi równością, która jest potrzebą ogółu.”

Wystarczy nam już błędów przeszłości. Czas najwyższy żeby ludzkość w ciągu dwóch wieków rewolucyjnych hekatomb, czegoś się wreszcie nauczyła – wyrzucając marzenia o równości na śmietnik idei. Musimy to zrobić także dlatego, że „kultura roju” wyrzuciła także same „rewolucje” na śmietnik historii i już nie chce się buntować. Rewolucja jako nieekonomiczny sposób wprowadzania systemowych zmian, już dawno straciła rację bytu.

Kiedy równość jest niedostępna, a narzucenie jej siłą nie wchodzi w grę. Możemy wreszcie uwolnić się od meandrów, w wielu miejscach błędnego starozachodniego systemu pojęć i sposobów postrzegania rzeczywistości.

Bynajmniej nie musimy w związku z tym fascynować się ślepo naleciałościami kultury wschodu jak hipisi, ruchy New Age, czy nowy odłam tej zarazy – wyłudzacze kasy za nieblokowanie inwestycji – ekoterroryści.

Zamiast tego powinniśmy jeszcze raz z zadziwieniem spojrzeć na świat. Bez uprzedzeń, tak jak patrzyli na niego nasi pierwsi prawdziwi filozofowie. Właśnie teraz, gdy w wieku informacji patrzymy na niego z całkiem nowej perspektywy.

Być może wtedy odnajdziemy w nim źródła nowej mądrości, której znaczenie i konsekwencje przerosną o klasę i rzędy wielkości wszystko to, co ludzkość do tej pory była w stanie dostrzec. Może wtedy z należną pokorą i oniemieniem zachwycimy się ukrytym pięknem świata. Doznamy olśnienia i zatrzymamy się jak przed mileniami, widząc ją taką jaka jest – przez chwilę dostrzegając oblicze, prawdziwej natury rzeczywistości.

 

Zbigniew Galar

 

 

dodajdo.com

Tags: , ,

10 Komentarzy do “Równość to zło – najgorsza zbrodnia”

 1. Andre 1 sierpnia 2011 at 15:58 #

  Nie ma nic gorszego, niż tani ton niekochanego kaznodziei…straszne

  • Zibi 1 sierpnia 2011 at 18:09 #

   Nie ma niczego głupszego od komentatora, który nie wie co powiedzieć i boi się że się wyda.

   • Andre 1 sierpnia 2011 at 23:30 #

    ;)) ale co się wyda? To, że król jest nagi widać z daleka. Nie ma co się denerwować, można sobie cicho zapłakać, można się pośmiać nad własną świadomością. Ale poważnie kazać pochylać się nad bredniami, to grzeszne. Dziwne, że tak szastający cytatami autor piekli się z powodu jednej metafory… Bon voyage;)

    • Zibi 2 sierpnia 2011 at 07:04 #

     Twoje tendencje do poszukiwania autorytetów są godne pochwały. Widzę że nadmiernie cenisz wywody dawno zmarłych mądrych ludzi i szukałeś mentora również u mnie.
     Niestety nie potrafisz rozróżnić własnych poszukiwań piękna i prawdy, od kaprysów niedojrzałego chłopca, który jeszcze nie odnalazł swego mistrza.

     Ja cię życia uczył nie będę, ale też w morską podróż się nie wybieram.

     Au revoir !

     • Andre 9 sierpnia 2011 at 12:35 #

      hahaha bravo !;D

 2. Zibi 30 lipca 2011 at 17:46 #

  Każdy widzi to co chce. Jedni widzą Rosjan, inni żydów i cyklistów, a skrajne przypadki establishmentu wyszukują wszędzie pisiorów.

  Ludzie nie są równi – bardzo mi przykro że tak późno dociera do Pana ta prosta prawda.

  Jesteśmy różni, wysocy, niscy, grubi, chudzi, mądrzy, głupi i nadęci.

  Ci co mówią że wszyscy jesteśmy równi, są albo ślepi albo zindoktrynowani przez głosicieli równości wobec prawa, a właśnie w sądach najbardziej liczy się grubość – portfela.

  • Destruktor 31 lipca 2011 at 10:07 #

   To że ludzie są różni, nie wyklucza równości. Cytowany przez Pana Pareto był socjaldemokratą, a usiłuje Pan z niego zrobić apologetę nierówności. Podstawowy dylemat, czy każdemu wg. potrzeb, czy każdemu wg. zdolności. Jak Pan myśli, co wybrał Pareto? … To co mam do zarzucenia to nierzetelność w Pana wywodzie.

   • Zibi 31 lipca 2011 at 14:23 #

    Miło że rozmawiamy merytorycznie.
    Ten dylemat został już dawno rozstrzygnięty, gdyż głupie tezy Engelsa zostały wprowadzone w życie na terytoriach dalekiego wschodu. Liczba ofiar reżimu w stosunku do demokracji zachodnich najlepiej przemawia sama za siebie.

    Co do wyboru samego Pareto to jest on nieistotny. Nigdzie nie twierdzę że to był mądry człowiek, lecz że odkrył on ważną i mądrą zasadę.

    P.S.
    Większości ważnych odkryć ludzkość dokonała przypadkowo.

 3. Destruktor 30 lipca 2011 at 10:19 #

  Panie Zbigniewie, do czego Pan zmierza w swych wywodach? Nie bez powodu zasada równości jest stosowana we współczesnych systemach społeczno-politycznych. Jeśli zanegujemy zasadę równości, otworzymy pole do dywagacji a następnie wprowadzenia w życie zasady, że ludzie są lepsi i gorsi, a stąd już prosta droga do eugeniki, rasizmu i eliminacji niepożytecznych jednostek. Z tekstu wynika, że Pana wywód intelektualny zmierza prosto w tym kierunku. Czyżby chciał Pan być forpocztą nowego ładu? PiS? To już było i wiadomo czym się skończyło. Bez komentarza.

  • eljot 2 sierpnia 2011 at 23:35 #

   nie ma równości dla tego słabsi łączą się w stada aby wyrównać swoje szanse , dla tego wymyślono demokrację, dlatego chroni się słabszych, słabsi się nie wstydzą swojej słabości to własnie jest ich siła, natomiast są osobniki zakompleksione które zawsze przybiegają i twierdzą że , świadomość nierówności świadczy o faszyźmie i to oni szukaja pierwsi sprawiedliwości – prawa i sprawiedliwości a więc drogi destruktorze powodzenia jak powiedział Chrystus do szatana – ty pierwszy :-)


Dodaj komentarz

Stretch Marks Removal
Best Eye Cream
Stretch Mark Cream
Dark Circles Under Eyes
how to get rid of dandruff
Skin Id Reviews
Does Murad Work
how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactiv Work
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work