TOP 10 miejsc w województwie dolnośląskim

Data:

Kategoria:

spot_img

Województwo dolnośląskie to region słynący z nierozwiązanych do dziś zagadek i mrożących krew w żyłach legend. Baśniowa sceneria gór i lasów skrywa mroczne zamczyska i romantyczne parki. Nieujarzmiona przyroda chroniona w parkach i rezerwatach budzi respekt, a ślady historii z wielu epok pobudzają wyobraźnię turystów. Wpływy kilku kultur i religii sprawiły, że Dolny Śląsk jest jednym z najbardziej intrygujących i atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce.

1. Zamek Książ

W Wałbrzychu znajduje się jeden z największych, najlepiej zachowanych i najciekawszy polskich zamków – Zamek Książ. Z tą niezwykłą budowlą wiąże się wiele interesujących faktów historycznych i jeszcze więcej legend. Zamek znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i bez wątpienia jest miejscem, które każdy Polak powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. Początki budowy zamku datowane są na XIII w. Według dokumentacji powierzchnia obiektu bez piwnic wynosi około 11 tys. m2, co czyni go trzecim największym zamkiem w kraju. Turyści mogą wybrać jedną z kilku opcji zwiedzania. Podstawowa trasa z audio-przewodnikiem prowadzi przez pięknie wyposażone sale reprezentacyjne, wśród których mamy Salę Rycerską, Salę Barokową, Salon Chiński czy Pokój Muzyczny. W każdej z komnat zgromadzono oryginalne elementy wyposażenia, niektóre z nich są niezwykle rzadkie i cenne. Seniorzy lubiący dreszczyk emocji mogą być zainteresowani zwiedzaniem zamku nocą. Nocną trasę pokonuje się z przewodnikiem w niewielkich grupach, dostępne są wtedy sale, których nie można zwiedzić za dnia, m.in. piwnice hochbergowskie. Przewodnicy starają się urozmaicić zwiedzanie, opowiadając przerażające historie, więc jest to atrakcja tylko dla osób o mocnych nerwach. Ciekawym przeżyciem będzie też przejście Podziemnej Trasy Turystycznej – podczas spaceru z przewodnikiem poznamy historie i legendy związane z bunkrem i poszukiwanym od lat podziemnym dworcem kolejowym. W Zamku zachowały się liczne ślady działalności nazistów, którzy podczas II wojny światowej przejęli zamek, aby zaadaptować go na jedną z kwater Adolfa Hitlera. Opowieści o projekcie Riese, tajnych dokumentach i domniemanym złotym pociągu nazistów to nie lada gratka dla wielbicieli historii i nierozwikłanych zagadek. Bardzo ciekawą propozycją jest także kompleksowe zwiedzanie największych atrakcji Wałbrzycha, do których oprócz Zamku zalicza się Muzeum Porcelany, Palmiarnię i Starą Kopalnię – to dobra opcja dla osób dysponujących ograniczonym czasem, które chciałyby zobaczyć jak najwięcej.

2. Karkonoski Park Narodowy

Najwyższa część Sudetów – Karkonosze – oraz jej fauna i flora chroniona są w Karkonoskim Parku Narodowym. Park powstał w 1959 r. i aktualnie zajmuje teren około 5,5 tys. ha. Dlaczego warto tu przyjechać? Chociażby dla pięknych widoków ze szczytu Śnieżki czy Wielkiego Szyszaka. Najwyższym wzniesieniem Karkonoszy i w ogóle Sudetów jest Śnieżka, na którą prowadzi kilka szlaków o różnym stopniu trudności, podejścia są także od strony czeskiej. Dla seniorów o słabszej kondycji, którzy mimo wszystko chcą zobaczyć panoramę ze Śnieżki, dobrym rozwiązaniem będzie podróż kolejką gondolową lub linową. Popularnym celem wycieczek jest Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Wodospad składa się z trzech kaskad, których łączna wysokość to 27 m. Woda spada do Wąwozu Kamieńczyka, którym prowadzi dość prosta trasa, trzeba jednak uważać na śliskie kamienie. Innym malowniczym wodospadem godnym uwagi jest sporo niższy (ma 13 m) Wodospad Szklarki. Będąc w Karkonoskim Parku Narodowym warto udać się do Śnieżnych Kotłów położonych między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Otoczone stromymi ścianami cyrki lodowcowe – Mały i Wielki Śnieżny Kocioł – to wspaniały przykład alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. Możemy tu dotrzeć oznakowaną na zielono Ścieżką pod Reglami. Warto odwiedzić słynne Pielgrzymy – trzy duże formy skalne w obrębie Śląskiego Grzbietu, polodowcowe jeziorko przy schronisku Samotnia – Mały Staw, a także leżące po obu stronach granicy polsko-czeskiej Torfowisko Upy, przypominające bezdrzewną arktyczną tundrę, gdzie nadal występuje roślinność z epoki lodowcowej, często unosi się mgła i wieje silny wiatr. Karkonoski Park Narodowy to siedlisko wielu rzadkich i chronionych zwierząt oraz obszar występowania endemicznych gatunków roślin.

3. Wrocław

Wrocław – stolica Dolnego Śląska, największe z miast na Ziemiach Odzyskanych, wielokrotnie pojawiający się w międzynarodowych rankingach na najlepsze miasto do życia. Uwielbiany przez turystów, liczący się w świecie kultury i sztuki oraz biznesu. Wrocław to zaprzeczenie zasady, że nie można mieć wszystkiego! Spróbujmy wybrać kilka spośród licznych atrakcji oferowanych przez to miasto. Wrocław słynie z przepięknej starówki i tu warto zacząć zwiedzanie. Spacer wśród kolorowych kamienic można połączyć z wysłuchaniem hejnału wrocławskiego granego z tarasu 66-metrowej wieży Starego Ratusza (siedziba Muzeum Sztuki Mieszczańskiej) oraz z konsumpcją lokalnego piwa Browaru Spiż znajdującego się w piwnicach Nowego Ratusza (w Starym Ratuszu także możemy napić się piwa – w Piwnicy Świdnickiej). Seniorzy chętnie spacerują po Placu Solnym wśród stoisk z kwiatami lub Mostem Tumskim prowadzącym na Ostrów Tumski – najstarszą część miasta. Popularnymi zabytkami są kościół św. Idziego oraz Katedra Jana Chrzciciela, a także związana z zabawną legendą o uciekającej klusce Brama Kluskowa. Spacerując po Wrocławiu na każdym kroku można się natknąć na krasnale; niewielkie figurki przedstawiające skrzaty, które w latach 80. były symbolem walki z komunizmem, tak spodobały się mieszkańcom, że dziś jest ich już prawie 400! Każdy senior zapewne słyszał o Panoramie Racławickiej – to właśnie we Wrocławiu można ją zobaczyć na własne oczy, w specjalnie zaprojektowanej rotundzie. Z zabytków XX-wiecznych na uwagę zasługuje Hala Stulecia – ta potężna żelbetonowa konstrukcja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Pawilonie Czterech Kopuł mieści się muzeum sztuki współczesnej, a nieopodal znajduje się zoo z kompleksem Afrykarium oraz Ogród Japoński, które przyciągają tłumy spacerowiczów. Warto zobaczyć Pałac Królewski, stary cmentarz żydowski przy ul. Ślężnej oraz Fontannę Multimedialną wraz z otaczającą ją pergolą. Wrocław to miasto, w którym nie sposób się nudzić!

4. Zamek Czocha

Pełniący w XIII w. rolę granicznej wartowni Zamek Czocha strzegł granicy śląsko-łużyckiej. Budowla wznosi się nad Zalewem Leśniańskim w miejscowości Sucha. Młodzież może kojarzyć sylwetkę zamku z filmu „Wiedźmin”, a seniorzy ze starszych produkcji takich jak „Gdzie jest generał?” czy „Dolina szczęścia”. Losy wartowni były bardzo burzliwe, przechodziła z rąk do rąk, zmieniała swoją funkcję. Istnieje teoria, że podczas II wojny światowej mieściła się tu szkoła szyfrantów Abwehry, jednak brakuje na to dowodów. Od 1952 r. zamek był Wojskowym Domem Wczasowym o charakterze utajnionym. Dziś mieści się tu hotel, ośrodek szkoleniowo-konferencyjny, sezonowo odbywają się imprezy i warsztaty tematyczne takie jak Dni Rzemiosła czy Festiwal Kuchni Historycznej oraz dedykowana dzieciom Szkoła Magii. Zamek udostępniony jest dla turystów zarówno za dnia jak i nocą – nocne wyprawy po zamku cieszą się dużą popularnością. W dzień przewodnik oprowadzi nas po Sali Rycerskiej, Sali Marmurowej, Sali Bibliotecznej oraz Skarbcu. Zajrzymy też do Komnaty Sypialnianej, Sali Portretowej i wejdziemy na wieżę widokową, z której rozpościera się przepiękna panorama. Nocnemu zwiedzaniu towarzyszy specjalna oprawa dźwiękowa, a trasa wiedzie przez salę tortur, zbrojownię i lochy, po drodze możemy napotkać zjawy i upiory, a dla odwagi zostaniemy poczęstowani miodem pitnym w zamkowej winiarni. Opcja nocna polecana jest seniorom o stalowych nerwach, wędrówka jest naprawdę przerażająca!

5. Jaskinia Niedźwiedzia

Najdłuższą jaskinię Sudetów odkryto podczas wydobywania marmuru w okolicach Masywu Śnieżnika w 1966 r. Po odstrzale pracownicy kopalni kamieni odkryli duży otwór, a w nim kości, które – jak się okazało – należały do prehistorycznych zwierząt, w tym głównie do niedźwiedzia jaskiniowego. Oprócz niedźwiedzi jaskinię zamieszkiwały także lwy i hieny jaskiniowe, które były dużo większe niż ich żyjący obecnie potomkowie. Niedźwiedź jaskiniowy, któremu jaskinia zawdzięcza swoją nazwę był prawdziwym olbrzymem – stojąc na tylnych łapach mierzył aż do 4 m! Część jaskini udostępniona jest dla turystów, zwiedzanie trwa około 45 minut i odbywa się z przewodnikiem. Panujący tu mikroklimat umożliwia istnienie przeróżnych form naciekowych – od znanych powszechnie stalagmitów i stalaktytów przez ich połączenie, czyli stalagnaty, aż po draperie naciekowe, kaskady, misy, makarony, pola ryżowe, kwiaty kalcytowe i inne formy o równie fantazyjnych nazwach. Istnieje możliwość wybrania trasy ekstremalnej – turyści przeciskają się i czołgają po jaskini w specjalnych kombinezonach – przed którą należy przejść specjalny test kwalifikacyjny. Jaskinię mogą zwiedzać osoby niepełnosprawne ruchowo – trasa dla nich przebiega nieco inaczej i mogą liczyć na pomoc personelu przy obsłudze wózka. Turyści mogą obejrzeć także szkielety pierwotnych mieszkańców jaskini, a żyjące tu cały czas cztery gatunki nietoperzy mają w zwyczaju co jakiś czas przelecieć nad głowami turystów.

6. Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Kotlina Jeleniogórska skupia na swoim terenie wiele pałaców wraz z przyległymi parkami i ogrodami. Tak duże zagęszczenie tego typu obiektów było powodem utworzenia w 2008 r. Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej (to oficjalna nazwa), w skład którego wchodzi 20 zamków i pałaców. Wszystko zaczęło się od fundacji pozyskującej środki na ochronę i renowację obiektów, w wyniku kolejnych działań pasjonatów zabytków architektury mamy dziś kolejną malowniczą trasę turystyczną na Dolnym Śląsku. Park stara się o umieszczenie na liście UNESCO. Dolinie nadano status Pomnika Historii Polski. Zgromadzone na tym terenie obiekty były siedzibami królów i książąt oraz arystokracji polskiej, śląskiej, pruskiej i czeskiej. Wśród rodów przewijających się przez te wspaniałe rezydencje należy wymienić Hohenzollernów, Radziwiłłów, Czartoryskich czy Schaffgotschów. Stan obiektów jest bardzo zróżnicowany – niektóre są fantastycznie odrestaurowane, inne niestety popadły w ruinę i ich odnowienie jest dopiero w planach. W Pałacu w Brunowie działa hotel, barokowy Pałac Schaffgotschów jest dziś oddziałem Politechniki Wrocławskiej, w Pałacu Pakoszów w Piechowicach można wynająć pokój hotelowy i zjeść obiad, możliwe jest też zwiedzanie obiektu. Dwór Czarne w Jeleniej Górze jest obecnie siedzibą Ośrodka Edukacji Ekologicznej i odbywają się tu imprezy kulturalne, a przepiękny Pałac w Wojanowie oferuje dziś turystom zabiegi spa oraz noclegi. Niektóre z pałaców są własnością prywatną lub mieszczą się w nich instytucje państwowe i ich stan nie zawsze jest dobry. Warto jednak obejrzeć wszystkie obiekty w Dolinie, choćby po to, by przekonać się jak jest ich wiele i jak różnorodne style architektoniczne prezentują. Seniorom z pewnością spodobają się spacery w zazwyczaj dobrze utrzymanych przypałacowych parkach i ogrodach.

7. Park Narodowy Gór Stołowych

Przy granicy polsko-czeskiej powierzchnię 63 km2 zajmuje Park Narodowy Gór Stołowych. Przylegający teren po stronie czeskiej również objęty jest ochroną. Góry Stołowe to idealny wybór na wczasy dla seniora z powodu stosunkowo niewielkich wysokości i w większości łagodnych tras, a dodatkowym atutem są pobliskie miejscowości o charakterze uzdrowiskowym. Park w Górach Stołowych słynie przede wszystkim z Błędnych Skał oraz szczytu Szczeliniec Wielki (który, swoją drogą, nie jest aż tak wielki – jego wysokość to 919 m). Błędne Skały to powstałe w wyniku erozji malowniczo położone bloki skalne tworzące rodzaj labiryntu czy też skalnego miasta. Spacer pośród nich to atrakcja odpowiednia dla większości seniorów, można wybrać zielony lub żółty szlak. Legenda głosi, że Błędne Skały powstały w wyniku działania Ducha Gór – Liczyrzepy. Gdy wejdziemy po kamiennych schodkach na szczyt Szczelińca, znajdziemy tam przeróżne formy skalne przypominające ludzi i zwierzęta, wąwozy i szczeliny. U podnóża góry możemy podziwiać wspaniały Wodospad Pośny. Sudety na każdym kroku zaskakują turystów licznymi skałkami o dziwnych kształtach – wśród nich mamy Skalne Grzyby, Łężyckie Skałki oraz Radkowskie Skały i Filary Skalne. Ciekawostką przyrodniczą jest ostoja muflona – górskiego gatunku owcy pochodzącego z Korsyki, który doskonale zaaklimatyzował się w Sudetach. Park jest siedliskiem jeleni, borsuków i wiewiórek, możemy tu spotkać także rzadkie nadrzewne gryzonie takie jak koszatka leśna, orzesznica czy popielica. Niezwykłe ukształtowanie terenu, sprzyjający mikroklimat i wspaniała przyroda skutecznie zachęcają seniorów do spędzania wakacji w Górach Stołowych.

8. Małe miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złotoryja, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Bolesławiec, Duszniki, Lądek, Polanica, Kudowa, Cieplice

Dolny Śląsk oferuje turystom szereg niewielkich urokliwych miejscowości, wśród których wiele ma charakter uzdrowiskowy. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę. Seniorzy często wybierają Kłodzko jako miejsce zakwaterowania i bazę wypadową do zwiedzania okolic. To miasteczko słynie z wielu parków oraz zabytków architektury. W Kłodzku warto zobaczyć Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, Twierdzę Kłodzko oraz Fort Owcza Góra, do dyspozycji turystów jest też podziemna trasa pod kłodzką starówką. Bystrzyca Kłodzka, leżąca przy ujściu rzeki Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej, oferuje przyjezdnym jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, w którym możemy oglądać ekspozycje związane z ogniem, zapałkami i zapalniczkami. W Bystrzycy znajdziemy także fragmenty murów obronnych, kościoły i kaplice oraz liczne posągi. Złotoryja z kolei przyciąga malowniczą starówką. Jak sugeruje nazwa miejscowości, jej historia wiąże się z wydobyciem cennego kruszcu, możemy tu zwiedzić Kopalnię Złota „Aurelia” oraz Muzeum Złota. Krzywą Wieżę możemy zobaczyć w Ząbkowicach Śląskich, tutaj znajdziemy też ruiny zamku i kościoła ewangelickiego, liczne kościoły i ładny Park im. Sybiraków. Miasto początkowo nosiło nazwę Frankenstein, a związana z nim opowieść o dopuszczających się potwornych czynów grabarzach była rzekomo inspiracją dla Mary Shelley do napisania książki o takim tytule. W kolejnym dolnośląskim miasteczku o nazwie Ziębice warto zobaczyć starówkę, a w szczególności gotycką Bramę Paczkowską oraz Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego ulokowane w budynku Ratusza. W słynącym z porcelany Bolesławcu koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Ceramiki oraz najdłuższy w Polsce wiadukt kolejowy. Warto przespacerować się po starówce, a po drodze do miasteczka wstąpić do ruin kościoła w Żeliszewie, które mimo swojego stanu robią ogromne wrażenie. Jednym z chętniej odwiedzanych przez seniorów jest miasteczko Duszniki Zdrój, które jak wskazuje drugi człon nazwy jest uzdrowiskiem. Znajdziemy tu szereg interesujących budynków, m.in. Dworek Chopina (aktualnie teatr zdrojowy), Muzeum Papiernictwa, ratusz i piękne tereny parkowe, idealne do spacerów, nordic walkingu czy jazdy na rowerze. Kolejne uzdrowisko – Lądek Zdrój – przyciąga turystów pięknym Parkiem Zdrojowym im. Jana Pawła II wraz z budynkiem zakładu przyrodoleczniczego „Wojciech”. W miasteczku mamy wspaniałe Arboretum im. Mieczysława Wilkiewicza oraz interesujące kapliczki. Polanica Zdrój również cieszy się dużą popularnością wśród seniorów, a zwłaszcza tutejsza Pijalnia Wód Mineralnych, Sanatorium Wielka Pieniawa i Teatr Zdrojowy; chętnie odwiedzany jest też Kościół Wniebowzięcia NMP z cudownym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kolejnym lubianym uzdrowiskiem na Dolnym Śląsku jest Kudowa Zdrój – tu także mamy typowe dla tego typu miejscowości atrakcje. Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych i Sala Koncertowa to główne cele seniorów podczas spacerów po miasteczku. W Kudowie znajduje się Muzeum Zabawek „Bajka” oraz Muzeum Żaby, blisko stąd do polsko-czeskiej granicy, a swój początek mają tu liczne trasy turystyczne. Mówiąc o dolnośląskich miasteczkach zdrojowych należy wymienić także Cieplice Śląskie-Zdrój – najstarsze polskie uzdrowisko, będące aktualnie dzielnicą Jeleniej Góry. Seniorzy mogą tu korzystać z dobrodziejstw gorących źródeł, zwiedzić kościół św. Jana Chrzciciela, Pałac Schaffgotschów, przejść się po Placu Piastowskim i zobaczyć słynny Długi Dom. W każdym z tych uroczych dolnośląskich miasteczek jest bogata baza noclegowa i gastronomiczna, a także wiele ciekawych zakątków do odkrycia.

9. Kowary

W Kotlinie Jeleniogórskiej nad Jedlicą ulokowane jest piękne miasteczko o nazwie Kowary, bardzo atrakcyjne dla turystów w każdym wieku. Słynące niegdyś z rud żelaza i z kowalstwa miasto dziś przyciąga turystów licznymi atrakcjami. W dawnej fabryce dywanów mieści się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska; jeśli zabraknie nam czasu, by wszystkie dolnośląskie zamki i pałace obejrzeć na żywo – tu w pomniejszonej skali znajdziemy je zebrane w jednym miejscu. Ciekawostką Kowar jest niezwykły kościół ewangelicki zwany Świątynią Wang. W 1842 r. oryginalny drewniany kościół klepkowy został sprowadzony z norweskiej miejscowości Vang. Kościół został zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i za namową mieszkającej w Bukowcu przyjaciółki króla, hrabiny von Reden, przewieziony na Śląsk. Kolejną niesamowitą atrakcją jest nieczynna już kopalnia uranu, w której w latach 70. I 80. XX w. działało inhalatorium radonowe. Kopalnia Podgórze dziś udostępniona jest do zwiedzania, a promieniowanie na trasie turystycznej jest znikome i całkowicie bezpieczne. Na terenie obiektu znajduje się najgłębsze w Polsce nurkowisko o głębokości 157 m powstałe w wyniku zalania wodą szybu górniczego. Seniorzy cenią sobie spacery po pięknej kowarskiej starówce, zwiedzanie licznych kościołów i z nostalgią odwiedzają Muzeum Sentymentów – dolnośląskie centrum pozytywnych wspomnień z czasów PRL.

10. Kaplica Czaszek w Czermnej

Zabytki sakralne mają przeróżne oblicza, a Kaplica Czaszek w Czermnej należy do tych najbardziej tajemniczych i przerażających. W dolinie rzeki Czermnicy, w północnej dzielnicy Kudowy-Zdroju, pomiędzy kościołem Św. Bartłomieja a dzwonnicą posadowiona jest niewielka barokowa kaplica. Z zewnątrz wygląda dość niepozornie, ale po wejściu do środka turyści są pod ogromnym wrażeniem. Na sklepieniu i ścianach ułożonych jest około 3 tysięcy ludzkich kości i czaszek, a aż do 10 razy więcej może zalegać w krypcie kaplicy. Kaplica powstała w XVIII w. na polecenie ówczesnego księdza proboszcza Wacława Tomaszka, Czecha z pochodzenia. Pod pobliską dzwonnicą odnaleziono ogromne ilości ludzkich kości, prawdopodobnie należących do ofiar wojen i epidemii chorób zakaźnych. Ksiądz Tomaszek zainspirowany katakumbami w Rzymie polecił grabarzowi oczyścić i zabezpieczyć kości i czaszki, po czym wykorzystał je do udekorowania wnętrza świątyni. Przez całe życie ksiądz proboszcz wraz z grabarzem pozyskiwali kości i czaszki z okolicznych wykopalisk i powiększali zbiory kaplicy. Nie każdy senior decyduje się na wejście do wnętrza kaplicy, w sezonie bywa tam bardzo tłoczno i duszno. Kaplica w Czermnej to bez wątpienia miejsce niezwykłe, przypominające człowiekowi o jego śmiertelności i kruchości życia.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły