Tajemnicza śmierć Marka Karpia

Tajemnicza śmierć Marka Karpia

Marek Karp, założyciel Ośrodka Studiów Wschodnich, zmarł w tajemniczych okolicznościach w pół godziny po wyjściu ze szpitala, w którym przez miesiąc leczył się po wypadku samochodowym spowodowanym przez TIR-a na białoruskich tablicach rejestracyjnych (sprawca wypadku uciekł z Polski). Sekcja zwłok została przeprowadzona dopiero po ośmiu dniach. Co istotne – tuż przez wypisaniem ze szpitala odwiedziło go dwóch mężczyzn, którzy na żądanie lekarza prowadzącego przedstawili legitymacje “którejś ze służb specjalnych”…

Marek Karp – założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, pionier dialogu polsko-litewskiego i polsko-białoruskiego, historyk, sowietolog, ekspert Platformy Obywatelskiej w sprawach dotyczących polityki wschodniej. Dzięki rozbudowanej sieci kontaktów, częstym wizytom na Białorusi oraz prowadzeniu własnych dochodzeń, Karp posiadał także olbrzymią wiedzę na temat układów panujących w branży paliwowej w kontekście działalności tzw. mafii paliwowej, której powiązania prowadziły za wschodnią granicę.

W lipcu 2004 Karp spotkał się w Ośrodku Studiów Wschodnich ze Zbigniewem Wassermannem – wiceszefem komisji śledczej ds. Orlenu. Wassermann miał wówczas prosić ekspertów Ośrodka o pomoc. Chodziło o przygotowanie ekspertyz na temat powiązań mafii paliwowej z działalnością służb specjalnych zza wschodniej granicy. 10 sierpnia 2004 doszło do drugiego spotkania Karpia z Wassermannem. Wiceszef komisji śledczej ds. Orlenu relacjonował później w prasie to spotkanie następująco: “Karp zaoferował osobistą pomoc w pracach komisji i materiały na temat bardzo ważnego w sprawach paliwowych człowieka. Byłem zaskoczony, bo nie mówiłem mu wcześniej, że interesuje mnie właśnie ten człowiek”. Według doniesień prasowych tym “bardzo ważnym człowiekiem” miał być dyrektor ds. biopaliw w PKN Orlen – Robert Gmyrek, który miał mieć potężną wiedzę na temat działalności mafii paliwowej i rosyjskich służb w Polsce. “Gazeta Wyborcza” w październiku 2004 r. tak opisywała relacje Karpia i Gmyrka: “Karp zetknął się z Gmyrkiem parę lat wcześniej. We wrześniu 2000 roku był z nim w delegacji rządowej, która odwiedziła Gruzję, Armenię, Uzbekistan i Azerbejdżan. Po powrocie Karp opowiadał swojemu przyjacielowi, jak ku jego zdumieniu Robert Gmyrek, wtedy wiceminister rolnictwa, początkowo prawie niewidoczny, nagle ożywił się w Azerbejdżanie. Interesował się jednak nie sprawami rolnymi, lecz handlem ropą i gazem”.

“Wyborcza” sugerowała także, iż Karp miał zostać ekspertem komisji śledczej ds. Orlenu. Zbigniew Siemiątkowski, były szef UOP i Agencji Wywiadu, w kontekście powyższego stwierdził podczas jednego z wywiadów: – “Mogę powiedzieć, że Marek Karp był jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od rynków wschodnich. Zrobiony pod jego kierownictwem raport na temat dywersyfikacji dostaw gazu był rewelacyjny. Myślę, że jego pomoc byłaby dla komisji ds. Orlenu bezcenna”.

Niestety Marek Karp, ani nie zdążył już się spotkać ze Zbigniewem Wassermannem, ani tym bardziej nie było mu dane zostać ekspertem wspominanej powyżej komisji śledczej. 13 sierpnia 2004 r. w Białej Podlaskiej, kierowany przez Karpia Opel Astra, podczas manewru wyprzedzania został zepchnięty przez TIR-a na białoruskich tablicach na przeciwny pas jezdni, gdzie zderzył się czołowo z nadjeżdżającą z naprzeciwka betoniarką. Świadkowie zdarzenia mówili otwarcie, że manewr kierowcy białoruskiej ciężarówki przypominał “drogową egzekucje”. Mimo skasowania Opla Astry, założyciel Ośrodka Studiów Wschodnich jakimś cudem przeżył. W stanie krytycznym został przewieziony do szpitala. Miał połamane nogi i żebra oraz poważny uraz brzucha i krtani. Kierowca białoruskiego TIR-a – Siergiej Zhuk – został zatrzymany przez policję. Okazało się, że posługiwał się fałszywymi dokumentami na nazwisko Siergiej Zawidow. Prokuratura Rejnowa w Białej Podlaskiej postawiła Zhukowi zarzuty umyślnego spowodowania wypadku drogowego i… pozwoliła mu wyjechać na Białoruś, niestosując wobec niego żadnego środka zapobiegawczego. Zhuk już nigdy nie pojawił się w Polsce. Mimo wielokrotnych wezwań i wniosków o pomoc prawną do białoruskich organów ścigania, nie udało się go zatrzymać i postawić przed polskim sądem. Rozpłynął się po przekroczeniu białoruskiej granicy. Namiary i adresy na siebie, które zostawił polskim prokuratorom, okazały się być fałszywe. Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej skazał go ostatecznie w trybie zaocznym na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 800 zł grzywny za spowodowanie wypadku drogowego, w którym poszkodowany został Marek Karp.

Tymczasem założyciel Ośrodka Studiów Wschodnich nadzwyczaj szybko dochodził do siebie po zderzeniu z betoniarką. Rekonwalescencja przebiegała w bardzo niesamowitym tempie. Po czterech tygodniach od wypadku Karp zaczął się wypytywać lekarzy, kiedy będzie mógł być wypisany do domu, bowiem czuje się już bardzo dobrze. Ostatecznie – 12 września 2004 r. – lekarze zgodzili się na opuszczenie przez niego szpitala pod warunkiem, że za trzy dni zgłosi się na wizytę kontrolną. “Zezwoliłem Markowi Karpiowi na opuszczenie szpitala. Stan jego zdrowia pozwalał na zakończenie hospitalizacji” – powiedział w późniejszym wywiadzie dla prasy lekarz prowadzący Karpia. Założyciel Ośrodka Studiów Wschodnich wyszedł ze szpitala w Białej Podlaskiej o własnych siłach kilka minut po godzinie 15:00 i udał się w stronę najbliższego postoju taksówek… Około 30 minut później dwaj sanitariusze znaleźli Karpia leżącego na przyszpitalnym parkingu samochodowym. Rozpoczęli natychmiastową reanimację i przenieśli nieprzytomnego z powrotem na oddział. Mimo wysiłków lekarzy, Marek Karp nie odzyskał przytomności i zmarł godzinę później.

Według oficjalnej wersji przyjętej przez prokuraturę Marek Karp zmarł tuż po wypisaniu ze szpitala “wskutek powikłań po wypadku drogowym”. Innymi słowy – nastąpił ostry nawrót dolegliwości spowodowanych wypadkiem, które przyczyniły się do nagłej śmierci. Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci były obrażenia głowy, które miały być konsekwencją wypadku drogowego. Problem w tym, że lekarze prowadzący Karpia ze szpitala w Białej Podlaskiej – dr Franciszek Wiewiórski i Maciej Parzkowski – byli pewni, że rany na głowie nie było, w momencie gdy Karp wychodził ze szpitala. Nie było jej również w ostatnich dniach jego pobytu. Ich zdaniem, w przeciągu kilkunastu minut, ewentualny nagły nawrót choroby nie mógł osiągnąć takiego stadium. Jeżeli medycy mówią prawdę należy uznać, że założyciel Ośrodka Studiów Wschodnich został zamordowany na parkingu samochodowym przy szpitalu w Białej Podlaskiej, kilkanaście minut po załatwieniu formalności związanych z jego wypisaniem. W kontekście powyższego warto zauważyć, że wspomniana sekcja zwłok została przeprowadzona dopiero 20 września 2004 r., a więc osiem dni po nagłej śmierci Karpia. Tym samym wykonanie specjalistycznych badań na obecność niektórych leków, środków odurzających czy trucizn, które mają szybki proces rozpadu, było po prostu niemożliwe. Badania takie winny być przeprowadzone szczególnie w kontekście informacji, o której wspominali lekarze prowadzący. Otóż w dniu wyjścia Karpia ze szpitala, odwiedziło go dwóch mężczyzn, którzy na żądanie lekarzy przedstawili legitymacje “którejś ze służb specjalnych”. Czego od niego chcieli? O czym rozmawiali? Te informacje Marek Karp zabrał ze sobą do grobu…

* * * 

W 2006 roku Leszek Szymonowski, w toku prowadzonego przez siebie dziennikarskiego śledztwa, ustalił, że tajemnicza śmierć Marka Karpia mogła mieć związek z odkryciem przez niego tajnego ośrodka GRU (rosyjski wywiad wojskowy) na terytorium Białorusi, niedaleko granicy z Polską. W tym ośrodku polscy prokuratorzy i członkowie tzw. mafii paliwowej mieliby się spotykać z przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych. Czy ta wiedza okazała się być śmiertelna?

dodajdo.com

Dodaj komentarz

Stretch Marks Removal
Best Eye Cream
Stretch Mark Cream
Dark Circles Under Eyes
how to get rid of dandruff
Skin Id Reviews
Does Murad Work
how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactiv Work
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
How To Get Rid Of Stretch Marks
How to Get Rid of Acne Scars
how to get rid of flakes
How To Talk To Girls
How To Impress A Girl
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work
Stretch Mark Removal Cream
Best Under Eye Cream
Stretch Marks Cream
Dark Circles Under Eyes Men
how to get rid of flakes
SkinId Reviews

Murad Reviews


how to ask a girl out
how to get a girl to like you
Does Proactive Really Work