Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Astma u osób starszych

Chociaż astma występuje częściej u dzieci i młodzieży, niekoniecznie ustępuje wraz z wiekiem. Astma negatywnie wpływa na jakość życia osób starszych. Jednak jest często niedodiagnozowana i źle leczona.

Masz problemy z oddychaniem, czy to astma?

Trudności w oddychaniu nie są „normalną” konsekwencją starzenia się, chociaż organizm zmienia się wraz z wiekiem. Jeśli masz więcej zadyszki niż wcześniej, nie ignoruj ​​swoich objawów… Zadyszka i duszność mogą oznaczać, że:

 • Masz niezdiagnozowaną astmę:

Wiele osób z astmą nigdy nie zgłasza się do lekarza pomimo trudności. Uważają, że ich objawy (duszność i kaszel) są normalne. Jednak astma może pojawić się w starszym wieku, często po źle kontrolowanej infekcji dróg oddechowych.

 • Twoja astma się pogarsza:

Bądź ostrożny! Dwie trzecie osób w podeszłym wieku przyjętych na izbę przyjęć z powodu zaostrzenia astmy już od dwóch tygodni zaostrzyło objawy. W miarę starzenia się astmy objawy mogą się zmieniać, a leki mogą działać inaczej. Nie czekaj, aby zareagować.

 • Masz inną chorobę układu oddechowego:

Przyczyny trudności w oddychaniu są różne. Mogą być oznaką różnych zaburzeń.

Nie wahaj się skonsultować się z lekarzem lub pulmonologiem, jeśli cierpisz na duszności. Prawdopodobnie przepisze funkcjonalne testy oddechowe. Testy te sprawdzają, jak robisz wdech i wydech (jeśli możesz napełnić płuca powietrzem, a następnie je opróżnić). Możesz gorzej „zdać” test warunków skrajnych, ale jest to normalne w podeszłym wieku.

Jak radzić sobie z astmą na starość?

Objawy astmy u osób starszych są zasadniczo takie same, jak u nastolatków i dorosłych. Niemniej jednak w podeszłym wieku duszność może być ciągła, a nasilenie objawów czasami się zmienia.

Jeśli zawsze miałeś astmę, wraz z wiekiem możesz zauważyć:

 • zaostrzenie lub złagodzenie objawów,
 • zmniejszona skuteczność leków,
 • poważniejsze skutki uboczne leczenia farmakologicznego,
 • nowe zdarzenia wywołujące ataki astmy.

W takim przypadku zapisz zmiany i omów je z lekarzem (lekarzem ogólnym lub pulmonologiem).

Astmę u osób starszych mogą zaostrzać różne czynniki, w tym choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Dlatego często konieczne będzie zmodyfikowanie stylu życia i dostosowanie przyjmowanych leków, aby uniknąć interakcji lekowych.

U osób starszych leki przepisywane w leczeniu astmy mogą również wywoływać poważniejsze skutki uboczne, takie jak przyspieszenie akcji serca i drżenie związane ze stosowaniem inhalatora.

Rola lekarza będzie wtedy polegała na rozważeniu za i przeciw w celu zaoferowania najlepszego leczenia. Nie wahaj się poprosić o pomoc w nauczeniu się prawidłowego korzystania z inhalatora. Kiedy funkcje poznawcze pacjenta są upośledzone, użycie inhalatora może być trudne. Dobra demonstracja pomaga osobom starszym prawidłowo leczyć astmę.

Jak zapobiegać astmie lub jej zaostrzeniu u osób starszych?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć rozwoju astmy w podeszłym wieku lub nasilenia objawów już istniejącej choroby:

 • Pozostań aktywny – aktywność fizyczna pomaga zachować dobre zdrowie układu krążenia i chronić płuca
 • Utrzymuj „zdrową” wagę – nadwaga zwiększa objawy astmy u osób starszych
 • Rzuć palenie – rzucenie palenia zmniejsza skutki astmy i poprawia skuteczność leków
 • Dbaj o swoją psychikę – stres, lęk i depresja pogarszają astmę, ponieważ są one jednymi z wyzwalaczy ataków astmy

Zostaw komentarz