Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Choroba zwyrodnieniowa stawów: jakie są objawy związane ze starzeniem się kości?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą patologią, która atakuje stawy, chrząstka stopniowo zużywa się i traci swoją sprężystość i elastyczność, często objawia się to uporczywym bólem. Chora chrząstka jest zatem źródłem i siedliskiem bólu. Krótko mówiąc, rozgrzewa stawy.

Objawami, które pozwalają na ustalenie diagnozy starzenia się kości, są zatem przede wszystkim ból, ale także deformacja i sztywność stawów. Wszystkie te objawy pojawiają się stopniowo. Ból spowodowany starzeniem się chrząstki jest subiektywny i trudny do oceny, więc diagnoza jest często kwestionowana. Dopiero wywiad z lekarzem może potwierdzić tę diagnozę, a także prześwietlenie.

Przewlekły dyskomfort w stawach, główny objaw choroby zwyrodnieniowej stawów

Sztywność stawów pozostaje pierwszym istotnym objawem charakterystycznej choroby zwyrodnieniowej stawów, często chory ma trudności z rozluźnieniem stawów np. po dłuższym odpoczynku. Ta sztywność często pojawia się podczas wysiłku i może naprawdę utrudniać codzienne życie i utrudniać pacjentowi poruszanie się. Często bóle są rozproszone i pogarszane na przykład przez mniej lub bardziej długi spacer lub wchodzenie po schodach na kolano.

Dlatego chodzenie i ogólna mobilność są często upośledzone, a osoba z chorobą zwyrodnieniową stawów ma nawet tendencję do utykania, aby odciążyć dotknięte obszary. Utrata elastyczności stawów jest stopniowa lub nagła w zależności od postaci choroby.

Wielopłaszczyznowy ból

Teoretycznie starzenie się kości może wpływać na wszystkie stawy, ale niektóre są jednak bardziej dotknięte niż inne: palce, kolano, biodro, szyjka macicy to obszary, które mogą ostrzegać o możliwej diagnozie choroby zwyrodnieniowej stawów. Najbardziej widoczna jest choroba zwyrodnieniowa stawów palców, najczęściej charakteryzująca się deformacjami. Choroba zwyrodnieniowa stawów szyjki macicy może powodować nocne wybudzanie podczas pulsujących napadów, podczas gdy choroba zwyrodnieniowa stawów biodra będzie cichsza.

Dlatego główne objawy to zarówno ból przewlekły, jak i mechaniczny. Te są uspokajane przez odpoczynek. Jednak jest to złożona patologia do zdiagnozowania. Często wpływa i upośledza życie osoby, która ją ma. Ból spowodowany starzeniem się kości może szybko stać się obsesyjny dla chorego.

Starzenie się kości częściej występuje u kobiet

Czy wątpisz i zastanawiasz się, czy dotyczy Cię choroba zwyrodnieniowa stawów? Jest to choroba wieloczynnikowa. Jego pierwsze objawy zaczynają się między 50 a 60 rokiem życia. Wiek jest więc głównym czynnikiem odpowiedzialnym za starzenie się kości, ale nie jedynym. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest również patologią, która bardziej dotyka kobiety, w szczególności kobiety po menopauzie. Wraz z wiekiem dochodzi do osłabienia struktury kości, zwłaszcza u kobiet, których kości stają się bardziej kruche, a stawy podatne na dyskomfort. Zatem ból stawów u kobiet po 60. roku życia może ostrzegać przed możliwą chorobą zwyrodnieniową stawów, chorobą często występującą u kobiet.

Dlatego zwyrodnienie stawów dotyka nierównomiernie mężczyzn i kobiety.

Objawy specyficzne dla każdego typu choroby zwyrodnieniowej stawów, nie tak oczywista diagnoza

Szybkość i pogorszenie starzenia się kości zależy od każdej osoby. Przyjmuje różne objawy i dlatego jest to trudne do zdiagnozowania. Ból w dużym stopniu wpływa na codzienne życie tych, którzy go cierpią. Wielu z nich jest nosicielami choroby zwyrodnieniowej stawów, widocznej na zdjęciu rentgenowskim, ale bez innych objawów. Ale odwrotnie, bardzo bolesne i powodujące kalectwo zapalenie kości i stawów może pozostać niezauważone podczas badania rentgenowskiego. Nie ma korelacji między natężeniem bólu a stopniem starzenia się kości.

Jeśli masz kilka z tych objawów, które sugerują chorobę zwyrodnieniową stawów, najlepszym sposobem jest zasięgnięcie porady lekarza.

W zależności od objawów i rodzaju choroby zwyrodnieniowej stawów zostanie zastosowany arsenał terapeutyczny, który odciąży stawy.

Zostaw komentarz