Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Stegna – dawna wioska rybacka

STEGNA – dawna wioska rybacka, obecnie spokojna miejscowość wypoczynkowa, położona na Mierzei Wiślanej nad Zatoką Gdańską. Doskonałe miejsce wypadowe do Trójmiasta (50km), Malborka (35 km) Elbląga (35 km) i przez Zalew Wiślany do Fromborka, Braniewa i Tolkmicka. Czysta woda Zatoki Gdańskiej, przepiękne szerokie i piaszczyste plaże, tuż za plażą dwukilometrowe pasmo mieszanego lasu, największe w Polsce nasłonecznienie, tereny absolutnie pozbawione przemysłu, gwarantują doskonały relaks i wypoczynek. Dzięki swojemu położeniu nad morzem i wyjątkowemu mikroklimatowi Stegna gwarantuje możliwość wspaniałego wypoczynku i relaksu.

Stegna i okolice, dzięki atrakcyjnemu położeniu, wyjątkowemu mikroklimatowi i wspaniałym krajobrazom, zamieniają się latem w licznie odwiedzane ośrodki wypoczynkowe. Największym atutem gminy są piaszczyste plaże bogate w bursztyn i pasmo wydm porośniętych borami sosnowymi. Turystyka rozwija się głównie na obszarze Mierzei Wiślanej, gdzie leżą cztery najważniejsze miejscowości gminy: Stegna, Junoszyno, Jantar i Mikoszewo.

Teren gminy stwarza duże możliwości uprawiania sportów wodnych (żeglarstwa, kajakarstwa, motorowodniactwa) nie tylko poprzez bliskość morza, ale również dzięki występującej na tym terenie gęstej sieci rzek i kanałów żeglownych (ok. 50 km toru wodnego). Wypływając na wody gminy Stegna, np. rzeki Szkarpawy lub Wisły Królewieckiej, kierując się na zachód można siecią rzek i kanałów dopłynąć do Berlina, a stamtąd dalej w głąb Europy. Natomiast obierając kurs na wschód, czyli w kierunku Zalewu Wiślanego, wytrwali żeglarze dopłyną do Kaliningradu i dalej. Tutejsze wody to również wymarzone miejsce dla wędkarzy. Bogate w rybostan rzeki i kanały, to raj dla wędkarzy poszukujących przygody z białą rybą, a od maja z drapieżnymi szczupakami. Latem miłośników wędkarstwa spławikowego i gruntowego kusi karpiowe jeziorko w Jantarze, a jesienią wyprawy na grubą rybę na Wisłę. 

Spośród zachowanych w Stegnie obiektów ciekawe są domy drewniane z połowy XIX wieku. Najważniejszym zabytkiem tej miejscowości jest kościół o szkieletowej konstrukcji i polichromowanych sufitach zbudowany w latach 1681-1683. Jego wyposażenie pochodzi częściowo z okresu baroku. Atutem kościoła są organy, których piękne brzmienie ustępuje tylko organom z Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Na tym instrumencie latem każdego roku odbywają się tu koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

W Drewnicy i Żuławkach – dawnych mennonickich wsiach przedzielonych rzeką Szkarpawą – znajdują się unikalne zespoły zabytków architektury z XVIII i XIX w. W Drewnicy znajduje się wiatrak przemiałowy “koźlak” (1718), zagrody holenderskie i domy gburskie. W Żuławkach zachowało się kilka domów podcieniowych, a w pobliżu wsi do tej pory działa potężna śluza Gdańska Głowa, która łączy Wisłę ze Szkarpawą kończącą swój bieg w Zalewie Wiślanym.
W pobliskiej Rybinie warte obejrzenia są dwa zabytkowe mosty zwodzone i uważany za jedyny na świecie kolejowy most obrotowy. W Stegnie znajdował się dawniej węzeł kolejki wąskotorowej na trasie Gdańsk-Krynica Morska.

W sezonie letnim Stegna oferuje wczasowiczom liczne imprezy, festyny, koncerty i turnieje piłki siatkowej oraz nożnej. W lipcu i sierpniu, odbywają się tu koncerty organowe z udziałem wybitnych artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. 

Przez teren gminy Stegna przebiega kilka ciekawych szlaków turystycznych, m.in. Szlak Jantarowy (fragment Międzynarodowego Szlaku Dalekobieżnego Pieszego “E-9”), Szlak niebieski – Nadwiślański, a także trasa kolejki wąskotorowej (Żuławska Kolej Dojazdowa) i szlaki wodne wiodące przez liczne rzeki i kanały żuławskie na Zalew Wiślany lub na Wisłę.

źródło: http://turystyka-stegna.pl

Zostaw komentarz