Stegna – dawna wioska rybacka

Data:

Kategoria:

spot_img

Stegna to dawna wioska rybacka, obecnie spokojna miejscowość wypoczynkowa, położona na Mierzei Wiślanej nad Zatoką Gdańską. Doskonałe miejsce wypadowe do Trójmiasta, Malborka (35 km), Elbląga (35 km) i przez Zalew Wiślany do Fromborka, Braniewa i Tolkmicka. Czysta woda Zatoki Gdańskiej, przepiękne szerokie i piaszczyste plaże, tuż za plażą dwukilometrowe pasmo mieszanego lasu. Panuje tu największe w Polsce nasłonecznienie, tereny absolutnie pozbawione przemysłu, gwarantują doskonały relaks i wypoczynek, dzięki czemu Stegna gwarantuje możliwość wspaniałego wypoczynku i relaksu.

Stegna i okolice, dzięki atrakcyjnemu położeniu, wyjątkowemu mikroklimatowi i wspaniałym krajobrazom, zamieniają się latem w licznie odwiedzane ośrodki wypoczynkowe. Największym atutem gminy są piaszczyste plaże bogate w bursztyn i pasmo wydm porośniętych borami sosnowymi. Turystyka rozwija się głównie na obszarze Mierzei Wiślanej, gdzie leżą cztery najważniejsze miejscowości gminy: Stegna, Junoszyno, Jantar i Mikoszewo.

Teren gminy stwarza duże możliwości uprawiania sportów wodnych (żeglarstwa, kajakarstwa, motorowodniactwa). To wszystko poprzez bliskość morza oraz gęstej sieci rzek i kanałów żeglownych. Wypływając na wody gminy Stegna, kierując się na zachód można siecią rzek i kanałów dopłynąć do Berlina, a stamtąd dalej w głąb Europy. Obierając kurs na wschód, wytrwali żeglarze dopłyną do Kaliningradu i dalej. Stegna jest wymarzonym miejscem dla wędkarzy. Bogate w rybostan rzeki i kanały, to raj dla wędkarzy poszukujących przygody z białą rybą, a od maja z drapieżnymi szczupakami. Latem miłośników wędkarstwa spławikowego i gruntowego kusi karpiowe jeziorko w Jantarze, a jesienią wyprawy na grubą rybę na Wisłę. 

Zabytki w Stegnie

Spośród zachowanych w Stegnie obiektów ciekawe są domy drewniane z połowy XIX wieku. Najważniejszym zabytkiem tej miejscowości jest kościół o szkieletowej konstrukcji i polichromowanych sufitach zbudowany w latach 1681-1683, którego wyposażenie pochodzi częściowo z okresu baroku. Atutem kościoła są organy, których piękne brzmienie ustępuje tylko organom z Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Na tym instrumencie latem każdego roku odbywają się tu koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

W Drewnicy i Żuławkach znajdują się unikalne zespoły zabytków architektury z XVIII i XIX wieku. To tutaj znajduje się wiatrak przemiałowy „koźlak” (1718), zagrody holenderskie i domy gburskie. W miejscowości Żuławki zachowało się kilka domów podcieniowych. W pobliżu wsi do tej pory działa potężna śluza Gdańska Głowa. Łączy ona Wisłę ze Szkarpawą kończącą swój bieg w Zalewie Wiślanym. Za to w pobliskim Rybinie warte obejrzenia są dwa zabytkowe mosty zwodzone i  kolejowy most obrotowy. Z kolei w Stegnie znajdował się dawniej węzeł kolejki wąskotorowej na trasie Gdańsk-Krynica Morska.

W sezonie letnim Stegna oferuje wczasowiczom liczne imprezy, festyny, koncerty i turnieje piłki siatkowej oraz nożnej. W lipcu i sierpniu, odbywają się tu koncerty organowe z udziałem wybitnych artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego. 

Przez teren gminy Stegna przebiega kilka ciekawych szlaków turystycznych, m.in. Szlak JantarowySzlak niebieski – Nadwiślański oraz trasa kolejki wąskotorowejszlaki wodne, które wiodą przez liczne rzeki i kanały żuławskie.

źródło: http://turystyka-stegna.pl

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły