Kołobrzeg

Data:

Kategoria:

spot_img

Kołobrzeg to miasto położone na Pomorzu Zachodnim, nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Parsęty. Znajduje się tu port morski z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. W mieście występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny.

Kołobrzeg znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanie ciepłego. Jednak skwar rzadko leje się tu z nieba, podobnie zimą nie ma ekstremalnych temperatur i trzaskających mrozów. W Kołobrzegu jednak sporo pada, najwięcej w lipcu, a najmniej w lutym. Nie to jednak decyduje o prozdrowotnych charakterze Kołobrzegu, a jego mikroklimat. Dzięki wiejącym z nad morza wiatrom na plaży i ok. 200 metrów od niej powietrze przesycone jest minerałami – chlorkami, bromem i jodem. Nie ma alergenów, jest za to zwiększona ilość ozonu, co doskonale działa na układ oddechowy i ogólną odporność organizmu.

Profil leczniczy:

choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, cukrzyca, otyłość, osteoporoza i choroby skóry.

Historia

Pierwsze informacje o osadzie w miejscu dzisiejszego Kołobrzegu pochodzą z VII w. W północnej części Wyspy Solnej powstało Miasto Solne. Mieszkańcy – jak wskazuje nazwa – zajmowali się warzeniem soli. Miejscowość cieszyła się ogromną jak na owe czasy sławą. Dała początek późniejszemu Kołobrzegowi.

W 1000 r. papież Sylwester II ustanowił tu biskupstwo. Jednak wkrótce potem, po starciach z poganami, biskupstwo kołobrzeskie upadło, a Bolesław Chrobry, uwikłany w wojnę z cesarzem Henrykiem II, musiał wycofać swoje wojska z Pomorza. Dopiero 100 lat później Bolesław III Krzywousty ponownie podbił te tereny dla Polski. Gall Anonim pisał wówczas w kronikach o bogactwach Kołobrzegu i o hołdzie jaki królowi złożył książę pomorski. Ponownie rozpoczęto chrystianizację Pomorza. Czynił to jednak biskup Otton z Bambergu, więc zaznaczać się tu zaczęły wpływy niemieckie. W XII w. Kołobrzeg stał się posiadłością biskupstwa w Kamieniu Pomorskim.

Miasto się rozwijało, a na początku XIV w. Kołobrzeg został członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej) i doskonale prosperował dzięki produkcji soli oraz połowom śledzi. Jednak ludność słowiańska miała tu ograniczone prawa w handlu i rzemiośle. Słowianie nie mogli też zajmować znaczących stanowisk, ani wykonywać niektórych zawodów. W latach 30. XVI w., wraz za całym Pomorzem Zachodnim, mieszczanie przyjęli nauczanie Marcina Lutra.

Podczas wojny trzydziestoletniej Kołobrzeg trafił pod okupację szwedzką, a potem znalazł pod panowaniem Brandenburgii. Miasto przekształcono w twierdzę (Festung Kolberg). Kołobrzeg bardzo ucierpiał podczas wojny siedmioletniej — w 1761 r. Kilka lat później umocnienia zostały rozbudowane, wzniesiono nowy fort Ujście i redutę Morast. Podczas wojny francusko-pruskiej, w 1807 r. Kołobrzeg przetrwał półroczne oblężenie. Miasto zostało jednak bardzo zniszczone.

Kołobrzeg przestał być twierdzą dopiero pod koniec XIX w. To wtedy miasto zaczęło przekształcać się w uzdrowisko, jednak czas prosperity nie trwał zbyt długo. Podczas pierwszej wojny światowej Kołobrzeg stał się jednym wielkim szpitalem. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg położony był daleko od frontu, dlatego zwożono tu dzieci i młodzież szkolną z bombardowanych terenów III Rzeszy.

W 1944 r. Hitler zdecydował o ponownym przekształceniu Kołobrzegu w twierdzę. 4 marca 1945 r. miasto zaatakowały sowieckie wojska pancerne, lecz ofensywa się załamała. 8 marca 1945 r. do walki weszli polscy żołnierze z 6. Dywizji Piechoty. Niemcy zmuszeni zostali do odwrotu. 18 marca 1945 r. na tarasie fortu, tam, gdzie dziś stoi latarnia morska, odbyły się żołnierskie „zaślubiny Polski z Morzem”, odwołujące się do tych z lutego 1920 r. w Pucku.

Zgodnie z ustaleniami jałtańskimi w 1945 r. Kołobrzeg przestał być miastem niemieckim i stał się miastem polskim. Trzeba go było właściwie zbudować od podstaw, bo zniszczenia oszacowano na ok. 85–90 proc. Chciano, by znów był uzdrowiskiem i letnim kurortem oraz portem rybackim. W latach siedemdziesiątych Kołobrzeg stał się modny dzięki Festiwalowi Piosenki Żołnierskiej.

W 1972 r. miasto zostało tytularną współstolicą diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Powojenna architektura Kołobrzegu to głównie budynki w stylu socrealistycznym. Jednak znajdziemy tu także prawdziwe, średniowieczne perełki.

Tu warto być

  • Molo znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, obok sanatorium Bałtyk. Stoi w miejscu drewnianego pomostu wybudowanego pod koniec XIX wieku i zniszczonego w czasie II wojny światowej. Obecne molo ma 220 m długości i 9 metrów szerokości. Na końcu znajduje się przystań dla statków wycieczkowych.
  • Kołobrzeska piaszczysta plaża należy do najpiękniejszych w Polsce, a tutejsze kąpielisko jest bardzo czyste. Poza sezonem można tu znaleźć bursztyny. Co kilkadziesiąt metrów stoją drewniane falochrony. Warto uważać kąpiąc się przy falochronach, bo morze w ich okolicy bywa głębokie i zdradliwe. Nie wchodźmy też na te ostrogi. Są mokre i śliskie, łatwo z nich spaść.
  • Promenada w Kołobrzegu rozpoczyna się tuż przy molo, a prowadzi do amfiteatru. Biegnie wzdłuż Parku Zdrojowego. Warto pójść nią na spacer, a poza sezonem, gdy turystów jest mniej, można tu maszerować z kijkami nornic walking. Pełno tu kawiarenek, restauracji, smażalni ryb i sklepów z pamiątkami. Do promenady dochodzą uliczki Dzielnicy Uzdrowiskowej. Znajdziemy tu zabytkowe budynki w przełomu XIX i XX wieku.
  • Tutejsza latarnia morska ma 26 m wysokości, a z jej szczytu roztacza się panorama na morze i port. Pierwsza latarnia morska powstała tu w połowie XVII wieku. Światło jednak zapalano tylko wtedy, gdy spodziewano się wpłynięcia statku. Na stałe latarnia zaświeciła dopiero 200 lat później. Używano wtedy lampy Fresnela na olej rzepakowy. W czasie II wojny światowej latarnia została zburzona. Szybko ją jednak odbudowano.
  • Tuż obok latarni znajduje się osłonięty dwoma falochronami port morski. Obecne jest w nim 5 basenów. Największy z nich to rybacki. Z portu odpływają statki wycieczkowe. Warto wybrać się na wycieczkę po morzu i na Bornholm.
  • Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego ma kilka oddziałów, a jednym z nich jest Skansen Morski. Znajduje się koło portu rybackiego. Można tu zobaczyć armaty z ORP Burza, torpedy, miny… Stoi patrolowiec ORP Fala oraz okręt rakietowy ORP Władysławowo. Okręty można zwiedzać.
  • Muzeum Oręża Polskiego mieści się w zabytkowym pałacu Braunschweigów oraz w budynku przy ulicy Gierczak 5. W zbiorach kolekcje broni od średniowiecza po II wojnę światową. Muzeum może się poszczycić największą w Polsce kolekcją mundurów.
  • Gotycka katedra kołobrzeska pochodzi z XIV wieku. Można tu podziwiać czternastowieczny siedmioramienny świecznik oraz chrzcielnicę z tego samego okresu, trzy ołtarze z drewna z XV i XVI wieku, płaskorzeźbę „Ostatnia wieczerza”. Można także wejść na wieżę kościoła i podziwiać panoramę miasta.
  • Baszta Prochowa stoi przy ul. Dubois. To jedyny zachowany obiekt średniowiecznego systemu obronnego Starego Miasta.
  • Bindaż grabowy przy ul. Towarowej to wymarzone miejsce do spacerów. To aleja obsadzona grabami, których korony układają się w formę sklepienia. Bindaż pochodzi z  połowy XIX wieku.
  • Neogotycki ratusz miejski zbudowano w latach 1829-32 roku według projektu Karola Schinklera. Wśród filarów budynku wmurowany jest XVI-wieczny pręgierz, zwany Kolumną Adebara.
  • Pomnik Zaślubin Polski z Morzem stoi w Parku Żeromskiego przy bulwarze Szymanowskiego. Zaślubiny odbyły się 18 marca 1945 roku.
  • Pomnik Sanitariuszki – klęcząca kobieta w żołnierskim mundurze i z torbą, na której obecny jest krzyż. Dziewczyna udziela pomocy rannemu mężczyźnie. Pomnik ma przypominać o kobietach walczących w szeregach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej.
  • XIV-wieczna baszta prochowa była elementem średniowiecznych murów miejskich. Budynek nie został zniszczony w czasie II wojny światowej.
  • Neogotycka Poczta Główna również przetrwała II wojnę światową. Na fasadzie umieszczono 10 krasnoludków. Ponoć odnalezienie wszystkich przynosi szczęście.
  • Jedyne ogólnodostępne źródełko solankowe znajduje się na Wyspie Solnej. W wodzie jest sześcioprocentowy roztwór soli i mnóstwo makro- i mikroelementów. Ponoć mieszkańcy Kołobrzegu szczególnie chętnie sięgają po nią, gdy… kiszą ogórki. Solanka ma dawać kiszonce unikalny smak.
  • Podczele (Las Kołobrzeski) to nie tylko szeroka plaża, dzika przyroda, ale również raj dla miłośników militariów. Znajdują się tu pozostałości rosyjskiej bazy lotniczej z okresu zimnej wojny. Można tu zobaczyć betonowe schrony z czerwonymi gwiazdami. Dojedziemy tu z centrum miasta ścieżką rowerową o długości 4 km.
  • Ekopark Wschodni (Solne Bagno) to użytek ekologiczny o powierzchni 381 ha, którego głównym celem jest ochrona unikalnej fauny i flory słonawych torfowisk. Dojedziemy tam na rowerze ścieżką wzdłuż morza w kierunku Ustronia Morskiego.
  • Kołobrzeskie Mariany to figurki mew, które zdobią miasto. Ich pomysłodawcą jest kołobrzeski grafik Dariusz Jakubowski, natomiast autorem rzeźb Romuald Wiśniewski. Mariany mają ludzkie atrybuty. Noszą czapki, biżuterię, jeżdżą na deskorolce i robią zdjęcia.
  • Wieża ciśnień pochodzi z 1885 roku. Zbudowano ją z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Stanowiła główny zbiornik wody pitnej dla miasta. Dziś mieści tu fabryka Piwa Colberg, z restauracją i browarem.
  • Miasto Myszy to przedziwne muzeum – jest odwzorowaniem mysiej nory. Można tu zobaczyć różne rasy myszy, od bezwłosych po karłowate, w tematycznych siedliskach.
  • Muzeum Figur Woskowych stoi niemal przy molo. Stoją tu figury znanych ludzi i postaci bajkowych.
  • Obrotowa Kawiarnia Eleven Club znajduje się na najwyższym, jedenastym piętrze hotelu Arka. Możemy popijać kawę podziwiając zmieniający się widok morza.
  • Pomerania Fun Park to całoroczny park rozrywki – karuzele i dmuchańce, wioska Wikingów, mini zoo, hala zabaw i wiele innych atrakcji. To największe wesołe miasteczko w woj. zachodniopomorskim.
  • Wioska indiańska to atrakcja dla dzieci. Można zapoznać się tu z kulturą Indian, postrzelać z łuku, zapolować na bizony i spotkać się z nimi.

Dla aktywnych

  • Na nornic walking

Polecane są trzy pętle:

– Grzybowo-Dźwirzyno – Grzybowo (7,3 km)

Trasa prowadzi ulicą Bałtycką, a następnie plażą do Dźwirzyna. Powrót drogą leśną do Grzybowa,

– Mała Pętla Grzybowska (2,1 km)

Trasa prowadzi ulicami: Bałtycką, Nadmorską, Namiotową i wzdłuż plaży,

– Duża Pętla Grzybowska (5,6 km)

Trasa prowadzi ulicami Bałtycką, Nadmorską i Zachodnią, a powrót plażą.

Można także wybrać się na marsz szlakiem zielonym (5,6 km) (nosi imię społecznika, twórcy pierwszego przewodnika po Kołobrzegu Jana Frankowskiego). Szlak biegnie od Latarni Morskiej, ul. Morską, ul. Towarową, ul. Spacerową, ul. Solną, Bulwarem Marynarzy Okrętów Pogranicza, ul. Rzeczną, ul. Emilii Gierczak, ul. Armii Krajowej, ul. Budowlaną, ul. Kamienną, ul. Bogusława X, ul. Bolesława Krzywoustego (wzdłuż drogi nr 163 w kierunku na Białogard), ul. Bolesława Chrobrego (w kierunku na Budzistowo), przez Budzistowo, ul. Kołobrzeską do Kościoła św. Jana Chrzciciela.

  • Na rower

W Kołobrzegu jest wiele tras rowerowych, których łączna długość to ponad czterdzieści kilometrów. Można też ruszyć do sąsiednich miejscowości np. do Dźwirzyna lub Ustronia Morskiego (16 km). Na trasie jest wielepunktów widokowych, miejsc odpoczynku oraz zejść na plażę.

– Nadmorski Park Zdrojowy, długość trasy: 3,5 km. Po brukowanej nawierzchni. Trasa rozpoczyna się pod Latarnią Morską i prowadzi wzdłuż plaży, aż do ostatnich ośrodków wypoczynkowych po wschodniej stronie miasta.

– Kołobrzeg – Podczele, długość trasy: 8 km, w większości po kostce brukowanej. Trasa zaczyna się pod Latarnią Morską. Kierujemy się na Wschód i jedziemy do końca zabudowań sanatoryjnych. Następnie trasa wiedzie przez obszary Ekoparku Wschodniego, aż do Podczela.

Sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne

  • Sanatorium „Bałtyk”

W balneoterapii wykorzystuje się tu solankę i borowinę. Sanatorium dysponuje pełnowymiarowym basenem, grotą solną, pijalnią wód, szeroką gamą zabiegów z dziedziny elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii, kinezyterapii (ćwiczenia, także w basenie solankowym), światłoterapii, tlenoterapii, hydroterapii i ciepłolecznictwa oraz oferuje masaże.

  • Sanatorium „Lech”

Obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W ofercie znajdują się zabiegi z dziedziny hydroterapii, kinezyterapii (ćwiczenia), magnetoterapii, światłolecznictwa, masaże, fale dźwiękowe, krioterapia, tlenoterapia i odpłatne zabiegi Welles i Spa.

  • Sanatorium Wistom

Można tu korzystać z nowoczesnego basenu z jacuzzi, łaźnią suchą i mokrą, centrum rehabilitacji, które ma w ofercie ponad 40 rodzajów zabiegów z dziedziny leczenia ciepłem, fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii (ćwiczenia) oraz masaże.

  • Uzdrowisko Kołobrzeg S.A.

Prowadzi lecznictwo uzdrowiskowe w formie szpitali uzdrowiskowych dla dorosłych i dzieci oraz sanatoriów z bazą zabiegową:

– Sanatorium Uzdrowiskowe Mewa,

– Sanatorium Uzdrowiskowe Muszelka,

– Sanatorium Uzdrowiskowe Perła Bałtyku,

– Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Słoneczko.

W leczeniu dorosłych ośrodki Uzdrowiska Kołobrzeg specjalizują się w chorobach układu oddechowego, układu krążenia, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii (głównie cukrzyca, choroby tarczycy)

Leczenie dzieci obejmuje schorzenia dróg oddechowych, w tym astmę oskrzelową, choroby układu wydzielania wewnętrznego, zaburzenia odżywiania i przemiany materii (głównie cukrzyca, choroby tarczycy, otyłość) i alergiczne schorzenia skóry.

W ofercie są zabiegi borowinowe, kąpiele mineralne, wodolecznictwo, kąpiele CO2, inhalacje, kinezyterapia, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, leczenie ciepłem i zimnem, masaże i inne.

  • San Medical Spa

specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu krążenia, układu oddechowego, narządu ruchu (ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, zwyrodnieniowe), cukrzycy i otyłości.

W sanatorium wykonywane są zabiegi z dziedziny hydroterapii, kinezyterapii (ćwiczenia, także w basenie), światłolecznictwa, tlenoterapii, z udziałem borowiny, elektroterapii, inhalacje, terapia manualna, masaże.

  • Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA

Specjalizuje się w leczeniu cukrzycy i otyłości, schorzeń serca, narządu ruchu, oraz układu oddechowego. Oferujemy bazę leczniczą obejmującą zabiegi w zakresie balneoterapii, balneologii, fizykoterapii, kinezyterapii, laseroterapii, krioterapii. Dysponuje również basenem solankowym, salą gimnastyczną, sauną i solarium.

  • Ośrodek Leczniczo-Wypoczynkowy Kormoran

Ma w ofercie turnusy rehabilitacyjne usprawniająco-rekreacyjne z dofinansowanie PFRON oraz leczenie na zasadach komercyjnych. Zaprasza osoby z:

– dysfunkcją narządu ruchu, z wyłączeniem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,

– dysfunkcją narządu wzroku,

– niepełnosprawnością intelektualną,

– padaczką,

– schorzeniami układu krążenia,

– schorzeniami układu oddechowego,

– schorzeniami reumatycznymi,

– schorzeniami dermatologicznymi,

– schorzeniami endokrynologicznymi,

– schorzeniami metabolicznymi,

– chorobami układu moczowo-płciowego,

– chorobami układu pokarmowego,

– chorobami układu krwiotwórczego,

– chorobami neurologicznymi,

– cukrzycą,

– alergią,

– celiakią,

– hemofilią oraz

– kobiety po mastektomii.

Ośrodek oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii, kinezyterapii (ćwiczenia), elektroterapii, światłolecznictwa, krioterapii, zabiegi z udziałem borowiny i masaże.

  • Instytut Zdrowia Koral Live

Organizuje turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON oraz oferuje pobyty komercyjne.

Turnusy rehabilitacyjne usprawniająco – rekreacyjne dla osób niepełnosprawnych ze:

– schorzeniami układu krążenia,

– schorzeniami układu wydzielenia wewnętrznego,

– schorzeniami układu ruchu,

– chorobami reumatycznymi,

– schorzeniami kręgosłupa,

– chorobami neurologicznymi,

– schorzeniami laryngologicznymi,

– schorzeniami układu oddechowego,

– alergią,

– cukrzycą,

– niedoczynnością tarczycy,

– chorobami układu krwiotwórczego,

– chorobami układu moczowo-płciowego,

– przewlekłym zapaleniem trzustki lub wątroby,

– schorzeniami endokrynologicznymi oraz

– kobiety po mastektomii.

Ośrodek specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, układu krążenia, reumatologicznych, układu narządu ruchu, układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii.

  • Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA

W ośrodku odbywają się turnusy rehabilitacyjne KRUS, turnusy rehabilitacyjne dofinansowane ze środków PFRON, pobyty komercyjne, turnusy wypoczynkowo-lecznicze.

Centrum oferuje zabiegi z dziedziny ćwiczeń indywidualnych z wykorzystaniem UGUL, ćwiczeń na przyrządach, ćwiczeń grupowych w tym kardiologicznych i oddechowych oraz ćwiczeń w basenie. Z zakresu fizykoterapii świadczy elektroterapię, laseroterapię, magnetoterapię, diatermię krótkofalową, hydroterapię, kinezyterapię (ćwiczenia), krioterapię miejscową, ultradźwięki oraz radialne fale uderzeniowe i masaże. Są także zabiegi balneologiczne, w tym okłady fango (okłady borowinowe) i kąpiele lecznicze, borowinowe, kwasowęglowe i solankowe (solanka ze źródła „Warcisław”).

W Centrum można również skorzystać z usługi „Aqua-bike” w basenie w cenie 20 zł za trening.

  • Centrum Zdrowia i Relaksu Verano

Specjalizuje się w leczeniu osób ze schorzeniami układu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia w stadium wydolności oraz schorzeń układu wydzielania wewnętrznego. Dysponuje salą do kinezoterapii wyposażoną w urządzenia treningowe do gimnastyki zbiorowej, indywidualnej i sprawnościowej, a także rehabilitacyjnym basenem solankowym z jacuzzi oraz biczami szkockimi. Solanka pochodzi z własnego źródła solankowego. Ośrodek oferuje także masaże i zabiegi z dziedziny fizykoterapii, leczenia ciepłem oraz grotą solną. Obiekt jest w pełni przystosowany do obsługi gości niepełnosprawnych.

  • Sanatorium „Posejdon”

Specjalizuje się w leczeniu kobiet po mastektomii, osób z chorobami neurologicznymi, chorobami układu moczowo–płciowego, układu pokarmowego, z cukrzycą, z chorobą psychiczną, z padaczką, z niedoczynnością tarczycy, ze schorzeniami endokrynologicznymi, schorzeniami enzymatycznymi, chorobami metabolicznymi, układu oddechowego, z otyłością, chorobą Alzheimera, chorobami przemiany materii, chorobami reumatologicznymi, chorobą Parkinsona, schorzeniami dermatologicznymi, schorzeniami immunologicznymi, schorzeniami laryngologicznymi, schorzeniami onkologicznymi, chorobami wątroby, w leczeniu osób po laryngektomii, z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, z autyzmem, z chorobami narządów wydzielania wewnętrznego, z zaburzeniami głosu i mowy, z zaburzeniami układu krążenia, z chorobami narządu ruchu (z wyłączeniem wózków inwalidzkich).

W ofercie są zabiegi balneologiczne z wykorzystaniem borowiny o solanki, z dziedziny elektroterapii, kinezyterapii (ćwiczenia, także w basenie), magnetoterapii, hydroterapii, światłolecznictwa, laseroterapii, inhalacje, masaże i z udziałem komory hiperbarycznej. Można korzystać z kąpieli w basenie solankowym i groty solnej.

  • Arka Medical SPA

Dysponuje stanowiskami zabiegowymi wyposażonymi w profesjonalny sprzęt medyczny: lasery, aparaty do elektroterapii, światłolecznictwa, magnetoterapii czy krioterapii miejscowej. Można także korzystać z groty solnej, aktywności w wodzie, np. zajęć na deskach SUP – aquaboarding, hydrocyclingu czy aquaaerobiku.

Mieści się tu obrotowa kawiarnia Eleven Club z panoramicznym widokiem na morze i miasto.

  • Interferie Chalkozyn

Obiekt komercyjny. Oferuje ponad 20 rodzajów zabiegów prozdrowotnych, wśród których znajdują się zabiegi z zakresu fizykoterapii, hydroterapii i balneologii oraz bogata oferta masaży i kąpieli leczniczych. Specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu i reumatycznymi, układu przemiany materii.

  • Willa Fortuna

Willa Fortuna to jednocześnie szpital uzdrowiskowy w Kołobrzegu, Spa oraz ośrodek wczasowy. Sanatorium oferuje zabiegi z dziedziny fizykoterapii, kinezyterapii (ćwiczenia), inhalacje, kąpiele CO2, balneoterapię z wykorzystaniem wód mineralnych. Masaże i zabiegi Spa są dodatkowo płatne.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły