4 zajęcia ruchowe dla seniorów, aby zachować formę zimą

Data:

Kategoria:

spot_img

Brak aktywności fizycznej, często związany z odstraszającym chłodem na zewnątrz, w tych zimowych miesiącach, ma negatywny wpływ na zdrowie i morale seniorów, którzy zbyt długo siedzą w domu.

Brak aktywności jest równie niebezpieczny jak palenie dla kobiet w wieku 30 lat i starszych, według badania z 2014 roku opublikowanego przez University of Queensland w Australii. 

Wśród seniorów jest wiele niebezpieczeństw związanych z brakiem aktywności:

 • brak aktywności prowadzi do pogorszenia funkcji fizycznych u osób starszych , których masa mięśniowa zmniejsza się, jeśli nie jest utrzymywana wysiłkiem fizycznym. Utrata autonomii pojawia się wtedy szybciej i trudniej jest wykonywać podstawowe codzienne czynności. W przypadku seniorów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów brak aktywności zwiększa ból.
 • utrata masy kostnej postępuje szybciej : już związana ze starzeniem się szkieletu utrata masy kostnej jest wzmocniona brakiem aktywności fizycznej. Wynik: wzrasta ryzyko upadków i złamań.
 • brak aktywności zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.
 • brak aktywności zwiększa ryzyko cukrzycy : brak ruchu mięśni po posiłku uniemożliwia organizmowi prawidłowe przyswajanie cukru. Rezultat: wzrasta ryzyko hiperglikemii, a wraz z nią ryzyko cukrzycy typu 2.
 • depresja występuje częściej wśród siedzących seniorów . Aktywność fizyczna uwalnia w szczególności endorfiny, te neuroprzekaźniki „uśmierzające ból” i wytwarzające przyjemność, które niwelują objawy depresji.

4 „zimowe” zajęcia ruchowe dla seniorów

Utrzymanie formy mimo chłodu i deszczu wymaga znalezienia zajęć ruchowych dostosowanych do możliwości seniorów i wykonalnych w zadaszonym środowisku. Pomysłów nie brakuje, o ile jesteś na tyle niezależny, aby poznać wachlarz sportów odpowiednich dla seniorów.

Poniższe cztery zajęcia są ogólnie korzystne dla większości seniorów i można je wykonywać na różnych poziomach:

 • Pływanie:
  ta popularna forma aktywności fizycznej jest korzystna dla ciała i umysłu seniorów. Z pływania „znoszonego” pływania mogą korzystać seniorzy w każdym wieku i o większości warunków fizycznych. Coraz więcej miast planuje również godziny zarezerwowane dla seniorów na miejskich basenach .
 • Tai Chi:
  ta forma chińskiej sztuki walki zwiększa wytrzymałość i siłę mięśni. Jego delikatne ruchy są dobre dla osób starszych o ograniczonej sprawności ruchowej, dla których intensywna aktywność fizyczna jest trudna do wykonania. Tai Chi obejmuje również korzystne techniki oddychania, które zmniejszają stres.
 • Rower treningowy:
  starsi entuzjaści kolarstwa, ale zniechęceni przez zimno i ryzyko poślizgnięcia się, mogą skorzystać z roweru treningowego, aby kontynuować pedałowanie w sposób całkowicie bezpieczny. Tę aktywność fizyczną można wykonywać w domu lub w domu spokojnej starości . Rowery półpoziomowe są szczególnie odpowiednie dla seniorów . Promują dobre krążenie krwi oraz wzmacniają układ krążenia i oddychanie. Podczas ćwiczeń można również słuchać muzyki lub oglądać telewizję.
 • Joga i pilates:
  te dwie formy aktywności fizycznej wzmacniają i ujędrniają ciało seniorów. Można je również łatwo wykonać w domu lub w pokoju domu spokojnej starości. Wiele domów opieki obejmuje również zajęcia jogi lub pilatesu dla mieszkańców.

Te zajęcia ruchowe odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych i prawie wszystkich warunków fizycznych są idealne dla seniorów, którzy chcą zachować formę pomimo szarości i zimna.  

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły