TOP 10 miejsc w województwie kujawsko-pomorskim

Data:

Kategoria:

spot_img

W północno-środkowej części Polski znajduje się unikatowy region – województwo kujawsko-pomorskie. Obszar powstał w wyniku połączenia w zasadzie dwóch różnych krain historyczno-geograficznych, rozdzielonych Wisłą. Województwo posiada dwie stolice, Bydgoszcz będącą siedzibą wojewody, dobrze znaną od muzycznej strony oraz Toruń, siedzibę samorządu i stolicę piernika. Ale kujawsko-pomorskie oferuje nam znacznie więcej! To idealne miejsce na wczasy seniora, który lubi łączyć zwiedzanie zabytków z odpoczynkiem na łonie przyrody.

1. Toruń

Jeśli jeszcze nie nie byliśmy w Toruniu, to zdecydowanie powinniśmy się udać do tego cudownego miasta. Znajduje się ono w centralnej części województwa, jest siedzibą jednej z najlepszych uczelni w kraju – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wielki astronom urodził się w Toruniu, stąd w dwóch zabytkowych kamienicach, które w 2. połowie XV w. należały do jego rodziny – dziś znajduje się muzeum poświęcone jego osobie i dokonaniom, Dom Mikołaja Kopernika. Seniorzy odwiedzający muzeum wejdą do średniowiecznej kamienicy, w której odtworzony został układ i wystrój wnętrz z okresu od XV do XVIII w. z belkowymi stropami. Zwiedzający mogą zobaczyć pamiątki po Koperniku i jego rodzinie oraz przedmioty, które wskazują na wszechstronne zainteresowania uczonego. W piwnicach muzeum obejrzymy stałą wystawę pn. „Świat toruńskiego piernika”. Z kolei w Żywym Muzeum Piernika pod okiem mistrza piernikarskiego i wiedźmy korzennej – seniorzy poznają tajniki rzemiosła piernikarskiego i zrobią własnego piernika! Wczasy seniora w Toruniu nie mogą się odbyć bez zwiedzania przepięknej i rozległej starówki, na której znajduje się zabytkowy Ratusz Staromiejski z wewnętrznym dziedzińcem. Obecnie Ratusz jest siedzibą Muzeum Okręgowego w Toruniu, a podziwiać w nim można m.in. gotyckie witraże, ekspozycję dotyczącą historii i rzemiosła artystycznego z lat 1233-1793, portrety wybitnych torunianinów, Salę Mieszczańską, Królewską czy bogatą kolekcję biżuterii. Na Rynku znajduje się Dwór Artusa, miejsce imprez kulturalnych, XIV-wieczna Kamienica Pod Aniołem, Kościół św. Ducha z XVIII w., Kamienica pod Gwiazdą, która swoją nazwę zawdzięcza złotej gwieździe na szczycie – dziś Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu i neogotycki budynek Poczty Głównej z 1884 r. Nowe Miasto to rynek otoczony kamienicami o wartości historycznej. Dawniej było ośrodkiem rzemieślniczym, stąd w nazwach jego ulic pojawiają się nazwy zawodów: Ślusarska, Piernikarska czy Sukiennicza. Ponadto w Toruniu jest wiele pomników, a najważniejszy to 2,5-metrowa postać Kopernika pod Ratuszem. Będąc w Toruniu, mieście znajdującym się na terenie Państwa Krzyżackiego, zobaczymy ruiny dawnego zamku krzyżackiego, gdzie na uwagę zasługują Baszta Monstrancja i Gdanisko. Opuszczając zamkowe mury, natkniemy się na Dwór Mieszczański (gotycki budynek z XV w.) i Budynki Spichlerzy m.in. barokowy czy gotycki. Na spacer seniorzy mogą się udać na Bulwar Filadelfijski, gdzie możnaspacerować wzdłuż Wisły i skosztować lokalnych potraw. Nieopodal bulwaru znajduje się kilka dawnych bram miejskich m.in. Brama Mostowa, Zamkowa czy Klasztorna. Inną atrakcją jest średniowieczna Krzywa Wieża w Toruniu, najsłynniejsza spośród blisko 50 obronnych baszt w mieście. Wieża jest odchylona od pionu aż o 1,46 m, stąd jej nazwa. 

2. Bydgoszcz

To największe miasto w województwie kujawsko-pomorskim (w środkowo-zachodniej części). To tu znajduje się najstarszy w Polsce Kanał Bydgoski, wybudowany w 1774 r., będący śródlądowym łącznikiem między Europą Zachodnią i Wschodnią. Kanał liczy prawie 27 m długości. Na terenie Bydgoszczy są 3 jazy i 10 śluz, z czego 4 są nieczynne i można je zwiedzać w parku nad Kanałem czy w Brdyujściu. Centrum kanału jest Wyspa Młyńska, zielona enklawa miasta i miejsce idealne na spacer dla seniora, wśród połaci trawników, alejek ze starymi drzewami i ławeczkami. To także urokliwe kamienice w południowej i zachodniej pierzei Młynkówki, a więc zlokalizowanych bezpośrednio nad rzeką, nazywane Wenecją Bydgoską. Dodatkowo turyści, w tym seniorzy mogą się udać w rejs bydgoskim tramwajem wodnym, z pokładu którego można zobaczyć m.in. Wyspę Młyńską, zabytkową śluzę trapezową czy Bydgoską Katedrę. Wzniesiona w XV w. świątynia została zbudowana z cegły i reprezentuje styl gotycki. Wewnątrz zobaczymy bogate wyposażenie m.in. stalle (ławy, w których modlili się zakonnicy), ołtarze, ambonę, mosiężną chrzcielnicę i najważniejszy zabytek– obraz Madonny z Różą. Dawniej Bydgoszcz rozwijała się wzdłuż Brdy, rzeka była główną drogą handlową, a Wyspa Młyńska służyła jako port przeładunkowy. Z tego powodu po obu stronach rzeki budowano magazyny, przystanie i stocznie. Seniorzy powinni odwiedzić Spichrze nad Brdą, dziś wyremontowane i bogatsze o wystawy Muzeum Okręgowego. Na szczególną uwagę zasługuje Biały Spichrz na Wyspie Młyńskiej z XVIII w. Seniory gustujący w muzeach, w Bydgoszczy znajdą ich wiele. Mieści się tu pierwsze w Polsce Muzeum Wodociągów, a także jedyne w Europie Muzeum Mydła i Historii Brudu! Dla osób, które cenią odpoczynek na łonie przyrody, dobrym miejscem będzie Leśny Park Kultury i Wypoczynku – Myślęcinek. Jest to ogromny kompleks leśny (niektóre drzewa liczą ponad 100 lat), w którym piękna przyroda zachęca do spacerów i uprawiania sportów. W Bydgoszczy nie brakuje też zabytków sakralnych. Seniorzy mogą odwiedzić m.in. zbudowaną na wzór rzymskiego Panteonu Bazylikę Mniejszą św. Wincentego à Paulo, gotycko-renesansowy Kościół Klarysek czy jedną z najstarszych w mieście i kraju świątynię – Kościół garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju, którego początki sięgają epoki Jagiellonów. Charakterystyczną rzeźbą w Bydgoszczy jest „Przechodzący przez rzekę” – postać zawieszona na linie nad Brdą, będąca pamiątką wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ok. 50-kilogramowa rzeźba utrzymuje równowagę dzięki temu, że środek ciężkości został przeniesiony poniżej poziomu liny.

3. Biskupin

Nieopodal Jeziora Biskupińskiego znajdują się pozostałości starożytnej osady – grodziska w Biskupinie, związanego z  kulturą łużycką, trwającą od epoki brązu aż do początków epoki żelaza. Początki osady datuje się na ok. VIII w. p.n.e. Gród w Biskupinie został zrekonstruowany, znajduje się tu Muzeum Archeologiczne, chętnie odwiedzane przez dzieci i dorosłych. Gród położony jest na półwyspie, który „wcina się” w wody jeziora. Tak naprawdę dawne umocnienia wyłoniły się spod wody w 1933 r. w wyniku intensywnych prac melioracyjno-irygacyjnych, które spowodowały obniżenie zwierciadła jeziora. O nietypowych znaleziskach w Biskupinie został poinformowany Walenty Szwajcer, miejscowy nauczyciel. Badania archeologiczne ruszyły pełną parą i trwały aż do wybuchu II wojny światowej. Gród w Biskupinie w 1994 r. został uznany za pomnik historii Polski. Dawniej był owalną osadą, obwarowaną drewniano-ziemnym wałem o wysokości ok. 6 m i wieżą strażniczą z bramą wjazdową. Wewnątrz mieścił się plac, będący miejscem spotkań i targów oraz rzędowo ustawione, drewniane chaty z dachami pokrytymi trzciną. Każda z nich miała tylko dwa pomieszczenia, jedno dla mieszkańców (izba główna z paleniskiem i łożem), a drugie dla zwierząt (w przedsionku). Gród w Biskupinie zawiera wiernie odtworzone pod względem rozmiarów: wał obronny, falochron, bramy, ulice i budynki mieszkalne. Osadę w Biskupinie można zwiedzać pieszo lub podziwiać z pokładu przejeżdżającej przez Pałuki kolejki wąskotorowej, Ciuchci Żnińskiej. Żnińska Kolej Powiatowa zawiezie nas m.in. do Muzeum Kolejki Wąskotorowej, zamku w Wenecji i do Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Przez Biskupin, Żnin i Wenecję wiedzie również Szlak Piastowski, który kryje w sobie tajemnicze i ciekawe pod względem historycznym obiekty. Warto odwiedzić Biskupin we wrześniu, gdyż właśnie w tym miesiącu odbywa się tu coroczny Festyn Archeologiczny na Pałukach. Impreza w plenerze trwa ok. tygodnia, przy czym seniorzy mogą zobaczyć tu ciekawe pokazy, wystawy tematyczne czy rękodzieło. Oprócz tego można wybrać się w rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim.

4. Bory Tucholskie

Na styku województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego znajduje się piękne miejsce, w którym seniorzy odnajdą spokój i nacieszą wzrok leśnymi krajobrazami. Mowa o Borach Tucholskich, największym rezerwacie biosfery w Polsce. Jest to ogromny kompleks leśny o powierzchni ponad 3 tys. km2, w sercu którego mieści się Park Narodowy. Bory Tucholskie obfitują w zieleń, rzeki i jeziora. Dominują tu bory sosnowe, jest sporo grzybów, które można zbierać, są też ścieżki rowerowe i piesze. Latem w miejscu tym można spotkać wielu kajakarzy, są też domki, agroturystyka i rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna. Warto przyjechać do Borów Tucholskich ze względu na Park Narodowy. Seniorzy mają tu możliwość aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu, spacerując lub jeżdżąc rowerem po wyznaczonych trasach pośród lasów, borów, olsów i torfowisk. Jeśli będziemy mieli szczęście, możemy natknąć się na rzadkie gatunki zwierząt (zimorodek, bielik) czyna sarnę lub zająca. Aktywny senior może udać się na jeden z najciekawszych spływów kajakowych rzeką Brdą. Będąc w Borach Tucholskich, warto udać się do letniskowej wsi o nazwie Raciąż, otoczonej jeziorami Raciąskim, Przylonek i Rudnica, w którym znajduje się zrekonstruowane średniowieczne Grodzisko. Dziś ok. 3,5 km od zabudowań wsi, na półwyspie jeziora Śpierewnik zobaczyć można ślady po drewniano-ziemnym grodzie obronnym z połowy XIII w. Po renowacji grodu pojawiły się pomosty zapewniające dostęp na teren osady, punkt widokowy, brama wjazdowa, części palisady i obrysy domów. Znajdujący się w Borach Tucholskich Rezerwat Przyrody Cisy Staropolskie (w miejscowości Wierzchlas) to kolejne ciekawe miejsce na wycieczkę seniora. Od kwietnia do października rezerwat jest udostępniony zwiedzającym. Znajdujące się w rezerwacie cisy pospolite, choć długowieczne (żyją nawet do 2-3 tys. lat!), to cechują się słabą odnawialnością i zostały objęte całkowitą ochroną. Szlakiem dotrzemy na Wzgórze Wyczółkowskiego, skąd już blisko do najstarszego okazu cisa. Seniorzy koniecznie powinni odwiedzić Tucholę, jedną z najstarszych miejscowości w Polsce, która zachowała średniowieczny układ przestrzenny. Jej sercem jest rynek otoczony XIX-wiecznymi kamienicami i pomnikiem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Seniorzy, którzy chcą poznać historię miasta i regionu, powinni odwiedzić Muzeum Borów Tucholskich. Warto przespacerować się wąskimi ulicami Tucholi i poczuć jej nadzwyczajny klimat. Co ciekawe, w Borach Tucholskich nie brakuje małych miejscowości, które tworzą tzw. wioski tematyczne np. Adamków to Ptasia Wioska, w której można zwiedzić „Muzeum Ptaka” z wielkimi rzeźbami ptaków z drewna czy wybrać się na spacer edukacyjną ścieżką ornitologiczną. W Krzywogońcu znajduje się Wioska Grzybowa, gdzie co roku odbywa się Święto Grzyba i degustacja potraw z grzybowego menu. Warto też odwiedzić Bysławek, w którym znajduje się klasztor Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Bożego oraz izba pamięci z wystawą narzędzi rzemieślniczych. Z kolei w Fojutowie mamy okazję zobaczyć akwedukt z XIX w., zlokalizowany na skrzyżowaniu Wielkiego Kanału Brdy i Czerskiej Strugi.

5. Golub-Dobrzyń

Miasto, które obecnie jest siedzibą powiatu golubsko-dobrzyńskiego i gminy wiejskiej – dawniej stanowiło dwie odrębne, przedzielone rzeką Drwęcą miejscowości. Drwęca oddzielała Polskę od Państwa Krzyżackiego. Dopiero w 1951 r. doszło do połączenia Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą. Choć miasto jedno, to w praktyce zwiedzamy dwa rynki i dwa kościoły– oba pw. św. Katarzyny. Świątynia w Golubiu pochodzi z początków XIV w. i choć cechuje ją styl gotycki, to kaplica Kostków jest renesansowa. Drugi kościół, w Dobrzyniu, jest z początków XIX w., a jego wyposażenie pochodzi ze zburzonego kościoła św. Mikołaja w Toruniu. Jednak kluczową atrakcją jest Zamek w Golubiu z XIV w., przebudowany w kolejnych stuleciach. To średniowieczny obiekt z czerwonej cegły, który jest połączeniem gotyku i renesansu. Seniorzy, którzy zechcą zwiedzić zamek, wejdą przez bramę na wybrukowany dziedziniec, otoczony krużgankami. Podobno w zamku rezydowała Anna Wazówna. W zamku odwiedzić można piwnice (dawne spiżarnie z pięknymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi), muzeum etnograficzne na parterze, pomieszczenie, służące dawniej jako palenisko, izbę, która służyła Krzyżakom do tortur, prowadzącą na kolejne piętra, dużą klatkę schodową z tzw. Końskimi schodami z XVII w. (podobno służyła rycerzom do wjeżdżania na zamek konno!).Zobaczymy tu tez loch głodowy, ukrytą w murze celę pokutniczą, dormitorium – dawną sypialnię rycerzy, refektarz, kaplicę, salę szpitalną i kapitularz. Przechadzając się po starówce Golubia, natkniemy się na fragmenty murów obronnych Golubia pochodzące z XIV i XV w. z zachowaną basztą, kamienicą z przełomu XIX i XX w. czy Dom podcieniowy – budynek szachulcowy. Z kolei w centrum Dobrzynia możemy podziwiać zachowane fragmenty przedwojennej zabudowy. Od ponad 400 lat na wieży kościoła pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzynie wisi najmniejszy w Polsce dzwon Zygmunta III Wazy, podarowany Annie Wazównie po pobycie na zamku. Dzwon jest uruchamiany tylko na specjalne okazje.

6. Chełmno

Na wysokiej skarpie nieopodal Wisły leży miasto, w którym spoczywają relikwie św. Walentego, patrona zakochanych. Znajdziemy je w dawnej farze – w Kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP z przełomu XIII i XIV w., przy rynku. Mowa o Chełmnie, miejscowości, która zachowała średniowieczny układ urbanistyczny, kościoły z czerwonej cegły i ok. 2 km murów miejskich z basztami m.in. Bramą Prochową, Panieńską czy Grudziądzką. Seniorzy, którzy zdecydują się na pobyt w Chełmnie, mogą odwiedzić tutejsze Muzeum Ziemi Chełmińskiej, by dowiedzieć się więcej o tym regionie. Mieści się ono w bajkowym, renesansowym ratuszu z rozbudowaną attyką, znajdującym się w zachodniej części rynku. Zabytki Chełmna leżą na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego (jest tu aż 6 zachowanych kościołów w stylu gotyckim). Seniorzy przechadzający się po tym malowniczym mieście natkną się na liczne kamienice, z których najstarsze datuje się na XIII w. Seniorzy ceniący sztukę sakralną, powinni odwiedzić Kościół Ducha Świętego z XIII w., ceglany budynek o drewnianym sklepieniu kolebkowym i gotyckimi malowidłami wewnątrz. Na uwagę zasługuje też Podominikański kościół św. ap. Piotra i Pawła, w którym zobaczymy oryginalne prezbiterium. W Zespole klasztornym ss. Miłosierdzia mieści się najpewniej najstarszy zabytek miasta – Wieża Mestwina, dawna strażnica krzyżacka, brama Merseburska i dom konwentu, będące pozostałościami po gotyckim zamku. Podczas spaceru po mieście zobaczymy też m.in. dawne koszary korpusu kadetów z 1776 r. i szkołę kadetów, spichrze, w tym spichrz szachulcowy, gmach starostwa z 1911 r., w którym obecnie znajduje się urząd miasta czy pozostałości twierdzy Chełmno na przedpolach. Seniorzy, którzy zechcą odpocząć i napić się kawy, mogą to zrobi podczas spaceru po Nowych Plantach, urokliwym parku z widokiem na Wisłę. Po drodze zobaczą tu nietuzinkową fontannę, której strumienie wody wypychają w górę małą, białą piłeczkę. Podążając dalej dotrzemy do „Ławeczki dla zakochanych”, gdzie pary robią sobie pamiątkowe zdjęcia lub przypinają kłódki. Innym przyjemnym miejscem jest Park Pamięci i Tolerancji im. dr L. Rydygiera, w którym znajduje się park miniatur dziewięciu zamków krzyżackich w skali 1:30 m.in. zamku z Grudziądza, Malborka czy Torunia.

7. Przejażdżka kolejką i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

W gminie Żnin w pobliżu jezior: Biskupińskiego, Weneckiego i Skrzynka znajduje się wieś, która dawniej była miastem – Wenecja. W XVI w. Wenecja otrzymała prawa miejskie, jednak później je utraciła. Podobno miejscowość nosiła nazwę Mościska, ale zmienił ją Mikołaj Nałęcz po powrocie ze studiów w Wenecji (Włochy) i zainicjował budowę zamku obronnego oraz kościoła, na którego miejscu dziś można podziwiać świątynię z XIX w.  Miejscowość znajduje się na Szlaku Piastowskim. Jedną z jej największych atrakcji jest przejażdżka kolejką wąskotorową. Seniorzy mający ochotę na taką podróż mogą wybrać się w trasę Żnińską Koleją Powiatową, która wiedzie ze Żnina, przez Wenecję, Biskupin i kończy bieg w Gąsawie. W Wenecji warto odwiedzić też Muzeum Kolei Wąskotorowej, zaaranżowane na węzeł kolejowy. Na torach zobaczymy lokomotywy z wagonami i sprzęt kolejowy. Możemy tu podziwiać 17 parowozów, a także piaskarkę i pług śnieżny. Mieszczą się tu eksponaty głównie taboru wąskotorowego, który dawniej kursował pod szyldem Żnińskiej Kolei Powiatowej. W budynku, gdzie dawniej mieściła się stacja – dziś wystawiona jest ekspozycja nawiązująca do dawnego dworca. Najstarsza lokomotywa, jaką tu zobaczymy, pochodzi z 1899 r. (firmy Orenstein-Koppel). Do części wystawionych lokomotyw i wagonów można wejść i zobaczyć je od wewnątrz. Znajdujący się tu wagon pocztowy został zaadoptowany na sklepik z pocztówkami. Oprócz wagonów i lokomotyw seniorzy mają okazję zobaczyć tu urządzenia techniczne, których się używało na liniach kolei wąskotorowej. Są to m.in. żuraw wodny dla parowozów, obrotnica kolejowa czy budka dróżnika. Przy okazji zwiedzania muzeum, możemy udać się na ruiny dawnego zamku, nazywanego zamkiem Diabła Weneckiego, aczkolwiek chętnie odwiedzanego przez turystów.

8. JuraPark w Solcu

W miejscowości Solec Kujawski w 2008 r. otwarto JuraPark Solec, zajmujący powierzchnię ponad 12 ha. To jeden z największych tego typu parków w Europie. Wbrew pozorom nie jest to atrakcja wyłącznie dla dzieci – tu każdy znajdzie coś dla siebie. Seniorzy zainteresowani historią Ziemi od kambru aż do współczesności mogą wybrać się na spacer ścieżką dydaktyczną JuraParku. Ścieżka prowadzi przez stary las, w którym czeka na nas sporo rekonstrukcji mezozoicznych gadów i płazów naturalnej wielkości, w tym ponad 100 dinozaurów. Modele są bardzo realistyczne. Wzdłuż ścieżki znajdują się tablice prezentujące najważniejsze wydarzenia w dziejach planety oraz fotografie roślin z ery dinozaurów. Na terenie parku mieści się muzeum paleontologiczne (największe w kraju), Muzeum Ziemi. Seniorzy zobaczą tu ponad tysiąc skamieniałości roślin i zwierząt, a także rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt m.in. mamuta czy szkielet 13-metrowej Opistocelikaudii, a także  neolityczne działa sztuki. Podczas zwiedzania Muzeum warto zajrzeć do oszklonej części, w której kryje się Ogród Zimowy. Zobaczymy tu egzotyczne i reliktowe rośliny, które zasiedlały ląd w erze dinozaurów, w tym paprocie, wśród których zauważymy 2-metrowego wija i praważki-giganty. W parku znajduje się też Jurajski Ogród Botaniczny, w którym obejrzymy ciekawe gatunki dawnych drzew, krzewów, egzotycznych roślin, mchów czy grzybów oraz największą w Polsce kolekcję roślinnych żywych skamieniałości. Ogród to nie tylko ciekawe miejsce do zwiedzania, ale i odpoczynku w naturalnym mikroklimacie leśnym. W Kinie Emocji, mieszczącym się w JuraParku Solec, mamy okazję przeżyć niesamowite doznania dźwiękowe, ruchowe i dotykowe podczas seansów 3D i 5D. Polska w Miniaturze to kolejna ciekawa atrakcja dla seniorów, którzy mogą tu zobaczyć perełki architektoniczne Polski w pomniejszeniu. Mieści się tu 21 miniatur zamków, przy każdym znajdują się tablice z opisem. Oprócz tego w parku zobaczymy też rzeźby władców Polski wykonane z drewna. Jeśli zgłodniejemy w czasie zwiedzania, możemy odpocząć i posilić się w oryginalnym i pięknym miejscu – Restauracji Jaskiniowej.

9. Inowrocław

Jest miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim, która nazywana jest „miastem soli” – i nie bez powodu. Położony nad rzeką Noteć Inowrocław to miejscowość uzdrowiskowa, na terenie której seniorzy mogą skorzystać z oferty zabiegowej w licznych sanatoriach, a także z naturalnych inhalacji solankowych w tężni. To jeden z najlepszych ośrodków leczenia chorób dróg oddechowych w Polsce. W pobliżu tężni znajdują się stoliki szachowe, tor do minigolfa, siłownia plenerowa, a nieco dalej seniorzy mogą obejrzeć spektakl w letnim teatrze. W części uzdrowiskowej znajduje się też Zakład Przyrodoleczniczy, muszla koncertowa, na której od maja do połowy września można oglądać artystów z Polski i z zagranicy, oraz stara zabudowa sanatoryjna. To miejsce sprzyja spacerom. Dostaniemy tu również najbardziej słoną, wysoko zmineralizowaną wodę „Inowrocławiankę”. Dlatego warto odwiedzić Pijalnię Wód i Palmiarnię. Inowrocławski Park Solankowy to miejsce zdecydowanie warte polecenia seniorom, którzy szukają ukojenia podczas spacerów wśród kwiatowych dywanów. Park zajmuje powierzchnię aż 85 ha! Aktywny senior może udać się po wytyczonych ścieżkach rowerowych na przejażdżkę po parku, urządzić sobie grilla, a nawet poplażować nad sztucznym stawem. Warto przejść się też Aleją Dębów Gwiazd, gdzie najwybitniejsi goście Inowrocławia sadzą tu swoje drzewa m.in. klony i dęby posadzili tu aktorka Irena Kwiatkowska, muzyk Grzegorz Turnau czy Zbigniew Wodecki. Warto też odwiedzić Ogrody Papieskie, których układ nawiązuje do ogrodów w Watykanie – są tu geometryczne trawniki, krzyż z bukszpanu i ogród w stylu włoskim. W Inowrocławskiej Termie można wziąć kąpiel solankową. Są tu baseny zewnętrzne i wewnątrz budynku, a seniorzy mogą tu popływać i skorzystać z hydromasażu. Będąc w Inowrocławiu, warto udać się na Stary Rynek, gdzie mieści się urokliwa fontanna, stary tramwaj (informacja turystyczna), a plac otaczają stare kamienice. W mieście znajduje się niewielkie Muzeum im. Jana Kasprowicza, związane z Inowrocławiem i jego historią, a także z osobą Jana Kasprowicza. Kolejną atrakcją dla seniora będzie Chata Kujawska, w której zobaczymy m.in. oryginalną zabudowę kuchni wiejskiej, sprzęty domowe i stroje ludowe. Zwiedzając miasto natkniemy się też na fragmenty średniowiecznych fortyfikacji miejskich, zabytkowe kamienice, niektóre pochodzące nawet z XVIII w., czy piękne kościoły, z których na uwagę zasługują Kościół im. NMP, najstarszy w mieście, w którym zobaczymy m.in. gotycką rzeźbę Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus (ok. 1370-1380), Kościół Zwiastowania NMP oraz inowrocławską farę – gotycki Kościół św. Mikołaja z XIV w.

10. Ciechocinek

W całej Polsce Ciechocinek jest znanym kurortem uzdrowiskowym. Seniorzy często więc odwiedzają go w celach leczniczych. W mieście znajdują się  szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, zakłady przyrodolecznicze i ośrodki wypoczynkowe – a wszystko w pięknym i służącym kuracjom otoczeniu zieleni, skwerów i parków z kwietnymi dywanami. Seniorzy, którzy zmagają się ze schorzeniami układu ruchu, metabolicznymi, układu nerwowego, krążenia czy górnych dróg oddechowych – tu znajdą profesjonalną pomoc. W Ciechocinku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych i tężnie solankowe, a sławę miasto zyskało dzięki leczniczym wodom. Seniorzy wypoczywający w Ciechocinku mogą skorzystać z wielu zabiegów leczniczych m.in. kąpieli solankowych, jodobromowych, siarkowych, zawijań borowinowych, zabiegów z balneoterapii oraz gimnastyki czy masażu. Do dyspozycji jest kilkanaście zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Będąc w Ciechocinku, koniecznie trzeba zwiedzić tutejszy Park Zdrojowy, gdzie podczas spacerów natkniemy się na rzadkie okazy drzew i krzewów. Na terenie Parku znajduje się drewniana Muszla Koncertowa, kawiarnia i Pijalnia Wód Mineralnych. Jest tu też pomnik przyrody – dąb szypułkowy o wysokości ok. 22 m i obwodzie 547 cm–„Konstanty”. Seniorzy zobaczą tu również dwie urokliwe fontanny: „Żabkę” oraz bajecznie kolorową fontannę „Jaś i Małgosia”. Warty zobaczenia jest Zegar Kwiatowy na Placu Gdańskim, czyli pachnące kwiaty ułożone w godziny na tarczy ze wskazówkami.  To jeden z pomysłów architekta Zygmunta Hellwiga. Jego kolejnym dziełem są Partery Hellwiga, czyli deptak, wzdłuż którego ciągną się kwiatowe kobierce i ławeczki, na których seniorzy mogą odpocząć podczas spaceru. Ciechocinek posiada największą w Europie drewnianą tężnię solankową. Tężnia wytwarza leczniczych mikroklimat, bogaty w jod, brom, sód i potas. Będąc w mieście, warto przespacerować się Deptakiem Sław, gdzie swoje gwiazdy na deptaku mają osoby zasłużone w dziedzinie filmu, muzyki, sportu czy medycyny. Są tu gwiazdy m.in. Zbigniewa Bońka, Maryli Rodowicz czy Roberta Korzeniowskiego. Warta odwiedzenia jest prawosławna Cerkiew św. Michała Archanioła, która została wzniesiona w 1894 r. z bali – do jej budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Ciechocinek to nie tylko uzdrowisko, ale też miejsce pełne zabytków i wartych odwiedzenia miejsc, takich jak ruiny zamku biskupiego czy dworek Prezydenta RP, w którym mieści się wystawa związana z jego rolą w państwie.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły