Świnoujście

Data:

Kategoria:

spot_img

Świnoujście (woj. zachodniopomorskie) to miasto położone w północno-zachodniej części Polski z portem morskim i kąpieliskiem. Leży nad cieśniną Świną i nad brzegiem Morza Bałtyckiego. To jedyna w Polsce miejscowość zlokalizowana na trzech wyspach: Uznam, Wolin i Karsibór oraz na kilkudziesięciu mniejszych wysepkach. W 1959 r. Świnoujście uzyskało status uzdrowiska, jednak historia rozwoju miasta jako miejsca leczniczego sięga początków XIX w.Już w 1823 r. założono tu spółkę akcyjną Kąpielisko Morskie, a podczas pierwszego sezonu w Świnoujściu gościło prawie 400 kuracjuszy. W trzy lata później wprowadzono tu kąpiele lecznicze. W 1897 r. w mieście odnaleziono źródła wód solankowych, co korzystnie wpłynęło na rozwój tego miejsca, zwłaszcza w okresie międzywojennym, kiedy to Świnoujście gościło już kilkadziesiąt tysięcy pacjentów rocznie. Po drugiej wojnie światowej, w czasie której zabudowa uzdrowiska została zniszczona, nastąpił ponowny rozkwit Świnoujścia jako miejsca turystyczno-uzdrowiskowego. Prowadzenie działalności leczniczej jest możliwe dzięki złożom wód leczniczych, jest to woda chlorkowo-sodowa, jodkowa, żelazista, bromkowa oraz złoże borowiny „Płachcin”. Woda jest pozyskiwana z trzech ujęć –„Jantar”, „Teresa” i „XXX-lecia”.

Profil leczniczy:

choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, otyłość, osteoporoza i choroby skóry.

Tu warto być

  • Będąc w Świnoujściu warto odwiedzić Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, zlokalizowane w dzielnicy Przytór, między stacją kolejową Świnoujście-Przytór a plażą. Jest to obiekt militarny z czasów drugiej wojny światowej, jego tajemnica była pilnie strzeżona. Stały tu potężne działa, które chronione tonami betonu miały bronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie miejsce to przebudowano – tak powstała sieć podziemnych korytarzy łączących schrony. Kompleks służył jako zapasowe miejsce dowodzenia Dowódcy Nadmorskiego Frontu Polskiego. Na jego zwiedzanie z przewodnikiem warto zarezerwować sobie ok. dwóch godzin.
  • Jeśli nie mamy lęku wysokości, możemy udać się w kierunku Latarni Morskiej w Świnoujściu, zlokalizowanej u nasady wschodniego falochronu, nad Cieśniną Świną. To najwyższa latarnia w całym basenie Morza Bałtyckiego i jedna z najwyższych na kontynencie! Latarnia od 1857 r. nawiguje statki, wysyłając światło na odległość ponad 46 km. Pełni też funkcję radiolatarni, wysyłając sygnały świetlne w alfabecie Morse’a. Wieża o wysokości prawie 68 m ma okrągły kształt, jest zbudowana z ceramicznej cegły. Od 2000 r. latarnia jest otwarta dla turystów, a na jej szczyt prowadzi 300 stopni (schody są kręte). Obok latarni funkcjonuje Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego, a przed wejściem do obiektu zobaczymy stare łodzie rybackie.
  • Na terenie uzdrowiska natkniemy się na wiele pomników przyrody m.in. na dęby „Dwaj Kapitanowie” (Nabrzeże Władysława IV), na dąb „Latarników” o imponującym obwodzie 635 cm (znajduje się w dzielnicy Warszów) czy na wiązy „Przemytnicy” w Parku Zdrojowym przy ul. Jachtowej.
  • Ciekawą atrakcją może być przeprawa promowa przez cieśninę. Od rana do wieczora na pokładzie promu transportowani są na drugi brzeg turyści, auta osobowe i ciężarowe.
  • Niezwykłą przygodą może się okazać opłynięcie jednej z 44 wysp Świnoujścia – Wyspy Karsibór, otoczonej cieśniną Świna, Starą Świną oraz Zalewem Szczecińskim. W ten rejs możemy udać się kajakiem, rowerkiem wodnym lub nowoczesnym katamaranem. Widoki zapierają dech w piersiach.

Dla aktywnych

Na spacer

Jeśli pogoda dopisze, warto udać się na spacer brzegiem Bałtyku. Osoby, które mają ze sobą kijki do NordicWalking, mogą pomaszerować Promenadą Nadmorską. Jest to kilkukilometrowy deptak biegnący wzdłuż linii brzegowej Bałtyku. Warto też udać się na Promenadę nad Świną, by pospacerować Wybrzeżem Władysława IV. Możemy też wybrać się na krótszy spacer urokliwymi alejkami pobliskiego zabytkowego Parku Zdrojowego.

Na rower

Wolisz rower? Polecaną trasą rowerową jest Szlak Rowerowy Dookoła Zalewu Szczecińskiego liczący 19 km (w jedną stronę). Prowadzi on brzegiem zalewu ze Świnoujścia do miasta Wolin. Inną propozycją jest przejażdżka rowerem przez „Świdny Las” – odcinek zaczynający się na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Karsiborskiej. Ścieżka ciągnie się przez las, a po dotarciu do falochronu Kanału Piastowskiego wracamy tą samą drogą. Cała trasa (razem z powrotem) liczy ok. 28 km.

Sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne

  • Ośrodek Sanatoryjno-Wczasowy „Alga”

Jest położony w odległości niespełna 150 m od morza. W ośrodku realizowane są zabiegi hydroterapii (masaż podwodny, masaż wirowy kończyn), balneoterapii (kąpiel solankowa, galwaniczna, perełkowa, borowina, inhalacje), fizykoterapii (jonoforeza, ultradźwięki, zmienna elektroterapia), magnetoterapii, światłolecznictwa, krioterapii, terapii fluido-cieplnej, tlenoterapii, masażu (wibracyjny, refleksyjny stóp, twarzy, klasyczny) i akupresury stóp. Do dyspozycji kuracjuszy jest grota solna, basen i sauna. Oferta skierowana jest do klientów komercyjnych.

  • „Uzdrowisko Świnoujście” „Uzdrowisko Świnoujście” S.A.

To firma zajmująca się leczeniem uzdrowiskowym. Na terenie kompleksu realizowane są zabiegi z zakresu rehabilitacji ogólnoustrojowej, po przebytej chorobie Covid-19, kardiologicznej, fizjoterapii ambulatoryjnej i leczenia uzdrowiskowego. W obiektach uzdrowiska pomoc otrzymają osoby ze schorzeniami reumatologicznymi, laryngologicznymi, z cukrzycą i otyłością, ze schorzeniami kardiologicznymi, pulmonologicznymi oraz dermatologicznymi. Oferta turnusów leczniczych, szpitalnych oraz wczesna rehabilitacja kardiologiczna odbywają się w ramach skierowania NFZ.

Do kompleksu „Uzdrowisko Świnoujście” należą następujące obiekty:

  • Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej „Henryk”

Jest zlokalizowany w pobliżu Parku Zdrojowego, w odległości 450 m od plaży Bałtyku i promenady. W Ośrodku znajduje się basen, sauny, restauracja i kawiarnia.

  • Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Ogólnoustrojowej „Adam i Ewa”

To przedwojenny obiekt zlokalizowany w samym centrum miasta, specjalizuje się w rehabilitacji kardiologicznej. Oprócz zabiegów oferuje też miejsca noclegowe i posiłki w restauracji. Obiekt jest w pełni przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  • Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej „Admirał I”

To zabytkowy obiekt znajdujący się 100 m od plaży. Po remoncie obok obiektu powstał budynek towarzyszący, który jest połączony z głównym obiektem Uzdrowiska Świnoujście. Oprócz bazy zabiegowej na kuracjuszy czeka basen, sauna fińska i parowa, a także ogródek letni w przyziemiu, skąd rozciąga się widok na nadmorską promenadę. Budynek jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

  • Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej „Bursztyn”

Znajduje się w pierwszej linii nadmorskiej promenady w pięknie odrestaurowanym budynku. W obiekcie do dyspozycji gości jest jacuzzi, sauna i własna baza zabiegowa z możliwością wykonania masażu mechanicznego. Ośrodek jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

  • Sanatorium „Światowid”

Obiekt jest położony przy promenadzie, 100 m od plaży. To czterokondygnacyjny budynek wyposażony w pokoje dla gości oraz częściową bazą zabiegową.

  • Sanatorium „Trzygłów”

Sanatorium znajduje się ok. 150 m od promenady, 200 m od morza i obok Zakładu Przyrodoleczniczego „Rusałka”. W czterokondygnacyjnym budynku znajdują się miejsca noclegowe, dyżurka pielęgniarska, gabinet lekarski oraz sala do rehabilitacji i ćwiczeń.

  • Zakład Przyrodoleczniczy „Rusałka”

Duży i nowoczesny zakład mieści się w pobliżu morza i promenady.  W obiekcie znajduje się stacja dializ, a pacjenci mogą skorzystać z zabiegów z zakresu krioterapii punktowej (terapia schłodzonym powietrzem lub parami azotu), elektroterapii (galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, prądy Tens, diadynamiczne, interferencyjne, Kotza, ultradźwięki), światłolecznictwa (laseroterapia punktowa lub skaner, naświetlania miejscowe podczerwienią lub ultrafioletem), elektromagnetoterapia, hydroterapia (kąpiel wirowa kończyn, hydromasaż, kąpiel perełkowa), balneoterapii (okłady borowinowe, jonoforeza borowinowa, kąpiel solankowa, kwasowęglowa, inhalacje solankowe), masażu leczniczego (klasyczny, mechaniczny, limfatyczny), kinezyterapii (ćwiczenia grupowe lub indywidualne).

  • Zakład Przyrodoleczniczy „Bałtyk”

W obiekcie wykonuje się te same zabiegi z zakresu fizjoterapii, które oferowane są w ZPL „Rusałka” – z wyjątkiem okładów borowinowych i masaży mechanicznych. Pacjenci korzystają tu z basenu leczniczego, w którym odbywają się ćwiczenia grupowe z fizjoterapeutą.

  • Obiekt Sanatoryjno-Wczasowy „Perła Bałtyku”

„Perła Bałtyku” mieści się nieopodal plaży, blisko Zakładu Przyrodoleczniczego „Rusałka”. Kuracjusze mogą tu skorzystać z następujących zabiegów: balneoterapii (kąpiel perełkowa, inhalacje solankowe, inhalacje z olejkiem), hydroterapii (masaż podwodny, hydromasaż), masaży (łóżko masujące, masaż wirowy kończyn, leczniczy masaż kręgosłupa, drenaż limfatyczny, masaż profilaktyczny w niewydolności żylnej), gimnastyki leczniczej wodnej, fizykoterapii (ultradźwięki, diadynamik, jonoforeza), światłolecznictwa czy laseroterapii. Oferta skierowana jest do klientów komercyjnych.

  • Ośrodek Rehabilitacyjno-Sanatoryjny „Korab”

Ośrodek jest zlokalizowany nad samą promenadą. Oferuje zabiegi z zakresu fizykoterapii, w tym elektroterapii (prądy Tens, galwanizacja, jonoforeza), światłolecznictwa (laser, lampa Sollux), ultradźwięków, krioterapii miejscowej, magnetoterapii, hydroterapii (masaż wirowy kończyn, masaż wibracyjny, łóżko wodne), inhalacji solankowej, okładów borowinowych i kinezyterapii (ćwiczenia ogólnousprawniające, w odciążeniu nóg i kręgosłupa). Oferuje turnusy komercyjne.

  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Energetyk”

To ośrodek położony przy jednym z głównych wejść na Promenadę Historyczną Świnoujścia, ok. 50 m od plaży. Sanatorium pomaga osobom z chorobami układu krążenia, narządu ruchu, ze schorzeniami górnych i dolnych dróg oddechowych oraz z alergiami. Oferuje zabiegi z zakresu balneologii (kąpiel solankowa, perełkowa, okłady borowinowe i parafinowe, inhalacje z lekiem lub solankowe), fizykoterapii, magnetoterapii, elektroterapii (diadynamik, jonoforeza, prądy interferencyjne), krioterapii, laseroterapii, światłolecznictwa (lampy Sollux i Bioptron), hydroterapii (masaż wirowy kończyn,podwodny), ultradźwięków, a także terapuls– leczenia polem elektromagnetycznym. Dodatkowo goście mogą skorzystać z salonu fryzjerskiego, kawiarni oraz wycieczek krajoznawczych i zagranicznych. Sanatorium oferuje turnusy w ramach NFZ.

  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Wodnik”

Zlokalizowane jest w pobliżu prawie czterokilometrowej plaży na wyspie Uznam. Oferuje leczenie osobom z chorobami psychicznymi, neurologicznymi i upośledzeniem umysłowym, kobietom po mastektomii, a także osobom ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu, chorobami endokrynologicznymi, układu krążenia i układu oddechowego. W sanatorium dostępne są zabiegi z zakresu balneoterapii (plastry borowinowe), światłolecznictwa (lampa Sollux), inhalacji, fizykoterapii (prądy diadynamiczne, interferencyjne, galwanizacja, jonoforeza, fonoterapia, laseroterapia, magnetoterapia), hydroterapii (masaż wodny, hydromasaż na sucho) oraz masażu klasycznego. W obiekcie przyjmowane są osoby posiadające dofinansowanie z PFRON do turnusów rehabilitacyjnych.

  • „Senator” Dom Zdrojowy

Ośrodek jest położony bezpośrednio nad promenadą. W ofercie znajdują się zabiegi: kąpiel perełkowa, solankowa, aquavibron (masaż wibracyjny), okłady borowinowe, inhalacje, laseroterapia, prądy interdynamiczne, ultradźwięki, światłolecznictwo (lampa Sollux), jonoforeza, ultrafonoforeza, gimnastyka grupowa i indywidualna, masaż klasyczny. W obiekcie można skorzystać z fotelu do masażu. Usługi komercyjne.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły