Szczawnica

Data:

Kategoria:

spot_img

Szczawnica (woj. małopolskie) to miasto położone w południowej części Polski, na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin. Miejscowość znajduje się w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. W 1924 r. Szczawnica uzyskała status uzdrowiska.

Umiejscowienie Szczawnicy w dolinie oraz pomiędzy łańcuchami górskimi sprawia, że tutejszy mikroklimat sprzyja poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu wód kwaśnych – szczawów. Z ich leczniczych właściwości korzystają mieszkańcy i kuracjusze. W Pijalni Wód Mineralnych można skosztować wód wodorowęglanowych, sodowych, jodkowych i bromkowych, które mają w sobie bogactwo soli mineralnych i mikroelementów. W przepięknym pienińskim kurorcie wykonywane są 42 rodzaje zabiegów z zakresu hydroterapii, inhalacji, fizykoterapii, kinezyterapii oraz krenoterapii. Obecnie w Szczawnicy eksploatowanych jest osiem źródeł wód mineralnych, należą do nich źródła: „Jan”, „Józef”, „Józefina”, „Pitoniakówka”, „Wanda”, „Magdalena”, „Stefan” i „Szymon”. Obecne w uzdrowisku szczawy alkaliczno-słone zawierają chlorki, sodki, bromki, bor i jod. Szczawnica to miejsce nie tylko doskonałe pod względem leczniczym, ale też turystycznym, co potwierdza bliska obecność Pienińskiego Parku Krajobrazowego, szlaki turystyczne czy spływy Dunajcem.

Profil leczniczy: 

choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, dolnych i górnych dróg oddechowych, otyłość.

Tu warto być

  • Nieco ponad kilometr od Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica znajduje się wyciąg na Palenicę, jeden ze szczytów Pienin. To popularna kolejka krzesełkowa. Ze szczytu zobaczyć można panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i oczywiście Szczawnicy. Mieści się tu również ośrodek narciarski, a amatorzy sportów zimowych mogą tu skorzystać z kilku tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Z kolei latem na znajdującej się obok Szafranówce (742 m n.p.m.) uruchamiana jest 700-metrowa rynna grawitacyjna, z której korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli.
  • W centralnej części szczawnickiego uzdrowiska znajduje się jedno z piękniejszych miejsc – Plac Dietla z XIX w., zlokalizowany na końcu ul. Zdrojowej. W sercu placu znajduje się niewielka fontanna z rzeźbą „Kobiety z dzbanem”, a otaczające plac budynki łączą cechy lokalnego folkloru i stylu alpejskiego (białe ściany, spadziste dachy i balkony pod zadaszeniem). Szczególną uwagę zwraca budynek przy wejściu, czyli dawna Kancelaria Górnego Zakładu Zdrojowego oraz dawny Pałac Józefa Szalaya.
  • Z Placu Dietla warto udać się na spacer po tzw. Górnym Parku. Park został założony przez Jana Kutscherę w XIX w. Aby się tam dostać, wystarczy minąć Pijalnię Wód Mineralnych i wejść między parkowe alejki. Jest tu mnóstwo rzeźb, inhalatorium uzdrowiskowe oraz hotele.
  • Jest też Park Dolny, a w nim: zabytkowa Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. W XIX w. kaplica służyła kuracjuszom jako pijalnia wody. Obiekt jest zbudowany na planie ośmiokąta, na każdej ze ścian widnieje małe okienko z rozetą, a wnętrze urzeka prostotą.
  • W Szczawnicy szlaków turystycznych nie brakuje. Warto udać się żółtym szlakiem na Bryjarkę i do Schroniska pod Bereśnikiem. Na szczycie Bryjarki znajduje się metalowy krzyż, a z tego miejsca rozciąga się panorama na Szczawnicę i Pieniny. Idąc dalej, dotrzemy do Schroniska pod Bereśnikiem, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek i jedzenie. Droga powrotna odbywa się tą samą drogą, ale warto wrócić inną (czarny szlak i niebieski szlak), bo wówczas po drodze możemy zobaczyć Wodospad Zaskalnik. Cała trasa zajmuje nieco ponad 2 godziny.
  • Niesamowitą atrakcją jest spływ na tratwie przełomem Dunajca. Najlepiej wybrać trasę zaczynającą się w Sromowcach Wyżynnych, dokąd możemy się udać samochodem lub busem, a spływ zakończyć w Szczawnicy. Na ośmiokilometrowym odcinku zobaczymy Trzy Korony, Sokolicę, a przez moment będziemy płynąć także między wapiennymi ścianami. Cały spływ trwa ok. 2,5 godzin, a podczas podróży flisacy opowiadają turystom ciekawe historie.
  • W odległości ok. 7 km od uzdrowiska znajduje się wieś Jaworki. Znajduje się w niej dawna cerkiew greckokatolicka, piękny rezerwat Dolina Białej Wody, do którego warto udać się na spacer oraz malowniczy Wąwóz Homole, liczącyok 800 m długości, z licznymi kładkami i mostkami, w otoczeniu skał i roślinności.

Dla aktywnych

Na spacer czy na rower?

Miejscem idealnym na spacer z kijkami będzie Spacerowa Promenada, która biegnie wzdłuż potoku Grajcarek. To wygodna licząca ok.1,8 km trasa, która początek bierze pod dolną stacją kolejki na Palenicę. Promenada nad Grajcarkiem to ciąg pieszy, jezdny i rowerowy, dlatego z powodzeniem możemy też wybrać się tam na przejażdżkę rowerową, np. w kierunku Słowacji wzdłuż Dunajca. Trasa przecina potok urokliwymi mostkami i biegnie raz z jednej, raz z drugiej strony potoku. Wzdłuż promenady znajdują się ławki, toteż podczas podróży możemy usiąść, odsapnąć i skupić się na podziwianiu górskich krajobrazów. Na dłuższy spacer warto udać się popularną trasą do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, która zaczyna się przy kolejce na Palenicą w Szczawnicy. Szlak liczy ponad 12 km w jedną stronę, ale widoki rekompensują nam cały trud.

Obiekty sanatoryjne i rehabilitacyjne

  • „Uzdrowisko Szczawnica” S.A.

Jest położone w środkowo-wschodniej część miasta. Obiekt specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu oddechowego (w tym przewlekłych stanów zapalnych nosa i gardła, schorzeń aparatu głosowego, schorzeń alergicznych dróg oddechowych i astmy oskrzelowej), a także w leczeniu chorób układu ruchu m.in. chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, reumatyzmu czy reumatoidalnych zapaleń stawów. Oferuje zabiegi z zakresu hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii, kuracji pitnej oraz inhalacji. „Uzdrowisko Szczawnica” oferuje leczenie stacjonarne i ambulatoryjne w ramach NFZ lub komercyjnie. Do „Uzdrowiska Szczawnica” należą następujące obiekty:

  • Sanatorium „Inhalatorium”

 Budynek znajduje się w centralnej części Parku Zdrojowego. To zabytkowa budowla o nietuzinkowej architekturze, pochodząca z 1936 r. Sanatorium oferuje miejsca noclegowe i całodobową opiekę pielęgniarską. W obiekcie mieści się również Zakład Przyrodoleczniczy, w którym można skorzystać z inhalacji solnakowo-celkowych, a także Przychodnia Uzdrowiskowa ze specjalistycznymi poradniami.

  • Poradnia Alergologiczna w Przychodni Uzdrowiskowej

Przychodnia Uzdrowiskowa mieści się w budynku „Inhalatorium”, tam też powinniśmy się kierować w razie potrzeby skorzystania z usług Poradni Alergologicznej. W poradni wykonuje się badania diagnostyczne pod kątem astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Wśród oferowanych badań znajdują się spirometria, testy punktowe (przy alergii wziewnej i pokarmowej) oraz płatkowe (w przypadku alergii kontaktowej). Następnie pacjent może skorzystać z immunoterapii alergenowej,potocznie nazywanej odczulaniem.

  • Zakład Przyrodoleczniczy

Mieści się w budynku „Inhalatorium”, oferuje zabiegi z zakresu inhalacji (solankowych, celkowych, mineralno-jodobromowych, średnio- i drobno bańkowych), hydroterapii (bicze szkockie, masaż wirowy kończyn, podwodny, Hydro Jet), balneoterapii (okłady borowinowe, kąpiele mineralne, siarkowe, borowinowe, perełkowo-ozonowe), fizykoterapii (ultradźwięki, prądy Tens, magnetoterapia, jonoforeza, laseroterapia, elektromagnetoterapia, prądy interdiadynamiczne, interferencyjne, Terapuls), światłolecznictwa w tym z użyciem lampy BIO-V, masażu leczniczego, żeloterapii, kinezyterapii (gimnastyka zbiorowa i indywidualna), a także zabiegi z użyciem materaca na podczerwień.

  • Pijalnia Wód Mineralnych

Znajduje się we wschodniej części Placu Dietla w „Domu nad zdrojami”, stylowym budynku z 1863 r. W pijalni można korzystać z sześciu rodzajów wód leczniczych, a na piętrze budynku znajduje się Galeria.

  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Dzwonkówka”

Znajduje się pod lasem, na wzgórzu w Parku Górnym, skąd można podziwiać panoramę uzdrowiska i Małych Pienin. Obiekt specjalizuje się w leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych oraz chorób układu kostno-stawowego. Sanatorium oferuje badanie EKG, pomiar ciśnienia, poziomu glukozy, wizyty lekarskie oraz zabiegi z zakresu: balneoterapii (fasony borowinowe, kąpiel perełkowa, solankowa, borowinowa, solankowo-borowinowa, sucha w ozonie i sucha kwasowęglowa, inhalacje wód mineralnych i solankowych, ultradźwiękowe z olejkiem pinii lub witaminami i lekami), kinezyterapii (gimnastyka zbiorowa kręgosłupa i oddechowa, ćwiczenia indywidualne KKG), krioterapii (kriożelem, azotem), hydroterapii (masaż wirowy kończyn, masaż Hydro Jet), fizykoterapii (prądy diadynamiczne, interdynamiczne, jonoforeza, laseroterapii, światłolecznictwa, magnetoterapii), iniekcji domięśniowych i dożylnych. W ośrodku funkcjonuje Gabinet Usprawniania Leczniczego. Ponadto kuracjusze w ramach leczenia korzystają z fotela do masażu, łóżka magnetycznego oraz roweru. Goście są otoczeni całodobową opieką lekarsko-pielęgniarską. Do dyspozycji jest kiosk spożywczy, miejsce na grilla, biblioteka, bilard.Dwudziestojednodniowe pobyty sanatoryjne są finansowane przez NFZ, natomiast rehabilitacja po Covid-19 refundowana jest w całości.

  • „Solar” Pienińska Uzdrowiskowa Klinika Rehabilitacji i Leczenia Bólu im. św. O. Pio

Znajduje się w odległości kilometra od Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica. Specjalizuje się w leczeniu zespołów bólowych w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów obwodowych, dyskopatii, neuralgii korzeniowej (rwa kulszowa, karkowa, udowa, nerwobóle międzyżebrowe), entezo- i tendinopatii (bioder, kolan, ścięgna Achillesa, ostrogi piętowej, barku, stawu łokciowego), w zespole cieśni (podbarkowej, nadgarstków), w stanach pourazowych narządu ruchu, po protezoplastyce, w bólach głowy pochodzących od kręgosłupa, fibromialgii, w przewlekłym zapaleniu zatok obocznych nosa, przewlekłych nieżytów dróg oddechowych oraz w profilaktyce i leczeniu dysfunkcji stóp. Obiekt oferuje zabiegi z zakresu ortopedii regeneracyjnej (osocze bogatopłytkowe, iniekcje z kwasu hialuronowego), terapii manualnej (fala uderzeniowa, kinesiotaping, masaż kręgosłupa częściowy, ręczny drenaż limfatyczny), fizykoterapii (Aquamed), inhalacji (solankowa z wodą mineralną,  lekowa, nebulizacja z lekiem lub z wodą mineralną), krioterapii (miejscowa), światłolecznictwa (lampa Sollux, Q-Light), elektroterapii (prądy diadynamiczne, interferencyjne, Traberta, Kotza, Tens, jonoforeza, galwanizacja, jonoforeza borowinowa, Bodyflow, głęboka oscylacja, diatermia, ultradźwięki), laseroterapii punktowej, kinezyterapii (trening medyczny, gimnastyka indywidualna), magnetoterapii, peloidoterapii (okłady borowinowe) i krenoterapii. Do dyspozycji gości są pokoje, gastronomia, basen, sauna i zjeżdżalnie. Klinika świadczy usługi komercyjnie.

  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Nauczyciel”

Znajduje się niecały kilometr od Urzędu Miasta i Gminy. Sanatorium specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego, narządu ruchu, chorób reumatologicznych, dyskopatii, nadciśnienia, otyłości i cukrzycy. W ofercie znajdują się zabiegi z zakresu opieki pielęgniarsko-lekarskiej (konsultacje, iniekcje domięśniowe, dożylne, podskórne, kroplowe wlewy dożylne, badania poziomu cukru, badanie EKG, pobieranie próbek do badań), kinezyterapii (ćwiczenia kręgosłupa, ogólnousprawniające, oddechowe, sprawności manualnej KKG), balneoterapii (kąpiel perełkowa, solankowa, siarczkowa, w zawiesinie borowinowej, wirowa, z solanką, fason i okład borowinowy), hydroterapii (bicze szkockie, Hydro Jet, masaż podwodny), fizykoterapii (elektrostymulacja mięśni, galwanizacja, galwanoborowina, interdyn, jonoforeza, magnetoterapia, laseroterapia, światłolecznictwo, masaż kręgosłupa i klatki piersiowej z oklepywaniem, wibromasaż, prądy Tens, Kotza, ultradźwięki), inhalacji (solankowych, ultradźwiękowych, także w połączeniu z ćwiczeniami), krioterapii miejscowej, płukania zatok i treningu na bieżni. Ośrodek oferuje bezpłatną rehabilitację po Covid-19 oraz pobyty lecznicze w ramach NFZ.

  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Budowlani”

 Jest zlokalizowane nieopodal Placu Dietla. Specjalizuje się w leczeniu osób niepełnosprawnych (z wyłączeniem osób poruszających się na wózku inwalidzkim), kobiet po mastektomii, osób z chorobami neurologicznymi, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, oddechowego, z cukrzycą i z dysfunkcją ruchu. Obiekt oferuje zabiegi z zakresu inhalacji (celkowe, Bullinga), fizykoterapii (światłolecznictwa m.in. lampą Sollux i Bioptron, magnetoterapii, prądów diadynamicznych, prądów Kotza, Tens, interdyn, terapuls, jonoforeza, ultradźwięki, fonoforeza, laseroterapia, krioterapia punktowa CO2, łóżko magnetyczne, sucha kąpiel w dwutlenku węgla i w ozonie), kinezyterapii (gimnastyka grupowa ogólnousprawniająca i kręgosłupa szyjnego, ćwiczenia na rotorach kończyn), balneoterapii (galwanoborowina, kąpiel perełkowa, borowinowa, fasony i okłady borowinowe), masaży mechanicznych (Hydro Jet, masaż limfatyczny ręki przy stanach po mastektomii, do dyspozycji jest też mata i fotel masujący), hydroterapii (masaż wirowy, natrysk szkocki, hydromasaż) oraz kuracji pitnej. Sanatorium oferuje turnusy lecznicze w ramach NFZ dla osób ze schorzeniami laryngologicznymi, pulmonologicznymi i reumatologicznymi.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły