Darowizna samochodu dla dziecka lub wnuka

Data:

Kategoria:

spot_img

Co każdy powinien wiedzieć przygotowując się do darowizny samochodu?

Darowizna samochodu dla dziecka lub wnuka.

Darowizna samochodu powinna mieć formę pisemną. Można skorzystać z notariusza i podpisy na umowie darowizny potwierdzić notarialnie. Jednak nie ma takiej konieczności, wystarczy zwykła umowa cywilno-prawna, na której będą widniały podpisy darczyńcy i obdarowanego. Bez takiej umowy urząd nie będzie miał podstaw do przerejestrowania samochodu.

Należy pamiętać również aby w umowie widniał zapis, że obdarowany przyjmuje darowiznę. Umowę darowizny sporządzamy w przynajmniej jednym egzemplarzu, dla każdego darczyńcy i obdarowanego. Jest możliwość przekazania za pomocą darowizny tylko części udziału w prawie własności. W tym wypadku pojazd ubezpieczamy, uwzględniając wszystkie przysługujące zniżki jednego ze współwłaścicieli.       

Co powinna zawierać umowa darowizny samochodu?

  • Datę zawarcia umowy darowizny
  • Dane personalne darczyńcy i obdarowanego
  • Markę i model samochodu
  • Rok produkcji
  • Numery rejestracyjne pojazdu
  • Numer nadwozia pojazdu

Warunki do spełnienia podczas przerejestrowania samochodu

Pamiętajmy o tym, że zarówno na obdarowanym jak i na darczyńcy spoczywa obowiązek  dopełnienia wszelkich formalności, związanych z przeniesieniem własności samochodu. Samochód należy niezwłocznie przerejestrować na nowego właściciela. W tym celu obdarowany musi przedstawić w urzędzie umowę darowizny, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i dowód uiszczenia opłaty lub deklarację dotyczącą zwolnienia. Darczyńca musi również zawiadomić ubezpieczyciela o przeniesieniu własności pojazdu.

Po podpisaniu umowy przez strony, obowiązkowe ubezpieczenie,   obejmuje obdarowanego automatycznie. Obdarowany ma prawo złożyć do ubezpieczyciela wypowiedzenie polisy. Należy pamiętać. Że obowiązek wykupienia nowej obowiązkowej polisty,  następuje w ostatnim dniu przed wygaśnięciem wypowiedzianej umowy

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły