Co każdy powinien wiedzieć przygotowując się do darowizny samochodu?
Darowizna samochodu dla dziecka lub wnuka.
Darowizna samochodu powinna mieć formę pisemną. Można skorzystać z notariusza i podpisy na umowie darowizny potwierdzić notarialnie. Jednak nie ma takiej konieczności, wystarczy zwykła umowa cywilno-prawna, na której będą widniały podpisy darczyńcy i obdarowanego. Bez takiej umowy urząd nie będzie miał podstaw do przerejestrowania samochodu.
Należy pamiętać również aby w umowie widniał zapis, że obdarowany przyjmuje darowiznę. Umowę darowizny sporządzamy w przynajmniej jednym egzemplarzu, dla każdego darczyńcy i obdarowanego. Jest możliwość przekazania za pomocą darowizny tylko części udziału w prawie własności. W tym wypadku pojazd ubezpieczamy, uwzględniając wszystkie przysługujące zniżki jednego ze współwłaścicieli.
Co powinna zawierać umowa darowizny samochodu?
- Datę zawarcia umowy darowizny
- Dane personalne darczyńcy i obdarowanego
- Markę i model samochodu
- Rok produkcji
- Numery rejestracyjne pojazdu
- Numer nadwozia pojazdu
Warunki do spełnienia podczas przerejestrowania samochodu
Pamiętajmy o tym, że zarówno na obdarowanym jak i na darczyńcy spoczywa obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, związanych z przeniesieniem własności samochodu. Samochód należy niezwłocznie przerejestrować na nowego właściciela. W tym celu obdarowany musi przedstawić w urzędzie umowę darowizny, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i dowód uiszczenia opłaty lub deklarację dotyczącą zwolnienia. Darczyńca musi również zawiadomić ubezpieczyciela o przeniesieniu własności pojazdu.
Po podpisaniu umowy przez strony, obowiązkowe ubezpieczenie, obejmuje obdarowanego automatycznie. Obdarowany ma prawo złożyć do ubezpieczyciela wypowiedzenie polisy. Należy pamiętać. Że obowiązek wykupienia nowej obowiązkowej polisty, następuje w ostatnim dniu przed wygaśnięciem wypowiedzianej umowy