Ustka

Data:

Kategoria:

spot_img

Ustka (woj. pomorskie) to miasto portowe zlokalizowane w północnej Polsce na Wybrzeżu Słowińskim. Miejscowość jest malowniczo położona u ujścia rzeki Słupia do Morza Bałtyckiego. Status uzdrowiska Ustka uzyskała w 1988 r., choć dużo wcześniej rozpoczęła działalność uzdrowiskową. Ustka leży nad Bałtykiem w zachodniej części Wybrzeża Słowińskiego. Złoża torfu leczniczego oraz źródło wody solankowej z dużą ilością magnezu zdecydowały o tym, że miejsce to rozwinęło działalność uzdrowiskową. W mieście są wyznaczone dwa letnie kąpieliska morskie – na wschodzie (większe) i na zachodnim wybrzeżu. Morska bryza, jod zawarty w powietrzu, piaszczyste plaże, ruchome wydmy, majestatyczne klify i leśne dukty powodują, że Ustka to doskonałe miejsce do wypoczynku i leczenia. 

Profil leczniczy: 

choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych i górnych dróg oddechowych, endokrynologiczne.

Tu warto być

 • Jeśli chcemy poznać historię i tradycję wypiekania pieczywa, koniecznie udajmy się do Muzeum Chleba w Ustce. W miejscu tym zobaczymy ponad 2 tys. zabytkowych eksponatów m.in. stosowane dawniej maszyny piekarskie, ceramiczne obrazy, XVII-wieczny stół do wyrabiania ciasta piernikowego, zabytkowe gofrownice czy jedną z pierwszych lodówek działającą bez użycia prądu! Zwiedzający dowiedzą się tu, jak dawniej produkowano sękacza czy też jak odważane były poszczególne składniki.
 • Nieco ponad 700 m od centrum miasta znajduje się Port Morski Ustka. Jest to jeden z największych w Polsce portów. Kierując się na północ od portu dotrzemy do Latarni Morskiej Ustka z 1892 r. (znajdującej się między dwiema innymi latarniami – Latarnią Morską Jarosławiec a Latarnią morską Czołpino). Budynek latarni zbudowany jest z czerwonej cegły, posiada ośmiokątną wieżę o wysokości ponad 21 m i wysyła światło na odległość niemal 30 km. Latarnia Morska Ustka znajduje się w pobliżu Promenady Nadmorskiej, na wschodnim wybrzeżu, którą spacerował niegdyś sam książę Otto von Bismarck. Na końcu promenady zobaczymy pomnik Syrenki Usteckiej.
 • Ok. 200m od Portu Morskiego Ustka znajduje się historyczny park rozrywki – Bunkry Blüchera. To kompleks niemieckich bunkrów z czasów II wojny światowej, zobaczymy tu m.in. działobitnie działa prowadzącego, stalowe gniazdo mechanizmu obracającego armatę czy znajdujące się w podziemiach muzeum multimedialne. Na terenie parku odbywa się kiermasz militarny, jest tu tor łuczniczy, strzelnica sportowa, a w sezonie odbywają się rekonstrukcje historyczne, przy oglądaniu których można posmakować grochówki i kiełbasek z kuchni polowej.
 • W Słupsku, mieście położonym ok. 20 km od Ustki znajduje się jedno z większych muzeów na Pomorzu – Muzeum Pomorza Środkowego, nawiązujące do dziejów i kultury polskich osadników. Szczególnie interesujący zbiór związany jest ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym, to największa taka kolekcja na świecie. Obiekty muzeum znajdują się po obu brzegach rzeki Słupi, a należą do nich: Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Dworek z XX w., Brama Młyńska, Spichlerz Richtera z 1780 r., Biały Spichlerz (z 1814 r.) i Czerwony Spichlerz.
 • W Strzelinku, miejscowości znajdującej się ok. 15 km od Ustki mamy okazję zwiedzić ZOO Charlotty z Krainą Bajek, Wodnym Safari i Motylarnią. W miejscu tym znajduje się również Łowisko, fokarium oraz liczne trasy biegowe i rowerowe. Można tu popływać kajakiem i rowerem wodnym czy pojeździć konno. W samym zoo zobaczymy różne gatunki zwierząt m.in. kapibary, antylopy, lemury, żubry czy daniele.
 • Jedną z ciekawszych atrakcji w mieście są organizowane po Bałtyku rejsy. W okresie letnim można popłynąć katamaranem m.in. na duńską wyspę Bornholm, która jest oddalona o 122 km (w linii prostej) od Ustki. W miejscu tym zobaczymy kościoły-rotundy, słynne wiatraki i zwiedzimy kilka muzeów.
 • Ok. 40 km na wschód znajduje się warty odwiedzenia Słowiński Park Narodowy, słynący z ruchomych wydm, które przypominają wyglądem pustynię. Na terenie parku znajdują się dwa duże akweny – Jezioro Łebsko oraz Jezioro Gardno, a także mniejsze zbiorniki wodne m.in. Jezioro Dołgie Małe z punktem widokowym. Obecność nadmorskich borów, łąk, torfowisk i lasów stwarza doskonałe warunki do leniwych spacerów.

Dla aktywnych

 • Na spacer

Jeśli zamierzamy wybrać się na marsz z kijkami, a jednocześnie nie stracić z oczu widoku morza, warto przejść się nadmorską promenadą w Ustce. To długi ciąg spacerowy, który rozciąga się wzdłuż plaży.

 • Na rower

Na terenie samego miasta jest też kilka ciekawych tras rowerowych. Warto udać się tzw. „Szlakiem Zwiniętych Torów”, który ciągnie się od Ustki do Rowów i liczy 19 km (szlak jest oznakowany od ul. Armii Krajowej).

Sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne

 • Dom Wczasowo-Sanatoryjny „Perła”

Jest położony niespełna kilkadziesiąt metrów od morza, graniczy z nadmorską promenadą. Ośrodek ma własną bazę zabiegową i oferuje leczenie z zakresu balneoterapii i hydroterapii (m.in. kąpiele solankowo-borowinowe, solankowe termowo-algowe, kąpiele hydro-elektryczne czy masaż wirowy kończyn), fizykoterapii (laseroterapia, galwanizacja, fonoforeza, prądy, elektrostymulacja, magnetoterapia), masażu (drenaż limfatyczny, klasyczny, wibracyjny), krioterapii, inhalacji, kinezyterapii, a także z opieki lekarsko-pielęgniarskiej. Ośrodek wypożycza rowery, którymi można urządzać sobie przejażdżki biegnącymi w pobliżu sanatorium ścieżkami rowerowymi. Pobyty możliwe w ramach NFZ, ZUS, KRUS, PFRON, a także komercyjnie.

 •  Niepubliczny Zakład Lecznictwa Uzdrowiskowego Sanatorium „Tęcza”

Zlokalizowany wraz z Zakładem Przyrodoleczniczym ok. 100 m od plaży i portu. Sanatorium zajmuje się leczeniem schorzeń układu krążenia, oddechowego, ruchu (po urazach), reumatycznych, wydzielania wewnętrznego oraz przemiany materii. Oferuje zabiegi z zakresu hydroterapii i wodolecznictwa, kąpieli leczniczych, kinezyterapii, masażu (klasyczny, podwodny), akupunktury (klasyczna, laserowa), inhalacji, elektroterapii i światłolecznictwa. Kuracjusze mogą korzystać również z sauny i basenu solankowego. Z sanatorium mogą skorzystać osoby komercyjne. Kuracjusze ze skierowaniem z NFZ mogą liczyć na częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania za jeden dzień pobytu. Turnusy rehabilitacyjne są przewidziane do osób z orzeczeniem ZUS o niezdolności do pracy, z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby mające grupę inwalidzką.

 • Ośrodek wypoczynkowo-rehabilitacyjny „Przylesie”

Jest położony poza główną częścią miasta, w małej odległości od brzegu morza. Obiekt oferuje rehabilitację osobom z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym, z dysfunkcjami narządu ruchu (w tym osobom poruszających się na wózkach inwalidzkich), ze schorzeniami układu ruchu, wzroku, krążenia, oddechowego, z chorobami dermatologicznymi, wydzielania wewnętrznego, przemiany materii, laryngologicznymi, układu moczowo-płciowego oraz chorobami (m.in. ze stwardnieniem rozsianym, autyzmem, hemofilią, fenyloketonurią, mózgowym porażeniem dziecięcym, mukowiscydozą, padaczką, cukrzycą, z zespołem Downa, z chorobą Alzheimera), pacjentom onkologicznym i kobietom po mastektomii. W ramach leczenia ośrodek oferuje następujące zabiegi: masaż klasyczny, inhalacje, okłady borowinowe, elektroterapię, laseroterapię, ultradźwięki, hydroterapię, terapię falą uderzeniową, gimnastykę indywidualną i zbiorową, światłolecznictwo, magnetoterapię i drenaż limfatyczny. W ramach rehabilitacji pacjenci uprawiają NordicWalking, jeżdżą rowerami oraz korzystają z siłowni plenerowej. Ośrodek oferuje turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON oraz prywatne pobyty rehabilitacyjne.

 • Ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy „Pomorze”

Jest położony 100 m od brzegu Bałtyku. Obiekt oferuje zabiegi z zakresu fizykoterapii, inhalacji, masażu, hydroterapii (kąpiel sucha CO2), kinezyterapii, termoterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków, masażu (limfatyczny BOA, leczniczy, wirowy), krioterapii miejscowej, światłolecznictwa (lampa bioptron). Turnusy z dofinansowaniem z PFRON lub prywatny.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły