Nałęczów – unikalny mikroklimat i wody mineralne

Data:

Kategoria:

spot_img

Nałęczów to niewielka miejscowość, która słynie przede wszystkim z unikatowego mikroklimatu i z wód mineralnych, gdzie w XIX wieku trzej lekarze postanowili zmodernizować istniejące tu uzdrowisko. Uczynili tym samym Nałęczów jedną z najmodniejszych wówczas miejscowości wypoczynkowo-sanatoryjnych, odwiedzanych przez pisarzy i artystów żyjących w tym czasie. Bywali tu Bolesław Prus, Stefan Żeromski. Dziś Nałęczów słynie z tego, że jest znaną miejscowością uzdrowiskową dla kuracjuszy z chorobami serca. Tutejsze powietrze sprzyja przyjazdom także tych turystów, którzy potrzebują wypoczynku w ciszy parkowych alei czy spacerów w malowniczo położonej miejscowości i jej okolicach. Tradycje artystyczne miasta są dalej podtrzymywane, dzięki czemu nieustannie organizowane są tu różne imprezy, koncerty, spotkania literackie i plenery malarskie.

Przed tymi, którzy jadą na wakacje, stają (…) pytania: gdzie jechać? (…) Ponieważ, o czym doniosły pisma, dziś nawet wiejskie baby wybierają się do wód zagranicznych, rzecz zatem naturalna, że ludzie szyku, dla niezmieszania się z pospólstwem, mają tylko dwa wyjścia: albo jechać na księżyc, albo – do zakładów kuracyjnych krajowych. Jednym z takich miejsc (…) jest Nałęczów, położony w guberni lubelskiej. Podróż łatwa, miejscowość piękna i kuracja dobra…

Bolesław Prus, „Kurier Warszawski” 1885, nr 155

Nałęczów leży w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu miasto zostało wpisane do rejestru zabytków województwa lubelskiego, jako zespół architektoniczno-krajobrazowy. Atrakcje turystyczne Nałęczowa to: pochodzący z połowy XVIII wieku Park Zdrojowy z zabytkowymi obiektami sanatoryjnymi, różnorodnym drzewostanem i najcenniejszym zabytkiem architektonicznym Nałęczowa – Pałacem Małachowskich. Swoistą atrakcją jest wąskotorowa Nałęczowska Kolej Dojazdowa

Obok pałacu stoi, pochodząca z I poł. XVII wieku, oficyna pałacowa – dawny dwór Gałęzowskich. Przy ul. Armatnia Góra i al. Lipowej stoją zabytkowe wille. Niektóre „pamiętają” początki Zakładu Leczniczego.

W Nałęczowie bywali i tworzyli między innymi:

  • Zofia Nałkowska,
  • Henryk Sienkiewicz,
  • Stanisław Przybyszewski,
  • Stanisław Witkiewicz,
  • Stefan Żeromski,
  • Bolesław Prus,
  • Michał Elwiro Andriolli,
  • Ewa Szelburg-Zarembina.

W Nałęczowie znajduje się wiele obiektów zabytkowych łącznie z kościołem parafialnym i przyległym cmentarzem, a także liczne trasy spacerowe i turystyczne oraz muzea:

  • Bolesława Prusa w Pałacu Małachowskich,
  • Stefana Żeromskiego „Chata Żeromskiego”,
  • Historii i Tradycji Nałęczowa „Ochronka”.

Wokół Nałęczowa rozciąga się gęsta sieć wąwozów lessowych z bogatą, bujną roślinnością. Właściwości lecznicze mikroklimatu Nałęczowa i okolic powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób układu krążenia. „Nałęczów leczy serce”. Obecnie w lecznictwie uzdrowiskowym obok walorów klimatycznych wykorzystywany jest cały wachlarz możliwości, którymi dysponuje współczesna terapia balneoklimatyczna. Już od dwóch wieków wykorzystuje się lecznicze działanie naturalnej wody mineralnej, której skład chemiczny jest porównywalny z wodami słynnego Spa. Specyficzny mikroklimat i źródła wód mineralnych to główne tworzywa walorów uzdrowiska, dlatego tutaj produkowana jest słynna woda „Nałęczowianka”. Nałęczów jest idealnym miejscem dla ludzi z chorym sercem oraz turystów spragnionych obcowania z pięknym krajobrazem i nieskażoną przyrodą, ponieważ warantuje poprawę stanu zdrowia, doskonały relaks i aktywny wypoczynek.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły