Przewlekła niewydolność żylna – żylaki, czy to poważny problem?

Data:

Kategoria:

spot_img

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) zwana popularnie – żylakami kończyn dolnych jest problemem dotyczących coraz szerszą grupę społeczeństwa. W Polsce choruje na różne stadia tej choroby około 5 mln osób. To ogromny problem biorąc pod uwagę jakie niesie PNŻ powikłania i zagrożenia dla życia pacjentów. Pamiętajmy, że jest to choroba przewlekła, nieuleczalna często uwarunkowana genetycznie.

Powikłania przewlekłej niewydolności żylnej

Powikłania tej choroby to nie tylko problem estetyczny kończyn dolnych, lecz przede wszystkim możliwość wystąpienia zakrzepicy, niegojących się owrzodzeń czy przewlekłych stanów zapalnych i obrzęków. To problem wystąpienia powikłań zakrzepicy takich jak zatorowość płucna czy zespoły pozakrzepowe. Nie bagatelizujmy żylaków i pajączków na naszych nogach. Najważniejszym etapem naszej leczenia jest prawidłowo przeprowadzona diagnostyka. Wizyta u chirurga naczyniowego lub flebologa z wykonanym badaniem USG Doppler naszych żył pomoże nam prawidłowo zaplanować dalsze postępowanie terapeutyczne.

Pamiętajmy, że choć PNŻ jest chorobą nieuleczalną i przewlekłą to jesteśmy w stanie ją ograniczyć lub spowolnić jej przebieg na długie lata. A najwięcej zależy nie od leków czy operacji, ale od naszego stylu życia i codziennych nawyków. Długie spacery wzmacniające pompę mięśniową naszych nóg, chłodne kąpiele czy dbanie o dietę dadzą dużo więcej niż najlepszy lek fleboaktywny. Codzienna gimnastyka i stosowanie wyrobów kompresyjnych (podkolanówek i pończoch uciskowych przeciwżylakowych), szczególnie podczas długich podróży i dłuższego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej zapewnią lepszy efekt niż niejedna tabletka.

W swojej praktyce chirurga naczyniowego nie raz próbowałem wpłynąć na przyzwyczajenie pacjentów i styl ich życia. Pamiętajmy również o diecie, walce z otyłością i wszystkimi jej powikłaniami. Oczywiście farmakoterapia również odgrywa istotną rolę w procesie leczenia i zapobiegania przewlekłej niewydolności żylnej.

Profilaktyka – jak zapobiegać przewlekłej niewydolności żylnej?

Podczas długoletniej obserwacji pacjentów w mojej pracy oraz znajomości dostępnych preparatów stosowanych w profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej postanowiłem stworzyć produkt, który będzie wspomagał moich podopiecznych w ich walce z problemem żylaków, obrzęków i powikłań PNŻ w życiu codziennym. Ten produkt zaprojektowany przez mnie i stworzony i badany przez 2 lata w Laboratoire L’Ideal Parisien udało się wprowadzić do sprzedaż w tym roku. To ForVein żel, który możemy stosować profilaktycznie wieczorem na nasze nogi, żeby zapobiegać obrzękom, męczącym skurczą łydek czy objawom mrowienia i parastezji. Żel zawiera hesperydynę wzmacniającą naczynia krwionośne, wyciąg z kasztanowca działającego przeciwobrzękowo oraz wiele innych składników wspierających proces pielęgnacji naszych nóg.

W moimi cyklu artykułów o przewlekłej niewydolności żylnej postaram się odpowiedzieć na nurtujące Państwa pytania i przybliżyć sposoby profilaktyki, leczenia i rozpoznawania tego problemu u siebie i naszych najbliższych. Mam nadzieje, że ta wiedza nie tylko wzbudzi Państwa zainteresowanie, ale przyczyni się do poprawy Państwa zdrowia i wiedzy na temat współczesnej flebologii.

Dr n med. Andrzej Eberhardt

Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.


Pomagam pacjentom borykającymi się z dolegliwościami żylnymi

“Specjalizuję się w procedurach flebologicznych leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. To doświadczenie i chęć pomocy pacjentom skłoniły mnie do stworzenia powyższego produktu, wspomagającego dla osób borykających się z dolegliwościami żylnymi.”

dr n med. Andrzej Eberhardt
Chirurg naczyniowy

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły