Uniejów

Data:

Kategoria:

spot_img

Uniejów (woj. łódzkie) to miejscowość położona nad Wartą w centralnej części Polski. Dawniej miasto należało do włości arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Na przełomie XV i XVI w. miasto rozwijało się w kierunku handlowo-rzemieślniczym. Uniejów został splądrowany podczas potopu szwedzkiego w 1656 r., a w czasie II wojny światowej w okolicy toczyły się walki na froncie polsko-niemieckim. Uniejów znalazł się w granicach III Rzeszy.

W 2012 r. miasto wraz z sołectwami Spycimierz, Spycimierz-Kolonia, Zieleń i Człopy uzyskało status miejscowości uzdrowiskowej za sprawą obecnych na tym terenie ciepłych wód leczniczych. Wody w Uniejowie wydobywane są z głębokości ponad 2 km, a ich temperatura osiąga 70 st. C. Uniejów odznacza się udokumentowanymi właściwościami klimatu, które sprzyjają leczeniu. Wody lecznicze zawierają m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod. Skóra po kąpieli w termicznych wodach solankowych jest gładka i sprężysta. Gorąca solanka korzystnie wpływa na leczenie osób z chorobami dermatologicznymi, reumatoidalnymi (zwłaszcza ze zwyrodnieniami stawów), ortopedyczno-urazowymi, po zabiegach układu ruchu, laryngologicznymi, nerwobólami, dyskopatią i nerwicą. Od 2008 r. na terenie uzdrowiska działają Termy Uniejów z gorącymi wodami solankowymi. W skład kompleksu termalnego wchodzą kryte baseny, baseny zewnętrzne (do których doprowadzana jest woda termalna z budynku), a także zespół odnowy biologicznej. 

Profil leczniczy: 

choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, naczyń obwodowych, skóry.

Tu warto być

  • W Uniejowie nieopodal sanatorium można podziwiać Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich ufundowany przez arcybiskupa Jarosława Bogorię ze Skotnik. Zamek wybudowano w latach 1360-1365 i jest on jedną z najsłynniejszych atrakcji w mieście. Warto wspomnieć, że zamek jako jeden z niewielu w całej Europie, jest ogrzewany wodą geotermalną. Obecnie mieści się w nim hotel, restauracja oraz sale konferencyjne. Zwiedzający mogą pospacerować w otaczającym go parku.
  • Niecałe 900 m od sanatorium znajduje się zespół muzealno-noclegowy wraz z pięcioma zabytkowymi obiektami – Zagroda Młynarska. To doskonałe miejsce na odpoczynek i skosztowanie regionalnego jedzenia. Do Zagrody należą dworek, dwa wiatraki (koźlaki), budynek inwentarski, stodoła i chałupa. W dworze i jednym z wiatraków są miejsca noclegowe, w drugim koźlaku mieści się muzeum młynarstwa, w którym jedną z atrakcji jest uczestniczenie (pod nadzorem kustosza) w produkcji mąki żytniej. W chałupie znajduje się tradycyjny piec do wypieku chleba. Wypieczony chleb można również kupić. Stodoła zawiera ekspozycję dawnych pojazdów konnych oraz narzędzi stolarskich i ciesielskich, a budynek inwentarski to stajnia. W stodole odbywają się zajęcia z wypieku podpłomyków. Przy okazji można odbyć przejażdżkę konną lub bryczką.
  • Przy uniejowskim rynku mamy okazję wejść do średniowiecznej kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP. Wewnątrz gotyckiej budowli znajduje się sarkofag bł. Bogumiła (arcybiskupa gnieźnieńskiego) pochodzący z 1666 r. Na wykonanym z czarnego marmuru nagrobku znajduje się rzeźba leżącego świętego (w czasie, gdy powstał sarkofag bł. Bogumiła, trwał proces jego beatyfikacji).
  • Nad Wartą znajduje się boisko do gry w piłkę nożną. Na jego terenie murawa jest przez cały rok zielona, boisko jest podgrzewane wodą termalną.
  • Osoby, które chętnie zwiedzają o własnych nogach, mogą wybrać się pieszo na zadbany i pełen kwiatów uniejowski rynek. Znajduje się on po drugiej stronie Warty, wystarczy przejść “Kładką Miłości” zawieszoną nad rzeką i jesteśmy w samym sercu miasta. Rynek to miejsce, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości. W miejscu tym zachował się średniowieczny układ ulic. W centralnej części Rynku zobaczymy pomnik, który przypomina o obronie przeprawy przez rzekę z 1939 r. Jednym z ciekawszych punktów jest 25-metrowa, neobarokowa dzwonnica. Przy rynku znajduje się zielony skwerek i fontanna w formie głazu.
  • W pobliżu Uzdrowiska Uniejów Park znajduje się plaża miejska nad Wartą, nieopodal której mieści się plac zabaw dla dzieci. Piaszczysta plaża, zaplecze gastronomiczne i możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego sprawiają, że to idealne miejsce na spędzenie gorącego popołudnia nad wodą.

Dla aktywnych

W Uniejowie można również wypożyczyć kajaki i udać się na spływ rzeką Wartą. Osoby, które preferują przejażdżki rowerowe mogą wybrać się szlakiem „Gorących Źródeł”, który rozpoczyna się w Gąsiorach, biegnie przez Wielenin, Wielenin Kolonię, Orzeszków Kolonię, Uniejów i Wolę Przedmiejską, a kończy się w miejscowości Zbysław. Szlak rowerowy ma długość 14 km.

Jeśli masz ochotę na spacer z kijkami, w tym celu warto udać się na kilkukilometrowy spacer leśną ścieżką dydaktyczną „Zieleń” o długości ok. 2,7 km, która położona jest w malowniczej pradolinie Warty – w Uniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Dobrym miejscem do Nordic Walking będzie również nadwarciański bulwar.

Sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne

  • Uniejów Uzdrowisko Park

Instytut Zdrowia Człowieka – Uzdrowisko Uniejów Park znajduje się na terenie XIX-wiecznego parku zamkowego, w starorzeczu Warty, niecały kilometr od centrum miasta. Ośrodek prowadzi rehabilitację osób ze schorzeniami układu ruchu, a także udziela wsparcia psychologicznego. Sanatorium specjalizuje się w rehabilitacji kręgosłupa metodami PNF, Mc Kenzie, Kinetic Control i w leczeniu schorzeń dermatologicznych. W ofercie znajdują się zabiegi z zakresu balneologii (okłady borowinowe, kąpiel czy inhalacja solankowa), hydroterapii z użyciem zwykłej wody lub termalnej solanki (kąpiel perełkowa, wirowa, masaż podwodny, bicze szkockie), fizykoterapii, w tym elektroterapii (prądy Tens, Trabert, galwaniczne, elektrostymulacja), światłoterapii, magnetoterapii, ultrasonoterapii (fonoforeza), kinezyterapii indywidualnej i grupowej, masażu oraz termoterapii (krioterapia miejscowa). Kuracjusze mogą tu skorzystać z zabiegów SPA m.in. sauny fińskiej, parowej, jacuzzi czy szerokiej oferty masaży i zabiegów na ciało. W pobliżu sanatorium znajdują się termy (ok. 650 m od Instytutu Zdrowia Człowieka). Ośrodek oferuje pobyt w ramach skierowania z ZUS.

  • Medical SPA Hotel „Lawendowe Termy”

Znajduje się w pobliżu Zagrody Młynarskiej. Ośrodek oferuje noclegi, posiłki w restauracji, zabiegi SPA oraz zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze, zwiększające odporność i wspomagające układ ruchu, takie jak: masaże (klasyczny, leczniczy, relaksacyjny), zabiegi z zakresu balneologii (kąpiele solankowe, borowinowe, lawendowe), hydroterapii (kąpiele z masażem podwodnym, perełkowe, masaże biczami szkockimi), kinezyterapii (terapia manualna wykonywana przez fizjoterapeutę) i fizykoterapii (jonoforeza, Prądy Nemecka, laseroterapia, prądy Träberta, ultradźwięki, prądy diadynamiczne, pole magnetyczne, prądy Kotza, prądy galwaniczne, prądy TENS). Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oferuje usługi komercyjne.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły