Augustów

Data:

Kategoria:

spot_img

Augustów (woj. podlaskie) to słynny letni kurort na północno-wschodnim krańcu Polski. Od lat siedemdziesiątych przyjmuje też na leczenie kuracjuszy, ale status uzdrowiska miasto uzyskało dopiero w 1993 r.

To miejsce idealne do wypoczynku. Leży na terenie Zielonych Płuc Polski. Jest tu aż 9 pięknych i czystych jezior oraz rozległa Puszcza Augustowska. W granicach miasta, na wyspie jez. Studzienicznego, znajduje się w florystyczny rezerwat przyrody Brzozowy Grąd. Augustów to też część rezerwatu przyrody Stara Ruda.Tutejsza przyroda tworzy wyjątkowe warunki klimatyczne. Mikroklimat bogaty jest w olejki eteryczne i fitocydy. Ulgę odczuwają tutaj osoby mające problemy z drogami oddechowymi, układem krążenia i chorobami reumatycznymi. W 2015 roku odkryto nowe złoże borowiny. Pomaga w chorobach mięśni czy stawów, produkuje się z niej także kosmetyki. Augustów ma też swoją wodę mineralną „Augustowiankę”. Woda wydobywana jest z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m).

Będąc w Augustowie trzeba spróbować tutejszych specjałów – augustowskiej jagodzianki i zbicienia. Jagodzianka to pulchna bułeczka nadziewana świeżymi jagodami. Została wpisana na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych w listopadzie 2016 roku. Zbicień zaś to napój podobny do piwa, wykonany na bazie naturalnych składników: miodu, darów lasów i łąk.

Profil leczniczy uzdrowiska:

choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, naczyń obwodowych, osteoporoza.

Augustow

Tu warto być

  • Życie towarzyskie Augustowa skupia się na Rynku Zygmunta Augusta (był założycielem Augustowa i jemu miasto zawdzięcza swoją nazwę). Znajdziemy tu liczne restauracje, bary i kawiarnie. 
  • W centrum miasta znajduje się niewielki park i kolumna Zygmunta II Augusta upamiętniają nadanie praw miejskich.
  • Na spacer warto się wybrać ulicą Mostową wyłożoną granitową kostką w ciekawe wzory. To tu mieści się słynna restauracja „Albatris”, którą znamy z piosenki Janusza Laskowskiego „Siedem dziewcząt z Albatrosa”. Idąc dalej ulicą Mostową dojdziemy na Promenadę która ciągnie się wzdłuż rzeki Netty aż do bulwarów. Dalej dotrzemy do mostu na Śluzie Augustowskiej, przy której mieści się Pomnik Poległych mieszkańców Ziemi Augustowskiej.
  • Jeśli jesteśmy z dziećmi, zabierzmy je do centrum rekreacyjno–sportowego „Kaktusik” przy ulicy 29 listopada. Jest tudobrze wyposażony plac zabaw oraz zagroda z kucykiem.
  • Ulicą Portową dojdziemy do Portu Żeglugi Augustowskiej.Stąd możemy się wybrać w rejs statkiem lub gondolą – popłynąć możemy m.in. tzw. szlakiem papieskim, zobaczyć Kanał Augustowski czy przepiękną Dolinę Rospudy.
  • W Muzeum Ziemi Augustowskiej przy ulicy Hożej 7 zobaczyć można wystawy sprzętu związanego z rolnictwem i rybołówstwem oraz rękodziełem wiejskim.
  • Amatorzy plażowania i kąpieli mogą pojechać na plażę miejską nad jezioro Necko. Obok molo znajdziemy wypożyczalnię sprzętu wodnego, wyciąg dla narciarzy wodnych i tor kartingowy. Do plaży przylega deptak – wspaniałe miejsce do spacerów dzięki licznym pagórkom, mostom i wzniesieniom. Na całej długości deptaku wybudowano także ścieżkę rowerową.
  • Kanał Augustowski – łączy drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem, poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Powstał podczas zaborów, w pierwszej połowie XIX wieku. 14 śluz Kanału Augustowskiego zlokalizowanych jest po polskiej stronie, jedna w pasie granicznym i trzy po stronie białoruskiej. Jego całkowita długość to około 103,4 km. Na szlaku znajduje się 12 jezior: Mikaszówek, Mikaszewo, Krzywe, Paniewo, Orle, Gorczyckie, Staw Swoboda, Studzieniczne, Białe, Necko. Różnice poziomów wód pomiędzy poszczególnymi zbiornikami wynoszą od 0,8 do 9,8 m. Kanał Augustowski jest częścią Szlaku Batorego. Znajduje się w rejestrze zabytków nieruchomych oraz jest uznany za pomnik historii.
  • Rowerem, pieszo lub statkiem żeglugi augustowskiej warto się wybrać do Studzienicznej. W XVIII wieku osiadł tu pustelnik, Wincenty Murawski. Na małej wysepce wybudował kapliczkę. Wisi w niej słynący cudami obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej – Matki Kościoła. Dziś wysepkę łączy z lądem malownicza grobla. Miejsce w 1999 r. odwiedził papież Jan Paweł II.

Dla aktywnych

Augustów daje mnóstwo możliwości do aktywnego wypoczynku dla osób w każdym wieku.

  • Spływy kajakowe Kanałem Augustowskim i Czarną Hańczą czy nieco trudniejsze Rospudą lub Marychą nie są bardzo męczące, za to dostarczają wielu wrażeń związanych z obcowaniem z unikalną przyrodą.
  • Tras rowerowych w okolicach Augustowa jest bardzo wiele. Szczególnie polecaną jest trasa Augustów Błonie, która prowadzi po prawej stronie rzeki Netty, koło jez. Necko do Kanału Augustowskiego – ok. 10 km. Drugą polecaną jest trasa wokół jez. Białe Augustowskie ok. 23 km.
Augustow

Obiekty sanatoryjne i rehabilitacyjne:

  • Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów

Usytuowane nad jeziorem Necko, około 3 km od centrum miasta. Budynek jest odremontowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Specjalizuje się w leczeniu chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, naczyń obwodowych, osteoporozy i podnoszeniu odporności. Wykonuje się tu zabiegi z dziedziny fizykoterapii, kinezyterapii i hydroterapii, masaże lecznicze, zabiegi z dziedziny balneologii m.in. okłady borowinowe, kąpiele borowinowe, inhalacje, krioterapię miejscową ciekłym azotem i krioterapię ogólnoustrojową w komorze kriogenicznej. Są także ćwiczenia w basenie.

  • Sanatorium „Pałac na Wodzie”

Znajduje się nad brzegiem rzeki Netty, niedaleko centrum miasta. Budynek oddano do użytku w grudniu 2011 roku. Ośrodek budowany był na wzór Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach.

Sanatoriumspecjalizuje się w leczeniu:schorzeń narządu ruchu, chorób reumatologicznych, neurologicznych, dolnych dróg oddechowych, odżywiania, problemach stomatologicznych (stomatologia, ortodoncja z najnowszą techniką INVISALIGNE), medycynie estetycznej.

Jako zakład przyrodoleczniczy oferuje zabiegi elektroterapii, balneoterapii, ultradźwięki, laseroterapii, magnetoterapii, krioterapii (zabiegi w kriokomorze lub miejscowe), hydroterapiikinezyterapii (ćwiczenia grupowe i indywidualne).

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły