Stosowanie nalewek jest szczególnie wskazane w początkowy stadium przeziębienia. Owocowe i ziołowe nalewki nie tylko wyśmienicie smakują ale również wzmacniają odporność, rozgrzewają i działają bakteriobójczo. Ważne jest jednak aby stosować je z rozwagą (w niewielkiej ilości) – i nie łączyć z innymi środkami przeciw przeziębieniu i grypie takimi jak syropy przeciwkaszlowe i tabletki przeciwbólowe. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na ziołowe nalewki.
Nalewka z kwiatów bzu czarnego
Do 1 litra wody dodajemy 0,5 kg cukru i gotujemy do uzyskania syropu. W dużym słoju umieszczamy 50 kwiatostanów bzu i 1 cytrynę pokrojoną w plastry. Zalewamy syropem, przykrywamy gazą i odstawiamy na 10 dni, codziennie mieszając. Po tym czasie odcedzamy sok i dodajemy do niego 1 litr spirytusu i sok z 2 cytryn. Odstawiamy na miesiąc, wstrząsając co kilka dni. Następnie odstawiamy na 2 tygodnie, bez wstrząsania. Po 2 tygodniach odcedzamy nalewkę, zlewamy do butelek i odstawiamy na kolejny miesiąc. Do sporządzenia syropu i nalewki stosujemy świeżo zerwane kwiatostany, nie suszone. Kwiaty zrywamy przed pełnym kwitnieniem, w maju i czerwcu.
Nalewka agrestowa z imbirem i miodem
Składniki:
- 1 kg agrestu
- 1 l wódki
- O,5 l miodu
- kłącze imbiru
Agrest myjemy, zalewamy wódką, dodajemy kawałek obranego korzenia imbiru i odstawiamy na 3-4 tygodnie. Następnie odcedzamy powstałą nalewkę. Pozostałe owoce zalewamy miodem i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrowujemy owoce i mieszamy powstały syrop miodowy z nalewką. Przelewamy do butelek i odstawiamy na 3 tygodnie.
Nalewka z czosnku
Pół szklanki zmielonego – czosnku zalewamy 400 ml wódki i odstawiamy na 2 tygodnie. Następnie filtrujemy nalewkę i stosujemy łyżkę 3-4 razy dziennie (możemy rozcieńczyć w szklance gorącego mleka z miodem)
Nalewka z jeżówki
100 g suchego i rozdrobnionego korzenia jeżówki zalewamy 500 ml wódki i odstawiamy na tydzień. Po upływie 7 dni filtrujemy nalewkę i przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu. Stosujemy łyżeczkę nalewki 2-3 razy dziennie.