TOP 10 miejsc w województwie lubuskim

Data:

Kategoria:

spot_img

Nazywane jest stolicą polskich winnic, w jego skład wchodzą aż 4 różne krainy historyczne i to najbardziej zalesione województwo w całym kraju mowa oczywiście o województwie lubuskim. Nie brakuje tu też atrakcyjnych do zwiedzenia miejsc. Mieszczą się tu dwa parki narodowe, seniorzy mogą wypocząć nad krystalicznie czystą wodą około 600 jezior, a także lepiej poznać historię regionu, zwiedzając tutejsze miasta obfitujące w zabytki historyczne i sakralne.

1. Skansen etnograficzny w Ochli

W odległości 8 km od centrum Zielonej Góry znajduje się 13-hektarowy skansen etnograficzny w Ochli, malowniczo położony wśród lasów, łąk, pól i stawów. Miejsce to powstało w 1982 r., ale początki jego działalności sięgają 1960 r., kiedy to w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze powstał dział etnograficzny i zaczęto gromadzić materialne zabytki kultury i budownictwa ludowego. Dziś w muzeum seniorzy mogą podziwiać ok. 80 zabytkowych obiektów (niektóre mają ponad 200 lat!) i ponad 10 tys. eksponatów. Zabytki pochodzą z kilku historycznych regionów: Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, Dolnego Śląska, obszaru środkowo-lubuskiego, a inne są związane z ludnością przesiedloną po II wojnie światowej. Zwiedzanie skansenu przypomina podróż w czasie – turyści przemieszczają się wśród wiejskich chat, zagród, spichlerzy, obór, stajni, stodół, studni, kuźni i warsztatów (szewski, tkacki). Na uwagę zasługuje XVIII-wieczna wieża winiarska z Budachowa o konstrukcji szachulcowo-ryglowej, z winnicą obok. Na piętrze są wystawy czasowe, a w dolnej części wieży sprzęty do produkcji wina m.in. drewniana prasa śrubowa czy koryto winiarskie z 1796 r. W skansenie seniorzy mogą zobaczyć najstarszy w muzeum budynek mieszkalny – chałupę chłopską z Potrzebowa (1675 r.), przed którą znajduje się ogródek i kilka drewnianych uli. Wewnątrz można zwiedzić izbę główną, sień z kominem, kuchnię komory i warsztat szewski. W muzeum zobaczymy dawne sprzęty używane w rolnictwie, meble, tkaniny, stroje ludowe oraz przedmioty codziennego użytku czy te związane m.in. z transportem, garncarstwem lub stolarstwem. Na terenie skansenu zobaczymy też dwie drewniane dzwonnice. Ciekawym budynkiem jest zrekonstruowana chałupa z Bukowiny z wystawą monograficzną „Bukowina – dziedzictwo kulturowe”. Ponadto na terenie skansenu organizowane są warsztaty m.in. z garncarstwa czy malarstwa na szkle, a także winobranie na przełomie września i października. Głodni i spragnieni mogą zjeść posiłek w karczmie i smażalni ryb, przy której jest łowisko (coś dla wędkarzy). Na terenie muzeum prowadzona jest hodowla owiec i koni, istnieje możliwość zorganizowania grilla lub ogniska. Aktywni seniorzy mogą wybrać się na spacer dydaktyczną ścieżką przyrodniczą, na której znajduje się powierzchniowy pomnik przyrody – Leśne Źródlisko. Senior, który zawitał do Ochli, może do skansenu zabrać ze sobą pupila – warunkiem jest kaganiec, smycz i trzymanie psa z dala od wybiegu owiec.

2. Zamek w Międzyrzeczu

Zamek Królewski w Międzyrzeczu został wzniesiony ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego w miejscu dawnego grodu obronnego. To średniowieczna twierdza otoczona murem i fosą, zlokalizowana na sztucznym pagórku, u zbiegu dwóch rzek – Paklicy i Obry. Przez wiele lat zamek był strażnicą polskiej granicy na zachodzie. Do dziś zachowały się ruiny należące do Międzyrzeckiego Kompleksu Muzealnego. Mury otaczające zamek mają kształt podkowy, są długie na 145 m, szerokie na ponad 2,5 m i wysokie na ok. 9 m. Podobno dawniej mury zadaszone były gontami. Zamkowy dziedziniec ma powierzchnię ok. 1200 m2, a dostaniemy się na niego po pokonaniu kładki nad fosą i bramy zamkowej. Po obu stronach bramy seniorzy zauważą tzw. basteje, czyli fortyfikacje (w tym przypadku murowane) w kształcie niskich, opasłych, półkolistych baszt, wysuniętych przed mur obronny. Znajdują się w nich liczne otwory strzelnicze. Na zamek dostać się można przez zrekonstruowany w 1975 r. XVIII-wieczny dom bramny. Na dziedzińcu znajduje się budynek dawnego starostwa i oficyna dworska – obaw stylu barokowym. Seniorzy zainteresowani obejrzeniem ruin zamkowych, mogą wejść do środka lub zobaczyć, jak wygląda twierdza, okrążając zamek i fosę wyznaczoną trasą. Zamek razem z domem bramnym, nowo wybudowaną siedzibą starostów międzyrzeckich i karczmą tworzą wspólnie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego. Seniorzy zobaczą w nim eksponaty, które jednocześnie są średniowiecznymi wykopaliskami archeologicznymi m.in. metalowe, rogowe i kościane narzędzia, groty bełtów do kusz, naczynia szklane, ceramikę, tkaniny, srebro, a także sprzęt do jazdy konnej. Zobaczyć też można tu makiety zamku i okolicy oraz arcyciekawą wystawę portretów trumiennych. Międzyrzecki zamek na wyspie znajduje się w otoczeniu urokliwego XIX-wiecznego parku, w którym warto pospacerować i nacieszyć wzrok zielenią.

3. Lubuski Szlak Wina i Miodu

Pomysł utworzenia szlaku, który opierałby się na potencjale regionu tj. produktów naturalnych powstających w lokalnych pasiekach i winnicach zrodził się w 2006 r. Lubuski Szlak Wina i Miodu to szlak turystyczny, który przebiega głównie przez teren województwa lubuskiego, ale też obejmuje województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, a nawet obszar Brandenburgii w Niemczech. Zarządcą i pomysłodawcą szlaku jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie z siedzibą w Zielonej Górze. Produkcja wina gronowego i bartnictwo na Ziemi Lubuskiej mają bogatą i długą historię sięgającą czasów średniowiecza. Seniorzy, którzy zdecydują się na wyprawę szlakiem, mają okazję odwiedzić łącznie ok. 50 miejsc związanych z lubuskim winiarstwem i pszczelarstwem w prywatnych skansenach, a także skorzystać z oferty gospodarstw agroturystycznych m.in. w Łasiczynie czy Dobroszowie Wielkim. Na szlaku seniorzy mogą poznać tradycje i historię związaną z winiarstwem i hodowlą pszczół, a przede wszystkim skosztować regionalnych wyrobów: wina gronowego, miodu pszczelego i pitnego. Właściciele obiektów chętnie opowiadają o zasadach produkcji i serwowania wina, a prezentacje odbywają się m.in. w piwnicach. Seniorzy zwiedzający winnice mogą kupić wino (m.in. Regent, Pinot Noir), miód i produkty pszczele (kit, wosk, pyłek pszczeli, mleczko pszczele) oraz pamiątki. Najstarsza (1985 r.), Winnica Kinga może poszczycić się aż 40 odmianami winorośli. Senior może skosztować tu konfitury winogronowej, śliwek w winie i kiszonki z liści winnych. Warto udać się do najbardziej nowoczesnej Winnicy Miłosz, gdzie w klimatycznej piwnicy z czerwonej cegły odbywa się degustacja wina i przekąsek. Pasieki i gospodarstwa pszczelarskie na terenie woj. lubuskiego znajdują się w: Sulęcinie (Gospodarstwo Pszczelarskie „Dutkowiak”, największa zawodowa pasieka w województwie z ponad 30-letnią tradycją, która zajmuje się też hodowlą i sprzedażą matek pszczelich rasy carnica), Gralewie (Gospodarstwo Rolno-Pszczelarskie oferujące miody łąkowe i leśne, często nagradzane w konkursach), Dąbiu (Pasieka rodzinna S. Kamińskiego słynąca z miodu spadziowego dębowego, ale też kitu i wosku pszczelego) i Przylepie (Pasieka Rodziny Żegleń oferująca miód akacjowy wyróżniony nagrodą „Perła 2015” i miejsca noclegowe). Sam szlak przebiega przez Wał Zielonogórski, Pradoliny Odry i lasy, zapewniając seniorom malownicze krajobrazy, liczne zabytki oraz muzea m.in. Muzeum Etnograficzne w Ochli, Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim czy „Zagroda Młyńska” w Bogdańcu. Ponadto przez cały rok odbywają się tu różne ciekawe wydarzenia. Seniorzy mogą wziąć udział w lokalnych festynach, jarmarkach czy w jesiennym święcie młodego wina. Wrzesień to Dni Zielonej Góry, podczas których odbywa się Święto Winobrania w związku z zakończeniem zbiorów winogron. Seniorzy mogą zobaczyć kolorowy pochód, z bogiem wina na czele– Bachusem.

4. Zamek Książąt Lubomirskich

W miejscowości Lubniewice po obu stronach malowniczego jeziora Lubiąż znajdują się warte obejrzenia obiekty – Pałac i Zamek Książąt Lubomirskich, które wraz z neogotycką wieżą i 10-hektarowym zabytkowym parkiem tworzą zespół pałacowo-zamkowy. Klasycystyczny Pałac Książąt Lubomirskich, nazywany starym zamkiem, powstał w 1812 r. i był siedzibą rodu von Waldow oraz von Reitzenstein. To właśnie Adolf Friedrich IV von Waldow założył Pałac i otaczający go park. W latach 1909-1911 hrabiowskie rody zainicjowały budowę renesansowego zamku po drugiej stronie jeziora, przy którym wzniesiono wieżę widokową. Dawny „nowy zamek” to eklektyczna, monumentalna budowla zbudowana dla Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenstein. Obecnie Zamek Książąt Lubomirskich jest własnością prywatną księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, który udostępnił do zwiedzania niektóre pomieszczenia swojej rezydencji. Dzięki uprzejmości właściciela (po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty w zamku) turyści mogą zobaczyć: salę balową z portretem Marianny z Lubomirskich Sanguszkowej, salę muzyczną z pamiątkami księcia Władysława Lubomirskiego i oryginalnymi meblami z innych majątków rodowych, galerię z portretem Księcia Stefana Andrzeja Lubomirskiego, salę myśliwską oraz salę królewską z poczetem królów polskich autorstwa Marcello Bacciarellego. Zamek to dwukondygnacyjna budowla z poddaszem, doświetlonym licznymi facjatkami (okna dachowe ujęte we własne ścianki) i dwuspadowym dachem. Seniorzy wchodząc do zamku nad głównym wejściem zauważą herb rodu von Waldow. Wnętrza zamku to mieszanka wielu stylów: klasycyzmu, baroku, gotyku i rokoko. Podczas zwiedzania obiektu seniorzy mogą podziwiać m.in. pomieszczenia zdobione freskami i złoceniami, marmurowe okładziny (cienkie marmurowe panele – bardzo kosztowne), kominek z mosiężnymi figurkami, dwupiętrową klatkę schodową i windę kuchenną. Zamek i pałac otacza piękny park w stylu angielskim z XIX w. Seniorzy ceniący muzykę powinni wybrać się na coroczny festiwal im. Ks. Władysława Lubomirskiego, podczas którego można bezpłatnie wysłuchać koncertów.

5. Zielona Góra

Stolica województwa lubuskiego położona jest w jego południowo-wschodniej części, przy dolinie rzeki Odry, na paśmie górskim – Wał Zielonogórski. Zielona Góra leży na Lubuskim Szlaku Wina i Miodu, a we wrześniu odbywa się tu Winobranie, duże wydarzenie plenerowe z okazji Dni Zielonej Góry. Skoro o tym mowa, senior będący w Zielonej Górze powinien odwiedzić powstałą w 1961 r. Palmiarnię z XIX-wiecznym domkiem winiarskim i Park Winny, malowniczo położone na wzgórzu. Pokonując schody na szczyt, miniemy rzeźbę młodzieńca ze źrebięciem. W palmiarni zobaczymy egzotyczne rośliny, akwaria i jedną z najwyższych palm w kraju! Ponadto w palmiarni mieści się restauracja, kawiarnia i tarasy widokowe. W Pobliskim Parku Winnym z labiryntem podziwiać można odtworzoną winnicę pokazową. Senior, który zechce wybrać się na dłuższy spacer, powinien przejść się najdłuższym w Polsce deptakiem, pośród kolorowych, przedwojennych i dość dobrze zachowanych kamieniczek, kościołów, kawiarenek, skwerów i placów. Na jednym ze skrzyżowań natkniemy się na pomnik boga wina – Bachusa. Seniorzy mogą ruszyć Szlakiem Bachusikowym (wzorowanym na krasnoludkach wrocławskich) w poszukiwaniu 60 zabawnych figurek. Rowerzyści, seniorzy uprawiający jogging czy Nordic Walking powinni udać się do przepięknego, 52-hektarowego Parku Książęcego w Zatoniu. Podczas spaceru możemy natknąć się na ruiny XVII-wiecznego pałacu z oranżerią i Świątynię Różaną. Zielona Góra też ma swoją starówkę, a na uwagę zasługują trzy wieże należące do budynku gotyckiego ratusza, Konkatedry św. Jadwigi Śląskiej najpewniej wzniesionej z końcem XIV lub na początku XV w. oraz kościoła Matki Bożej Częstochowskiej o konstrukcji szachulcowej, do którego warto zajrzeć. Seniorzy spacerujący w pobliżu centrum Starego Rynku mogą usłyszeć odgrywany o 12.00 z wieży ratusza hejnał: „Hymn Ziemi Lubuskiej”. Miłośnicy przyrody mogą zajrzeć do Ogrodu Botanicznego z minizoo, gdzie oprócz zobaczenia wielu okazów roślin krajowych, jak też pochodzących z innych części świata, mamy możliwość spotkać zwierzęta m.in. surykatki, pawie czy papugi. W mieście działa planetarium, w którym kopuła zmienia swoje położenie w trakcie projekcji! Nowoczesne Planetarium mieści się w Centrum Nauki Keplera i zdecydowanie warto je odwiedzić, aby bliżej przyjrzeć się niebu. Seniorzy zainteresowani historią Zielonej Góry mogą się udać do Muzeum Ziemi Lubuskiej, w którym można zobaczyć ponad 17 tys. eksponatów. To jedno z najstarszych muzeów w województwie, a zobaczymy w nim m.in. wystawę dawnych tortur przeprowadzanych na kobietach skazywanych za czary (w XVII w. odbywało się wiele procesów czarownic), wystawę związaną z historią winiarstwa, sztuką i historią miasta, a także wystawy czasowe. Zielona Góra obok w większości zabudowy przedwojennej to także budynki postindustrialne, które zaadaptowano na nowo m.in. budynki dawnej Fabryki Wełny to centrum handlowe.

6. Gorzów Wielkopolski

To miasto położone na siedmiu wzgórzach w północno-środkowej części województwa, nad Wartą u ujścia Kłodawki i jej dopływu– Srebrnej. Do 1945 r. Gorzów Wielkopolski był związany z niemiecką Brandenburgią, a następnie wszedł do granic Polski. Choć to jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju, jest tu dużo zieleni.Na spacer seniorzy mogą się wybrać do jednego z 9 parków czy odpocząć w czasie zwiedzania na zieleńcach przy placach i budynkach. W mieście natkniemy się na fragmenty murów miejskich z okresu średniowiecza, które wzniesiono z cegieł i kamieni. Warto odwiedzić tutejszą Katedrę p.w. Wniebowzięcia NMP zlokalizowaną na Rynku. Świątynia z XIV w. może pochwalić się renesansowo-manierystycznym ołtarzem głównym z ok. 1600 r. w kształcie tryptyku, figurami 12 apostołów, organami składającymi się z 2,3 tys. piszczałek, czterema dzwonami na wieży i najstarszym elementem wyposażenia – późnogotycką Grupą Ukrzyżowania na tęczowej belce (XV w.). Warto wiedzieć, że w Gorzowie Wielkopolskim znajduje się aż 8 fontann, z czego w pobliżu Katedry zobaczymy Fontannę Pauckscha, najpewniej z XIX w. W basenie fontanny stoi kamienny podest, a na nim wykonana z brązu postać silnej kobiety z koromysłem na ramionach. Na łańcuchach koromysła zawieszona są wiadra z wodą, u stóp Nosiwody siedzą trzy figury dzieci symbolizujące podstawy ówczesnej gospodarki – przemysł, rybołówstwo i żeglugę. Nosiwoda z kolei ma wyrażać pracowitość mieszkańców Gorzowa i życiodajność rzeki Warty. Warto przespacerować się też wzdłuż Alei Sławnych Gorzowian. Seniorzy zobaczą tu wmurowane w bruk płyty pamiątkowe na cześć mieszkańców miasta, którzy zapisali się jako twórcy kultury Gorzowa. Jednym z ważniejszych miejsc jest Plac Grunwaldzki, gdzie odbywają się główne uroczystości. Seniorzy odwiedzający Plac zobaczą tu Dzwon Pokoju, w który uderzył prezydent miasta z okazji 750-lecia Gorzowa. Spacerując po mieście możemy natknąć się na pomnik znanego żużlowca – Jancarza ze Stali Gorzów, replikę zabytkowego tramwaju z XIX w. czyli tzw. Bimbę czy na Studnię Czarownic z początku XIX w., zrekonstruowaną po wojnie, która upamiętnia okres inkwizycji. Dla mieszkańców kulturalna rozrywka ma tu duże znaczenie. W Gorzowie seniorzy mogą wybrać się do Filharmonii, Amfiteatru, Teatru im. Juliusza Osterwy, do kina czy do Cygańskiego Teatru Muzycznego. Ponadto działa tu kilkanaście bibliotek, co pozytywnie wpływa na liczbę „moli książkowych”. W Gorzowie działa też najstarsze muzeum (od 1945 r.) w województwie – Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta – warto odwiedzić należący do muzeum Biały Spichlerz, trzykondygnacyjny budynek ryglowany z 1772 r. W budynku przez 200 lat magazynowano zboże, dziś jest to miejsce, w którym możemy bliżej poznać historię miasta. Fani jazzu mogą wybrać się do klubu jazzowego “Pod filarami”, a miłośnicy muzyki romskiej – na lipcowy Festiwal „Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa”. Seniorzy mogą się udać na Bulwar Nadwarciański. Jest to zrewitalizowany deptak przy Moście Staromiejskim, który oddziela ścisłe centrum zabytkową estakadą kolejową. We wschodniej części bulwaru mieści się woliera z egzotycznymi ptakami, fontanna oraz lokale gastronomiczne.

7. Żagań

To urokliwe miasto, które leży na południowym krańcu województwa, nieopodal granicy z Niemcami, nad rzeką Bóbr i Czerna Wielka. Pierwsze historyczne wzmianki o Żaganiu pojawiły się w 1202 r., wówczas był to gród kasztelański. Miasto znane jest z wojska, stacjonują w nim Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej i NATO (Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa), ale warto odwiedzić Żagań także ze względu na jego bogatą historię i ciekawe zabytki. Ciekawostką jest to, że w okolicy kręcono legendarny film „Czterej pancerni i pies”. Seniorzy w szczególności powinni zwiedzić Rezydencję Książąt Żagańskich, nazywaną też Pałacem Lobkowitzów. Barokowy budynek znajduje się w centrum miasta i w dużej mierze jest oryginalny. Obiekt wzniesiono w XVII w. na miejscu dawnego zamku piastowskiego. Pałac można zwiedzać z przewodnikiem, a jego dziedziniec skierowany jest na przepiękny Park Książęcy, w którym seniorzy mogą pospacerować. Jest to park krajobrazowy, a przez jego rozległy teren przepływa rzeka Bóbr. Miasto na początku XV w. otoczono murami obronnymi i fosą. Do dziś zachowały się jednak spore fragmenty murów miejskich, które można podziwiać m.in. przy ul. Rybackiej, Wałowej czy Sobieskiego. Ponieważ w czasie wojny aż 80 proc. zabudowy mieszkalnej uległo zniszczeniu, to jednak zachowały się domy renesansowe przy Rynku. Seniorzy mogą zobaczyć barwne kamieniczki, które powstały w XVIII i XIX w. Przy pl. Słowińskim podziwia można fontannę w kształcie gotyckiej wieży. Na żagańskim Rynku zobaczymy też wieżę ratuszową po dawnym ratuszu z zachowanym sklepieniem kryształowym, galerią z arkadą i tablicą upamiętniającą pobyt znanego astronoma Kepplera w mieście. Bardzo cenne są zabytki sakralne Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego: Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawny klasztor Augustianów, spichlerz klasztorny oraz konwikt (coś w rodzaju internatu dla uczniów szkoły prowadzonej przez zakon). Na uwagę zasługuje też Kościół szpitalny p.w. Św. Krzyża, którego bogate wyposażenie rzeźbiarskie, stolarskie i kowalskie robi duże wrażenie. W kościele spoczywają członkowie rodziny książęcej. Seniorzy interesujący się historią, powinni odwiedzić Muzeum Obozów Jenieckich, które powstało w miejscu dawnego obozu jenieckiego Stalag VIIIC. W czasie II wojny Światowej miała miejsce tzw. wielka ucieczka z obozu 76 lotników, z których większość pojmano i rozstrzelano z rozkazu Hitlera. W mieście siedziba Urzędu Miasta znajduje się w klasycystycznym pałacu pn. „Dom Wdowi”. Wzniesiony w XVIII w. z polecenia księcia Piotra Birona pałac był prezentem dla małżonki. Po śmierci księcia obiekt zyskał tę właśnie nazwę. Do dziś zachowały się sklepienia kolebkowe. Jeśli nie mamy lęku wysokości, to warto odwiedzić dwa punkty widokowe. Jednym z nich jest Wieża Promnitza o wysokości 16 m, na Gołębim Wzgórzu. Z tego miejsca seniorzy mogą podziwiać Wzniesienia Żarskie, Bory Dolnośląskie i Karkonosze. Nieco większa Wieża Bismarcka (22 m) zlokalizowana jest na Wzgórzu Zamkowym. Wejścia broni granitowy lew. Co ciekawe nieopodal wieży można trafić na pozostałości po dawnej kamiennej szubienicy.

8. Łagów

Łagów to wieś w województwie lubuskim, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Łagowsko-Sulęciński Park to bogactwo roślin (storczyk leśny, szerokolistny, rosiczka okrągłolistna, śnieżyczka przebiśnieg) i zwierząt (bielik, bocian czarny, puchacz, wydra, żuraw). Park słynie z urozmaiconej rzeźby terenu ze względu na łagowską rynnę polodowcową z licznymi jeziorami. Strome krawędzie rynny przecinają doliny, parowy i wąwozy, w których rośnie las bukowo-sosnowy. Aktywny senior może tu skorzystać z licznych ścieżek rowerowych i dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. W centrum Parku leży zabytkowy Łagów z XIII w. Na Sokolej Górze można podziwiać pozostałości dawnego grodziska. Miejscowość w pierwszej połowie XIV w. znalazła się pod panowaniem zakonu joannitów, którzy zbudowali zamek między dwoma jeziorami: Łagowskim i Trześniowskim. Łączy je przesmyk w centralnej części wsi. Historia miejscowości ma związek z osadą kultury łużyckiej, która osiedliła się na Sokolej Górze ok. 1220 r. Wraz z budową linii kolejowej na trasie Toporów-Międzyrzecz w 1909 r. (ze stacją w Łagowie) wieś zaczęła się rozwijać, jednak głównie jako ośrodek wypoczynkowy. W 1945 r. Łagów włączono do ziem polskich, a dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. Do najważniejszych zabytków wsi należy zespół zamkowy z murami obronnymi z XIV w. – zamek joannitów z narożną, 35-metrową wieżą. Obecnie w obiekcie mieści się hotel, a do dziś zachowała się sala gotycka ze sklepieniem wspartym na tylko jednym filarze oraz sala z barokowym kominkiem. W rejestrze zabytków znalazły się również dwie bramy: murowano-szachulcowa Brama Marchijska (tzw. Berlińska) z XVI-XVIII w. oraz Brama Polska (nazywana Poznańską), pochodząca z XV w. We wsi natkniemy się na zabytkowe domy m.in. na dom szachulcowy z przełomu XVIII i XIX w., willę z początku XX w. czy budynki z XVIII w. Seniorzy ceniący sztukę sakralną powinni odwiedzić kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z XIX w., wzniesiony z kamienia i cegły budynek w stylu neoklasycystycznym. To świątynia jednonawowa, na planie prostokąta i nawą poprzeczną, częściowo przebudowaną na zakrystię i wieżą nad kruchtą. W środku znajdują się empory i płyty nagrobne z II połowy XVI w. Renesansowe płyty dawniej znajdowały się w kaplicy zamku joannitów. W parku krajobrazowym nieopodal zamku nad Jeziorem Trześniowskim znajduje się amfiteatr. Powstał w 1969 r. i może się okazać ciekawą atrakcją dla seniorów-kinomanów. Co roku można oglądać w nim pokazy filmów w ramach najstarszego festiwalu filmowego w Polsce pn. Lubuskie Lato Filmowe. W Łagowie odbywa się co roku także zjazd wielbicieli „maluchów” czyli Maluchowa Majówka – zlot polskich Fiatów 126p.

9. Park Mużakowski

Na granicy Polski i Niemiec rozciąga się przepiękny park, który w 2004 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a polską część parku uznano za pomnik historii. Park Mużakowski, bo o nim mowa w większości znajduje się po stronie polskiej, przy miejscowości Łęknica, a po stronie Niemieckiej – przy miejscowości Mużaków (Muskau). Park Mużakowski rozciąga się po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, zajmuje 728 ha powierzchni (z czego 522 ha w Polsce) i znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa oraz Geoparku Łuk Mużakowa. Park ufundował książę Hermann von Pückler-Muskau, który podróżując po Europie, zachwycił się parkami w Anglii. W latach 1815-1844 założył własny ogród nad rzeką. Koncepcja parku zakładała wykorzystanie miejscowej roślinności i nowych nasadzeń tak, aby te wkomponowały się naturalnie w krajobraz parku – wnętrze doliny rzeki. W obrębie historycznej części parku znajduje się dawne przejście drogowe z Niemcami Łęknica – Bad Muskau. To właśnie Muskau, znawca niemieckich ogrodów we współpracy z malarzem, angielskim architektem i ogrodnikiem uczynił z tego miejsca piękny ogród, w którym idealnie połączył elementy natury, kultury i techniki. Na osiągających nawet 60 m wysokości tarasach wzniesiono budowle i miejsca widokowe, nasadzono tysiące drzew i krzewów. Seniorzy wypoczywający w pobliżu tego miejsca, powinni odwiedzić przepiękny Park, by pospacerować wśród bogatej roślinności, rezydencji i elementów architektury ogrodowej, pokonując mosty zawieszone nad Nysą Łużycką. Sercem parku jest znajdujący się po niemieckiej stronie renesansowy Nowy Zamek z XVI w., do którego dostaniemy się pieszo, pokonując Most Angielski lub Most Podwójny. Jest to trzyskrzydłowa, otwierająca się od wschodu na park konstrukcja z licznymi elementami dekoracyjnymi i czteropiętrowymi skrzydłami bocznymi. Skrzydło centralne ma pięć kondygnacji, a górująca nad zamkiem wieża stanowi doskonały punkt obserwacyjny. Lwia część wystawy muzeum jest poświęcona osobie księcia. Nieopodal znajduje się Stary Zamek – barokowa budowla na planie prostokąta z portalem ozdobionym herbem szlacheckich rodzin Callenberg i Dohna. Obecnie jest to siedziba Urzędu Stanu Cywilnego i sala koncertowa. Spacerując po niemieckiej stronie natkniemy się na Dom Kawalerów,który niegdyś pełnił wiele funkcji: był teatrem, domem dla gości, a nawet szpitalem. Seniorzy mogą odwiedzić również kompleks folwarczny, na terenie którego mieści się masztarnia (pomieszczenie do przechowywania sprzętu stajennego, zbroi) z przestrzenią wystawową, budynki folwarczne (domy i mieszkania wakacyjne), kawiarnia i wypożyczalnia rowerów. W pobliżu folwarku znajduje się oranżeria i szklarnie, w których seniorzy obejrzą ogród warzywny i wystawę dotyczącą uprawy ananasów. Warto zobaczyć parkowy Wiadukt będący wejściem do parku, Most Książęcy, Most nad Wąwozem oraz Most Królewski z piękną, ażurową balustradą. Seniorzy mogą zwiedzać park pieszo, rowerem, konno lub bryczką. Organizowane są tu również spacery tematyczne z przewodnikami. Szczególnie piękną trasą jest Ścieżka Sary, która prowadzi przez wąwóz do Mostu Arkadowego. Po drodze natkniemy się na liczne punkty widokowe m.in. Wzgórze Hilki, skąd podziwiać można Stary i Nowy Zamek.

10. Świebodzin

Pierwsza wzmianka o Świebodzinie pojawia się w dokumencie z 1302 r., wówczas w miejscu tym istniał gród słowiański. W obrębie miasta znajdują się dwa małe jeziora – Trzcinno i Zamecko. Świebodzin rozsławiła figura Jezusa Chrystusa Króla (33 m wysokości i ramiona o rozpiętości 25 m) o wielkości podobnej do Pomnika Chrystusa w Rio de Janeiro. Pomnik stoi w pobliżu okazałego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Ale to nie jedyna atrakcja w mieście. Na Rynku znajduje się ławeczka Czesława Niemena. Muzyk był związany z miastem. Ciekawostką jest to, że Niemen zagrał koncert, z którego dochody przekazał na budowę świebodzińskiego basenu. W centralnej części Rynku seniorzy zobaczą piękny plac – Plac Jana Pawła II, na którym stoi zabytkowy Ratusz z wieżą zegarową. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Regionalne, na parterze. Seniorzy mogą w nim podziwiać ok. 5 tys. ekspozycji, w tym kartografię Dolnego Śląska, obrazy lokalnych malarzy z XX w., rzeźby, kolekcję numizmatyczną, archeologiczną i przyrodniczą. Tu lepiej poznamy historię regionu oraz przyrodę lubuskiej ziemi. Spacerując wzdłuż Rynku podziwiać można zabytkowe kamienice i Pomnik Sukiennika. Idąc dalej, dotrzemy do ul. 1 Maja, skąd prowadzi deptak z licznymi kawiarenkami. Nieopodal znajduje się gotycki kościół Św. Michała Archanioła. Świątynia wzniesiona została w XV w., a po pożarze w kolejnym stuleciu – została powiększona. Wewnątrz seniorzy mają okazję zobaczyć późnogotycki tryptyk Św. Anny (umiejscowiony w ołtarzu głównym) i tryptyk Ukrzyżowanie, a także rokokowy ołtarz NMP. To co wyróżnia kościół to fakt, że jest szerszy niż dłuższy, a wewnątrz możemy podziwiać rzadko spotykane sklepienie kryształowe. Seniorzy mogą zobaczyć w mieście zamek joannitów z XVI w. Budynek został przebudowany i obecnie mieści się w nim szpital, w którym funkcjonuje znane w całym kraju Sanatorium Rehabilitacyjno-Ortopedyczne. W jednym ze skrzydeł sanatorium można podziwiać mury dawnego zamczyska. W mieście zobaczymy także zachowane fragmenty średniowiecznych murów obronnych i XIV-wieczną Basztę Kamienną. Warto wybrać się na spacer do Parku Chopina, przy którym znajduje się neogotycki kościół p.w. NMP Królowej Polski, dwie szkoły z XIX w. oraz sąd i więzienie z 1879 r. W Świebodzinie zachowały się zabytkowe domy z XVIII, XIX i XX w., warto zobaczyć też piękne wille m.in. przy ul. Łęgowskiej, gdzie mieści się siedziba dawnej rodziny fabrykanckiej – Rothe-Rimpler.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły