Ustronie Morskie to jedno z najpopularniejszych miejscowości turystyczno-wypoczynkowych na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, 15 km na wschód od Kołobrzegu. Doskonały klimat o właściwościach leczniczych i mikroklimat lasów mieszanych wywiera bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Duża zawartość w powietrzu jodu (trzecie w świecie), możliwość korzystania z inhalacji z naturalnego aerozolu wody morskiej oraz tonizujący wpływ bryz morskich sprawiają, że rehabilitacja, wypoczynek i rekreacja prowadzone są tu przez cały rok. Atrakcyjne wielokilometrowe i zróżnicowane trasy rowerowe i piesze umożliwiają Państwu uprawianie czynnych form wypoczynku.
Na terenie gminy Ustronie Morskie znajduje się wiele ciekawych zabytków, których historia sięga nawet XII w. Większość z nich zlokalizowana jest w miejscowości Rusowo, oddalonej od Ustronia o ok. 10 km. Wytrawni turyści w Ustroniu Morskim znajdą także ciekawe szlaki piesze i rowerowe.
Najstarsze dęby w Polsce – dąb „Bolesław” – 800 lat i dąb „Warcisław” – 640 lat
„Bolesław” – kiedy patrzymy na niego przytacza nas swoją wielkością i grubością konarów, jego wspaniała kora budzi zachwyt i respekt. W roku 2000 wiek dębu na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych został ustalony na 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691 cm, wysoki jest na 30 m a średnica jego korony ma 18 m. 19 sierpnia 2000 roku miała miejsce doniosła uroczystość po 800 latach dąb doczekał się chrzcin, na których otrzymał imię „Bolesław”, upamiętniono w ten sposób króla Bolesława Chrobrego, za którego przyczyną powstało w 1000 roku biskupstwo w Kołobrzegu. Przed dębem postawiono tablicę informacyjną z jego charakterystyką. Akt nadania imienia jako historyczny dokument został przekazany do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Drugi z dębów to „Warcisław” nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Mierzy w obwodzie 720 cm, wysoki jest na 37 m a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. Ciekawostką jest to, że „Bolesławowi” i „Warcisławowi” towarzyszą rosnące w ich pobliżu okazałe pojedyncze buki. Stwarzają one być może swoisty mikroklimat dla tych drzew a ponadto dostarczają żyznej próchnicy tzw. ziemi bukowej.
Błękitny szlak pieszy do najstarszych dębów w Polsce
Oznakowany kolorem błękitnym o długości 31 km. Szlak zmierza w kierunku Lasu Kołobrzeskiego, w którym odkryć można bogactwo przyrody. Liczne bagna, nad którymi unoszą się opary, przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego. Właśnie tu rośnie najstarszy dąb w Polsce „Bolesław”, a 2 km dalej wzrasta jego młodszy współtowarzysz „Warcisław”. Podobno stare drzewa szumią stare historie… Może właśnie Wy usłyszycie pieśń sprzed wieków…?
Kościół filialny z XIV w. pw. Matki Boskiej Różańcowej w Rusowie
Świątynia usytuowana jest na niewielkim wzniesieniu przy zbiegu dróg, nieopodal stawku. Kościółek jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, dziś liczy sobie ponad 600 lat. Świątynia ma bogatą historię jako świadek i uczestnik losów życia co najmniej trzydziestu pokoleń Rusowa. Jest niewątpliwie cennym zabytkiem, a nawet pomnikiem średniowiecznej architektury sakralnej. Kościółek z wyjątkiem przybudówki z XIX wieku (od strony wschodniej – zbudowano ją jako zachrystię) jest średniowieczny. Wieża i nawa są masywne zbudowane z kamieni polnych i cegieł łączonych na zaprawę wapienną, mury częściowo zostały otynkowane.
Uwaga: By zwiedzić kościółek wewnątrz trzeba udać się do leżącego w pobliżu gospodarstwa (nr 13) w Rusowie po klucz. Warto poprosić gospodarza o oprowadzenie po świątyni – zna bardzo dobrze jego historię, może opowiedzieć wiele ciekawostek nie zawartych w opisie jak i też o Rusowie.
Park Podworski w Rusowie z 8 pomnikami przyrody
Historia tego parku sięga początku wieku XIX w. Na przestrzeni prawie 36 ha powstał tu park o charakterze romantyczno – naturalistycznym. W skład parku wchodziły m.in. dwa stawy rybne ze sztucznymi wysepkami pośrodku na których stał posąg Neptuna oraz czapla. Rosło tu wiele drzew i krzewów egzotycznych, specjalnie sprowadzanych w tym celu. Ogromne powierzchnie trawników upiększały cały obraz. Przepiękne założenie parkowo – pałacowe zachwycał wielkością i luksusem.
Bezpośrednio po wkroczeniu do wsi Rosjan pałac został rozszabrowany. Po wojnie kiedy zabrakło właściciela pałacu, który dbałby o niego, troszczył się o walory przyrodniczo – widokowe parku, pałac zdewastowano i rozebrano. Do dziś pozostały tylko resztki, zarysy fundamentów. Zachowała się częściowa budowla przypominająca wyglądem wieżę zamku krzyżackiego jak i też opasująca ją fosa.
Skansen chleba
Budynek skansenu stylizowany jest na XIX-wieczną chatę. Można skosztować staropolskiego jadła oraz samodzielnie piec chleb w piecu opalanym drewnem. Poza tradycyjnym wypiekiem pieczywa, oferta skansenu, to również ciekawe prelekcje dotyczące historii młynarstwa i piekarnictwa.
Międzynarodowa trasa rowerowa nr 10 przebiegająca przez teren gminy Ustronie Morskie
Malownicza Międzynarodowa Trasa Rowerowa nr 10 biegnie wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego i łączy się w Ustroniu Morskim z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9. Ponadto trasa rowerowa wpisuje się w sieć szlaków turystycznych przebiegających przez teren gminy Ustronie Morskie tj. łączy się z Błękitnym Szlakiem Pieszym prowadzącym do najstarszych dębów w Polsce, oraz z Rowerowym Szlakiem Turystycznym prowadzącym przez atrakcje turystyczne gminy Ustronie Morskie.
Międzynarodowy Szlak Pieszy – E-9, oznakowany kolorem czerwonym
Fragment europejskiego szlaku znad Atlantyku (z Brest we Francji) do Braniewa w Polsce. Turyści piesi z Ustronia Morskiego wędrują w dwóch kierunkach:
- do Gąsek: 8 km
Celem pierwszej wędrówki jest latarnia morska w Gąskach z 1878r. – 41 m. Zbudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, powodujących zjawisko anomalii magnetycznej. Morze w okolicy Gąsek zyskało miano „Bałtyckiego Trójkąta Bermudzkiego”. Atrakcją dla wędkarzy jest Rzeka Czerwona, w której łowić można ryby łososiowate. Tu również można obserwować w okresie od początku września do końca listopada wędrówkę troci, wpływających do rzeki na tarło. - do Kołobrzegu: 11km
Druga trasa prowadzi promenadą nadmorską i plażą do Kołobrzegu. Szlak przecina teren lotniska w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno – widokowe samolotem i motolotnią, oraz – dla odważnych – skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo – rekreacyjnych, m.in. Motolotniowe Mistrzostwa o Puchar Bałtyku.
Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie
Oznakowany kolorem zielonym o długości 23 km. Przecina Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd, Wieniotowo, by z powrotem trafić do Ustronia Morskiego. W Kukinii, w barze rybnym „Superfish” skosztujemy ryb przyrządzonych na 120 sposobów. W Rusowie /10 km/ znajduje się kościółek p.w.M.B. Różańcowej, jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu – liczy ponad 600 lat!
Niedaleko kościoła, w parku podworskim można odnaleźć pomniki przyrody: lipy, jesiony, dęby i platan klonolistny „Antoni”;, należący do najstarszych drzew tego gatunku w Polsce. W parku znajduje się też częściowa budowla, przypominająca wieżę zamku krzyżackiego wraz z opasającą ją fosą, oraz pozostałości architektury pałacowej – zarys historii pałacyku Damitzów, a później Schröderów. W parku znajdziemy miejsca przeznaczone na odpoczynek. Dalej szlak przemierza polną drogą przez pola i łąki, mijając samotne gospodarstwa wiejskie.