Sopot

Data:

Kategoria:

spot_img

Sopot (woj. pomorskie) to miasto położone na Pobrzeżu Gdańskim (nad Zatoką Gdańską) w północnej Polsce. Miejscowość słynie m.in. z organizowanego w Operze Leśnej konkursu „Sopot Festiwal”. Statut uzdrowiska Sopot uzyskał w 1999 r.

Sopot należy do aglomeracji trójmiejskiej, razem z Gdynią i Gdańskiem. Jest to atrakcyjny kurort nadmorski i miejscowość uzdrowiskowa. W VII w. na obszarze Sopotu znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko. Obecną nazwę Sopot uzyskał dopiero w 1283 r., za czasów panowania księcia pomorskiego Mściwoja II, który przekazał (wówczas małą wioskę rybacką) cystersom oliwskim. Zakonnicy rządzili Sopotem przez prawie 500 lat! Podczas I rozbioru Polski w 1772 r. Sopot znalazł się na terenie zaboru pruskiego. W połowie XVI w. uprzywilejowani bogacze z Gdańska oraz dyplomaci z zagranicy wybrali Sopot na miejsce dla swoich letnich rezydencji.

Po przegranej wojnie Napoleona z Rosją, jeden z żołnierzy francuskiej armii pozostał w Gdańsku. Był to chirurg major Jean Georg Haffner i to właśnie on zapoczątkował działalność uzdrowiskową miasta. Haffner wykupił kawałek sopockiej ziemi i w 1823 r. uruchomił na jej obszarze pierwszy zakład kąpielowy, a po roku – Dom Zdrojowy. Zbudował pierwsze molo i utworzył park, który istnieje po dziś dzień. Sopot zaczął być odwiedzany przez kuracjuszy. Wraz z uruchomieniem połączeń kolejowych do Gdańska Sopot zaczął szybko się rozwijać. Zaczęły pojawiać się wille, domy wczasowe, a także browar. W 1877 r. Przedsiębiorstwo Kąpielowe Haffnera wykupiła sopocka gmina, a w 1901 r. Sopot uzyskał prawa miejskie. W 1903 r. wybudowano tu Zakład Balneologiczny, a do miasta zjeżdżali nie tylko Polacy, ale też turyści z całej Europy, nazywając Sopot „Riwierą Północy”.

Z kolei w 1909 r. zaczęła działać Opera Leśna, a w 1927 r. został udostępniony turystom Grand Hotel. W tym czasie drewniane molo Haffnera przedłużono do obecnej długości. W 1961 r. w Sopocie zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Festiwal Piosenki, oczywiście w Operze Leśnej. Dzięki francuskiemu majorowi miasto mogło rozwinąć działalność uzdrowiskową i turystyczną. Dziś nadal jest chętnie odwiedzanym kurortem. Obecność szerokich i piaszczystych plaż, powietrza bogatego w jod, bliskość terenów leśnych i ujęcia leczniczej wody chlorkowo-sodowej (zawierającej brom i jod) sprawiły, że miejsce to przyciąga kuracjuszy i turystów nie tylko z Polski. Sopot to miejsce z rozwiniętą bazą noclegową, gastronomiczną i kulturalną.

Profil leczniczy uzdrowiska:

choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, dolnych dróg oddechowych, układu nerwowego, osteoporoza.

Tu warto być

  • Gdzie jest najdłuższe drewniane molo w Europie? Otóż, właśnie w Sopocie. Ta jedna z największych atrakcji w mieście liczy ponad 500 m długości, a z pomostu rozpościera się widok na morze, jachty (na końcu molo znajduje się marina, niewielki port dla jachtów) i charakterystyczny budynek Grand Hotelu. Jest to nie tylko przystań żeglugi turystycznej, ale też idealne miejsce na spacer w słoneczny dzień. Wejście na molo jest płatne.
  • Po obu stronach molo rozciąga się piaszczysta plaża, długa na ponad 4 km i szeroka na 110 m. Zejście do wody jest łagodne, a w okolicy znajdują się liczne atrakcje, bary, restauracje, kawiarnie, wypożyczalnie rowerów, leżaków. Kąpieli pilnują ratownicy, więc możemy czuć się bezpiecznie. Wzdłuż plaży biegnie promenada podzielona na część dla pieszych i dla rowerzystów.
  • Z pewnością każdy kojarzy Operę Leśną w Sopocie, to zadaszony amfiteatr, w którym odbywają się koncerty i konkurs „Sopot Festiwal”. Obiekt może pomieścić ponad 5 tys. widzów. To najlepszy pod względem akustycznym i piękny obiekt. Opera znajduje się ok. 2 km od Urzędu Miejskiego, na leśnych terenach. Na sopockiej scenie gościłyi goszczą sławy polskiej i zagranicznejmuzyki.
  • Po zwiedzeniu Opery Leśnej skierujemy się w prawo – w ten sposób dotrzemy na Łysą Górę (110 m n.p.m.). Latem można wspiąć się na górę i podziwiać panoramę miasta, a zimą miejsce to staje się stacją dla narciarzy.
  • Nieopodal skweru kuracyjnego, prowadzącego na sopockie molo, znajduje się zabytkowy Zakład Balneologiczny. Mieści się on na terenie Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko. Zakład powstał w 1903 r. na terenie dawnego zakładu kąpielowego. Budynek wygląda naprawdę pięknie, jest ozdobiony rzeźbami i witrażami, okna sali zabiegowej mają secesyjne witraże, komin obudowany jest wieżą, a na jej szczycie znajduje się oszklona galeria widokowa. W zakładzie można skorzystać z zabiegów lecznictwa uzdrowiskowego. Naprzeciwko znajduje się fontanna, do której pompowana jest woda lecznicza ze źródła św. Wojciecha.
  • W Sopocie możemy zwiedzić latarnię morską, która została wybudowana w latach 1903-1904. Na szczyt wieży prowadzą kręte schody, a sama latarnia ma wysokość prawie 40 m. Będąc na górze, zobaczymy panoramę Trójmiasta i Zatoki Gdańskiej.
  • Ciekawym miejscem pod względem historycznym jest wczesnośredniowieczne grodzisko z VIII w., otoczone wałem i fosą, znajdujące się w bukowym lesie. Obecnie jest to skansen archeologiczny – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Dla aktywnych

Na spacer czy na rower?

W ramach spaceru warto się udać na ulicę Bohaterów Monte Cassino tzw. sopocki „Monciak”. Jest to najbardziej reprezentatywny deptak. Wzdłuż deptaka liczącego ok. 700 m znajdują się liczne bary, sklepy, kawiarnie, kluby, kino i jedna z atrakcji – krzywy domek. „Monciak” łączy się bezpośrednio z sopockim molo, które ma ok. pół kilometra długości.

W samym Sopocie do dyspozycji mamy sześć szlaków pieszo-rowerowych. Jednym z najkrótszych szlaków w sopockich lasach jest Szlak Wiewiórek, który liczy 4 km i w całości biegnie przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Początek bierze przy Sanatorium „Leśnik” (3 km od Urzędu Miejskiego), wiedzie do leśnego skrzyżowania szlaków przy Wielkiej Gwieździe z wiatą wypoczynkową (nazwa miejsca pochodzi od dawnej karczmy istniejącej do 1945 r.), a następnie prowadzi na Glinną Górę, z której można podziwiać panoramę Sopotu. Koniec trasy czeka nas przy stadionie lekkoatletycznym. Inną dość krótką trasą jest Leśny Trakt, ścieżka licząca nieco ponad 7 km. Zaczyna się przy przystanku SKM Kamienny Potok, a kończy przy ul. Armii Krajowej nieopodal peronu SKM Wyścigi. Trasa biegnie drogą szutrową i asfaltową, a częściowo też leśną. W lasach Parku możemy zarówno spacerować (także z kijkami), jak i przemieszczać się rowerem, a wszystko to z dala od zgiełku i miasta.

Obiekty sanatoryjne i rehabilitacyjne

  • SPZOZ Sanatorium uzdrowiskowe MSWiA

Sanatorium mieści się ok. 50 m od plaży Morza Bałtyckiego. Dawniej sanatorium było znane pod nazwą „Helios”. Ośrodek zajmuje się leczeniem chorób układu krążenia, nerwowego, oddechowego i układu ruchu – schorzeń reumatycznych i rehabilitacją po urazach.

Sanatorium oferuje zabiegi z zakresu balneologii (kąpiele solankowe, kwasowęglowe, suche kąpiele w dwutlenku węgla, inhalacje solankowe, okłady i zawijania borowinowe), fizykoterapii, w tym elektroterapii (diatermia, elektrostymulacja mięśni i nerwów, jonoforeza z lekiem, prądy interferencyjne, Traberta, diadynamiczne, Kotza, Tens), magnetoterapii i magentostymulacji (terapuls, Viofor JPS, magnetronic), laseroterapii, (laser punktowy, wysokoenergetyczny, laser skaner), światłolecznictwa (naświetlanie światłem spolaryzowanym, miejscowe IR, miejscowe UV), ultradźwięków (miejscowe, fala uderzeniowa, ultrafonoforeza z lekiem), krioterapii (miejscowa z użyciem azotu, dwutlenku węgla, termożele), hydroterapii (hydromasaż, kąpiel perełkowa, wirowa kończyn, bicze szkockie), kinezyterapii (ćwiczenia relaksacyjne, kardiologiczne, oddechowe, na kręgosłup, ćwiczenia na przyrządach, Nordic Walking) oraz masażu (drenaż limfatyczny-mechaniczny, klasyczny, wibracyjny). Woda lecznicza używana w balneoterapii jest wykorzystywana bezpośrednio z ujęcia św. Wojciecha. Ośrodek oferuje rehabilitację ambulatoryjną, stacjonarną i po przebyciu choroby Covid-19 w ramach NFZ. Ze świadczeń zdrowotnych sanatorium można skorzystać też komercyjnie.

  • SPZOZ „Uzdrowisko Sopot”

Obiekt znajduje się ok. kilometra od plaży Bałtyku. Należą do niego obiekty: Sanatorium Uzdrowiskowe „Leśnik”, Ośrodek Sanatoryjno-Rehabilitacyjny „Perła”, Pracownia Psychologiczna oraz Ośrodek Promocji Zdrowia i Terapii Uzależnień. „Uzdrowisko Sopot” specjalizuje się w leczeniu schorzeń narządu ruchu, reumatycznych, układu krążenia, oddechowego, a także osteoporozy, otyłości i cukrzycy.

Obiekty „Leśnik” oraz „Perła” oferują zabiegi z zakresu balneoterapii (kąpiel kwasowęglowa, solankowa, ozonowa, borowinowa, okłady z pasty borowinowej, inhalacje: solankowe, olejkowe, z lekiem), kinezyterapii (ćwiczenia: manualne, indywidualne i grupowe, izokinetyczne na stołach, kinesiotaping, mechanoterapia), termoterapii (krioterapia w komorze, miejscowa, z gimnastyką, sauna na podczerwień), hydroterapii (hydromasaż, masaż wirowy kończyn, podwodny, natrysk płaszczowy, bicze szkockie), światłoterapii (lampa Sollux, Bioptron, laseroterapia punktowa, laser skan), magnetoterapii, masaży (m.in. masaż pneumatyczny BOA i masaże specjalistyczne, drenaż limfatyczny ręczny) oraz elektroterapii (prądy Traberta, Kotza, Tens, interdyn, diadynamik, jonoforeza z lignokainą, ultradźwięki, galwanizacja, elektrostymulacja, fonoforeza). Oprócz tego kuracjusze mogą skorzystać z groty solnej, mini tężni, wykonać podstawowe badania diagnostyczne, laboratoryjne oraz skonsultować się z lekarzem. Do dyspozycji gości jest jadalnia, kawiarnia i korty tenisowe.

  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Leśnik”

Sanatorium „Leśnik” jest zlokalizowane ok. 3,5 km od plaży oraz 3 km od Urzędu Miasta Sopotu, na leśnej polanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ma własną bazę zabiegową. Świadczenia lecznicze są pełnopłatne.

  • Ośrodek Sanatoryjno-Rehabilitacyjny „Perła”

„Perła” mieści się nad brzegiem morza, 200 m od plaży, przy trakcie spacerowo-rowerowym i bazą zabiegową. Ośrodek oferuje pobyty rodzinne oraz pakiety SPA, które są realizowane w znajdującym się obok Hotelu Marina. Obiekt oferuje pobyty wyłącznie na skierowanie NFZ.

  • NZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe „Kamienny Potok”

Znajduje się ok. 2 km od centrum miasta oraz w bliskiej odległości od plaży. Obiekt specjalizuje się w leczeniu chorób wewnętrznych, kardiologicznych, schorzeń płuc, przemiany materii, neurologicznych, psychicznych, układu pokarmowego, moczowo-płciowego, a także otyłości, cukrzycy i padaczki. Sanatorium oferuje zabiegi z zakresu balneoterapii (okłady borowinowe, kąpiel borowinowa, ozonowa), hydroterapii (kąpiel wirowa kończyn, perełkowa), masażu (częściowy, całkowity, całego kręgosłupa, wibracyjny), kinezyterapii (gimnastyka indywidualna, ćwiczenia czynne w odciążeniu), krioterapii (miejscowa z dwutlenkiem węgla), laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii (interdyn, diadynamik, galwanizacja, jonoforeza, ultradźwięki, fonoforeza), światłolecznictwa (lampa Bioptron, Sollux). Sanatorium oferuje turnusy z PFRON.

  • Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie

Znajduje się ok. 2 km od Urzędu Miejskiego w Sopocie. Mieszcząca się w Pomorskim Centrum Reumatologicznym Poradnia Rehabilitacyjna specjalizuje się w leczeniu chorób układu ruchu o podłożu reumatologicznym, ortopedycznym, neurologicznym oraz pourazowym, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Oferuje zabiegi z zakresu kinezyterapii (ćwiczenia indywidualne lub grupowe, w odciążeniu, na przyrządach, gimnastyka ogólnousprawniająca, wyciąg trakcyjny kręgosłupa, kinesiotaping), fizykoterapii (ultradźwięki, prądy Kotza, Traberta, Tens, interferencyjne, elektrostymulacja pęcherza moczowego, jonoforeza, galwanizacja, laseroterapia, pole magnetyczne, diadynamik, terapuls, krioterapia miejscowa lub w komorze, naświetlanie lampą Sollux lub Bioptron), masażu (klasyczny, wibracyjny, hydromasaż suchy, pneumatyczny masaż limfatyczny), hydroterapii (masaż podwodny, hydromasaż, wirowy, bicze szkockie) i balneoterapii (okłady parafinowe, borowinowe, kąpiel solankowa, perełkowa, kwasowęglowa kończyn). Rehabilitacja ogólnoustrojowa oraz rehabilitacja po przebytej chorobie Covid-19 jest prowadzona w ramach NFZ.

  • Sopotorium Medical Resort

Jest położone w zacisznym i zielonym miejscu, przy Sopockich Błoniach nieopodal plaży. Ośrodek oferuje zabiegi z zakresu masażu (częściowy lub całościowy intensywny, w tym masaż twarzy, bańką chińską, masaż dla kobiet w ciąży, limfatyczny, pneumatyczny BOA), terapii manualnej (osteopatyczna, cranio-sacralna, wisceralna, suche igłowanie), balneoterapii (kąpiel solankowa, w zawiesinie borowinowej, kwasowęglowa, ozonowa, okłady borowinowe, mini tężnia solankowa, inhalacje), hydroterapii (hydromasaż, kąpiel perełkowa, ozonowa), krioterapii (ogólnoustrojowa, mankiet chłodzący), fizykoterapii (laser wysokoenergetyczny, galwanizacja, jonoforeza, naświetlanie lampą Sollux, fala uderzeniowa, prądy Traberta, Tens, Kotza, interferencyjne, mikroprądy, ultradźwięki, fonoforeza, elektrostymulacja dwubiegunowa, magnetoterapia), kinezyterapii (ćwiczenia grupowe w basenie solankowym i na sali gimnastycznej, joga, pilates terapeutyczny, Nordic Walking), rehabilitacji (ćwiczenia indywidualne z terapeutą, w podwieszeniu Redcord, na platformie dynamograficznej, kinesiotaping, laseroterapia lub fala uderzeniowa podczas ćwiczeń z fizjoterapeutą). Oprócz tego obiekt oferuje konsultacje dietetyczne, psychodietetyczne i fizjoterapeutyczne oraz zabiegi SPA i zdrową kuchnię. Oferta jest skierowana do klientów komercyjnych. 

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły