Wieliczka

Data:

Kategoria:

spot_img

Wieliczka to miasto powiatowe (woj. małopolskie) znajdujące się w środkowo-południowej części Polski. Od XIII w. było rozwijane jako ośrodek wydobywczy za sprawą obecnej w tym rejonie kopalni soli kamiennej, która nie tylko pełni funkcje turystyczne, ale i uzdrowiskowe. To pierwsze w kraju sanatorium uzdrowiskowe w urządzonym podziemnym wyrobisku górniczym, które status uzdrowiska uzyskało w 2011 r. Od 1978 r. Kopalnia Soli w Wieliczce znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Podziemne sanatorium to wyjątkowe miejsce, panuje tu umiarkowany klimat podgórski, a znajdujące się nadziemne parki i zielone tereny korzystanie wpływają na samopoczucie kuracjuszy. Część nadziemna Wieliczki funkcjonuje od początku XIX w., dzięki uruchomieniu w niej zakładu kąpieli solankowych przez dr Feliksa Boczkowskiego. Specyficzny mikroklimat (temp.: 13-14,5 st. C, wilgotność powietrza: 60-75 proc., zawartość chlorku sodu: 3-8 mg/m3) podziemnego sanatorium ma działanie prozdrowotne. Pacjenci korzystają tu z rehabilitacji układu oddechowego i gimnastyki oddechowej. 

Jak to działa? Na trzecim poziomie kopalni, 135 m pod ziemią znajdują się solne komory Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich. Powietrze w komorach leczniczych jest bardzo czyste tj. wolne od bakterii, alergenów i zanieczyszczeń. Dodatkowo jest ono silnie zjonizowane (jony chloru, sodu, ale też magnezu i wapnia). Na zabiegi kuracjusze jadą w głąb ziemi szybem Daniłowicza. Tu odbywa się leczenie za pomocą tzw. subterranoterapii, która trwa ok. 6,5 godziny. W tym czasie pacjenci wykonują ćwiczenia oddechowe w połączeniu z elementami tańca czy aerobiku. Uzupełnieniem rehabilitacji jest kuracja pitna przy wykorzystaniu solanki wydobywanej z głębokości 255 m. 

W przerwie między zabiegami czeka na nas wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka, muzeum żup krakowskich czy znajdująca się 101 m pod ziemią kaplica św. Kingi. W części naziemnej możemy zwiedzić zabytkowy klasztor Franciszkanów-Reformatorów, zamek żupny, synagogi czy pałace Konpoków i Przychockich.  

Profil leczniczy: 

choroby dolnych i górnych dróg oddechowych, choroby skóry.

Tu warto być 

  • W Wieliczce, a dokładniej w Parku św. Kingi na powierzchni znajduje się Tężnia Solankowa. Zbudowana jest z tarniny, po której spływa, kropla po kropli, lecznicza woda solankowa. To dobre miejsce dla osób, które zmagają się z dolegliwościami dolnych i górnych dróg oddechowych. Ze szczytu wieży tężni zobaczymy piękny widok na miasto i obszar kopalni.
  • W odległości niecałych 2 km od sanatorium znajduje się Kościół św. Klemensa, budynek z 1381 r. w stylu klasycystycznym. W kościele znajduje się XVII-wieczna kaplica grobowa Morsztynów, a obok budynku stoi dzwonnica ufundowana przez Jana III Sobieskiego. W podobnej odległości znajduje się modrzewiowy kościół z 1582 r. – Kościół św. Sebastiana położony na zboczu wzgórza Babiny. Obiekt z przepięknym wnętrzem i ołtarzem w stylu rokoko otaczają kilkuletnie drzewa. 
  • Zamek Żupny znajdujący się w pobliżu Szybu Regis to dawna siedziba zarządu kopalń Wieliczki i Bochni. Po odrestaurowaniu znajduje się tam muzeum ze stałą wystawą archeologiczną i kolekcją solniczek. Raz do roku na dziedzińcu zamkowym Muzeum Żup Krakowskich organizuje Święto Soli. W czasie tej imprezy prezentowane są techniki produkcji soli, warsztaty lepienia naczyń z masy solnej dla dzieci, a dla spragnionych adrenaliny – także zjazd na linie z zamkowej baszty. Na terenie Zamku znajduje się dwutarasowy zrekonstruowany Ogród Żupny.
  • W pobliżu Zamku Żupnego znajduje się Pałac Konopków w stylu późnobarokowym. Obecnie mieści się w nim Oddział instytutu Pamięci Narodowej. Budynek można oglądać jedynie z zewnątrz. 
  • Pałac Przychockich to obiekt zbudowany na fundamentach starego ratusza, w którym znajdowało się gimnazjum, a obecnie Zespół Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego. Pałac w stylu neoklasycznym znajduje się w Rynku Górnym.
  • Na Plantach, na Rynku Dolnym, znajduje się pomnik naszego wieszcza – Adama Mickiewicza. To projekt Tadeusza Błotnickiego. Pierwotnie znajdował się w parku miejskim, a od 1945 r. stoi w centrum uzdrowiska. 
  • Największą atrakcją w Wieliczce jest właśnie kopalnia soli, która jest jednym z najstarszych zakładów górniczych w Europie. Do 1771 r. razem z kopalnią soli w Bochni współtworzyła Żupę Krakowską. Podziemne korytarze wraz 2 tys. komór są udostępnione zwiedzającym. Z Krakowa do Wieliczki można dotrzeć komunikacją publiczną, a także własnym samochodem. Przy kopalni znajdują się dwa parkingi, więc nie ma problemu z parkowaniem. Turyści najchętniej wybierają Trasę Turystyczną, która rozpoczyna się w jednym z czterech szybów – Szybie Daniłowicza z XVII w. (stacja kolejowa Wieliczka Rynek Kopalnia). Na tej trasie zwiedzimy m.in. podziemną kaplicę św. Kingi, zobaczymy trzy jeziora solankowe oraz rzeźby z soli. Warto cieplej się ubrać, gdyż na głębokości 135 m temp. osiąga 16-18 st. C. Nic tak nie odpręża i nie działa prozdrowotnie na organizm jak spacer podziemnymi korytarzami w solnym mikroklimacie.

Dla aktywnych

Będąc w Wieliczce, warto przespacerować się Aleją Jana Pawła II, turystycznym traktem, który biegnie od szybu Daniłowicza i prowadzi do Ogrodu Żupnego. Trakt został zbudowany w 1998 r. i łączy welicką koplanię soli z centralną częścią miasta. Nazwa traktu to hołd dla Papieża Polaka, który jako biskup krakowski wiele razy odwiedzał Wieliczkę. Spacerując Aleją w połowie drogi trafimy na pomnik Karola Wojtyły. 

Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny udać się do parku Stok pod Baranem. Park ma powierzchnię blisko 13 ha, w którym znajduje się mnóstwo zieleni i urokliwy staw. Stok pod Baranem oferuje 3 km alejek dla spacerowiczów i rowerzystów, siłownie plenerowe, place zabaw, boiska do gry w piłkę, platformę widokową, ławki, altanki, stół do ping ponga, a także wybieg dla psów.  

Sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne

  • Sanatorium Wieliczka

Znajduje się niemal w centrum miasta Wieliczka, nieopodal Parku Adama Mickiewicza. Sanatorium uzdrowiskowe specjalizuje się w leczeniu astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) z towarzyszącym rozstrzeniem oskrzeli, a także nawracających, przewlekłych chorób dróg oddechowych (alergologicznych i zapalanych). W uzdrowisku na pomoc mogą liczyć pacjenci z zaburzeniami emisji głosu oraz ze schorzeniami ściany klatki piersiowej, kręgosłupa i chorób nerwowo-mięśniowych. 

Oferowane są zabiegi z zakresu diagnostyki, zabiegi pielęgniarskie (m.in. inhalacje z własnym lekiem, inhalacje solankowe czy iniekcje domięśniowe), fizykoterapii, w tym elektroterapii (prądy diadynamiczne, Tens, jonoforeza), zabiegi laseroterapii punktowej, magnetoterapii, ultradźwięków, światłolecznictwa, krioterapii miejscowej, kąpieli wirowych kończyn. To także szeroka oferta zabiegów kinezyterapeutycznych m.in. taping rehabilitacyjny, ćwiczenia czynno-wolne, a także ćwiczenia z oporem i w odciążeniu, masaże lecznicze, opieka dietetyka czy masaże z zakresu odnowy biologicznej. W sanatorium mamy możliwość korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego np. rowerków, bieżni czy orbitreków. Rehabilitacja pulmonologiczna jest refundowana przez NFZ, z usług sanatorium można skorzystać także komercyjnie.

https://www.kopalnia.pl/uzdrowisko

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły