Kiedy byliśmy młodzi, nasi rodzice nalegali, abyśmy myli ręce przed posiłkami. Szczególnie gdy wracaliśmy z zabawy na dworze i po skorzystaniu z łazienki. Ale mycie rąk to coś więcej niż nawyk czy norma społeczna. Właściwa higiena rąk jest istotną częścią kontroli infekcji, która zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Problem polega na tym, że istnieje dobry i zły sposób mycia rąk.
Mycie rąk przed przygotowywaniem jedzenia i po zakończeniu pracy jest ważną czynnością. Możliwe jest również zarażenie się infekcjami z pozornie nieszkodliwych źródeł. Na przykład: klamka drzwi, wózek w sklepie spożywczym, włącznik światła, a nawet gotówka.
Kontakt bezpośredni może prowadzić do bezpośredniego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. W naszym codziennym życiu stykamy się z niezliczonymi miejscami o dużym natężeniu ruchu. Zawierają one wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Co gorsza, zarażona osoba nie musi nawet fizycznie dotykać powierzchni, aby ją zanieczyścić. Kiedy kaszle, kicha lub mówi, zakaźne kropelki z dróg oddechowych unoszą się w powietrzu. Następnie osiadają na przedmiotach wokół niej, czasami nawet do dwóch metrów! Zwykłe dotknięcie oczu, nosa lub ust po nieoczekiwanej skażonej powierzchni może wprowadzić te drobnoustroje do organizmu i spowodować chorobę.
Regularna dezynfekcja powierzchni, które dotykamy jest ważnym elementem unikania infekcji, ale praktyka ta nie zawsze jest zachowana, zwłaszcza w miejscach publicznych uczęszczanych przez dużą liczbę osób. Dlatego mycie rąk jest jedną z najlepszych opcji zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób, takich jak grypa, przeziębienie, koronawirus (COVID-19) i choroby przewodu pokarmowego. Praktykowanie dobrej higieny rąk nie tylko pozwala nam kontrolować własną ekspozycję na zarazki, ale także ogranicza ich rozprzestrzenianie się.
Bardziej rozpowszechniona praktyka higieny rąk mogłaby mieć znaczący wpływ na zdrowie osób starszych. Szacuje się, że od 70% do 85% zgonów związanych z grypą sezonową wystąpiło u osób w wieku 65 lat i więcej, a od 50 do 70% hospitalizacji związanych z grypą sezonową miało miejsce u osób w tej samej grupie wiekowej.
Najlepsze praktyki dotyczące mycia rąk
Z częstszego i skuteczniejszego mycia rąk skorzystają wszyscy, zwłaszcza osoby o wysokim ryzyku infekcji , takie jak osoby starsze i osoby z chorobami przewlekłymi. Równie ważne jest, aby osoby, które wchodzą w interakcje z osobami o wysokim ryzyku, takimi jak członkowie rodziny i opiekunowie , traktowały dobrą higienę rąk jako priorytet. Jednak, aby zmaksymalizować skuteczność tego środka zapobiegawczego, należy stosować odpowiednie techniki mycia rąk .
Jak umyć ręce we właściwy sposób?
- Zmocz ręce czystą, bieżącą wodą (temperatura nie ma znaczenia), zakręć kran i nałóż mydło
- Namydl ręce mydłem. Posmaruj grzbiety dłoni, między palcami i pod paznokciami
- Pocieraj ręce przez co najmniej 20 sekund
- Dokładnie opłucz ręce pod czystą bieżącą wodą.
- Osusz ręce czystym ręcznikiem jednorazowym
Wybór odpowiednich produktów do mycia rąk
Chociaż antybakteryjne mydła do rąk wydają się być bardziej skuteczne w zabijaniu zarazków i zapobieganiu chorobom, badania nie wykazały wyraźnej różnicy w skuteczności między tymi odmianami a zwykłym mydłem . W rzeczywistości badania sugerują, że stosowanie antyseptycznych mydeł do rąk zawierających składniki aktywne, takie jak triklosan, może nie być bezpieczne w dłuższej perspektywie i przyczyniać się do rozwoju bakterii opornych na antybiotyki – co stanowi ogromne ryzyko dla osób starszych, które są od niego uzależnione. infekcje, takie jak bakteryjne zapalenie płuc i infekcje dróg moczowych.
Pomimo wygody środków do dezynfekcji rąk , produkty te są kolejnym źródłem zamieszania. Szczególnie dla tych, którzy starają się zminimalizować ryzyko zachorowania bliskich. Chociaż mycie rąk mydłem i wodą jest nadal najlepszą opcją zapobiegawczą, środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, które zawierają co najmniej 60% alkoholu, są akceptowalną alternatywą w podróży.
Spraw, aby mycie rąk stało się częścią codziennej rutyny
Odpowiednia higiena rąk jest ważna w każdym wieku. Wystarczy trochę praktyki i zaangażowania, aby częstsze mycie rąk stało się dobrym nawykiem. Jeśli wszyscy używają skutecznych technik mycia rąk, radykalnie ogranicza to rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Zapewnia też lepszą ochronę najsłabszym osobom, które są starsze i mają osłabiony układ odpornościowy.