TOP 10 miejsc w województwie opolskim

Data:

Kategoria:

spot_img

Opolskie to najmniejsze województwo w Polsce, jednak ilością i różnorodnością atrakcji turystycznych nie ustępuje pozostałym regionom. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze znajdziemy malownicze tereny górskie, rezerwaty przyrody, piękne miasta i miasteczka, niezwykłe obiekty architektury sakralnej, zamki i muzea. Doskonale odnajdą się tu aktywni seniorzy lubiący wędrówki i jazdę na rowerze, fani polskiej muzyki rozrywkowej oraz miłośnicy fauny i flory. Niezależnie od tego, czy w pojedynkę, we dwoje czy z całą rodziną – Opolszczyzna to bardzo dobry pomysł!

1. Opolska Wenecja

Młynówka to stare koryto Odry w Opolu, błędnie nazywane kanałem. Nazwa pochodzi od stojących tu niegdyś młynów, przy których sukcesywnie powstawały spichlerze, kamienice oraz synagoga (obecnie drukarnia). Młynówka oddziela Wyspę Pasiekę od reszty miasta. Bulwary leżące na brzegu Młynówki między Mostem Zamkowym a Mostem Katedralnym określa się mianem Opolskiej Wenecji. Nazwa sugeruje podobieństwo do słynnego miasta na północy Włoch i faktycznie tak jest – od strony ulicy Piastowskiej rząd pięknych kamienic, murków i ogródków odbijających się w tafli wody naprawdę przypomina Wenecję. Budynki od 2007 r. są wieczorami podświetlane, co czyni spacery po Opolskiej Wenecji jeszcze przyjemniejszymi. Po Młynówce z przystani przy Moście Groszowym kursuje gondola, rejs trwa około 45 minut i jest świetną okazją do obejrzenia tej części miasta z innej perspektywy. Seniorzy często decydują się na romantyczne spacery przy zachodzie słońca – złoto-pomarańczowe światło dodaje temu miejscu wiele uroku. Warto tu zajrzeć chociażby po to, aby zrobić kilka zdjęć.

2. Opolskie ZOO

Opolskie zoo ma długą historię – jego początki sięgają lat 30. XX w. kiedy w parku na wyspie Bolko powstał zwierzyniec. Podczas II wojny światowej zwierzęta uprowadzono do Niemiec, a infrastruktura została zniszczona. Ponowne otwarcie zoo w Opolu nastąpiło dopiero w 1953 r. Obiekt i jego mieszkańcy bardzo ucierpieli podczas powodzi w 1997 r., jednak zoo ponownie odbudowano, powiększono i dokonano istotnych zmian konstrukcyjnych. Dziś opolski ogród zoologiczny należy do najciekawszych i najnowocześniejszych w kraju. Co ważne dla rodziców i seniorów – trasy dostępne są dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Na powierzchni 20 ha żyje około 1000 przedstawicieli 200 gatunków zwierząt z całego świata. Wśród ulubieńców gości zoo są uchatki kalifornijskie – urocze foki, które można podglądać ze specjalnego tunelu pod wodą. Rozwiązanie z tunelem zastosowano też w przypadku susłów – turyści mają możliwość przyjrzeć się ich podziemnemu życiu. Duży i ładny wybieg mają żyrafy, w zoo możemy podziwiać także goryle, różne gatunki dzikich kotów, dostojne wilki, zabawne lemury, wiele gatunków ptaków i gadów oraz pająków. Karmienie niektórych gatunków zwierząt jest nie lada atrakcją nie tylko dla dzieci – lemury, wydry i pelikany podczas posiłku to wdzięczne obiekty do obserwacji. Wnuki przyprowadzone przez seniorów do zoo mogą skorzystać z małego parku linowego, a w kilku punktach gastronomicznych dostępne są lody, przekąski i ciepłe dania. Bujna roślinność, liczne oczka wodne i ciekawe zagospodarowanie terenu sprawiają, że opolskie zoo jest chętnie odwiedzane przez turystów w każdym wieku.

3. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Mijają lata, a popularność Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nie maleje. Od pierwszej edycji w 1963 r. wiele się zmieniło, lecz impreza co roku niezmiennie przyciąga tłumy. Rada Miasta Opole w 2007 r. powołała do życia specjalną instytucję kultury związaną z tym festiwalem – Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Eksponaty muzeum zgromadzone są w przy ul. Piastowskiej w Amfiteatrze Tysiąclecia – w pomieszczeniach pod trybunami. Zwiedzanie odbywa się ze specjalnym audio-przewodnikiem. W zbiorach muzeum znajdują się kostiumy estradowe gwiazd polskiej muzyki, płyty, plakaty, rzadkie zdjęcia z autografami i kultowe instrumenty. Przedmioty gromadzone były przez lata i pochodzą z różnych źródeł – od samych artystów, kompozytorów, wytwórni, od rodzin muzyków, były także przekazywane przez instytucje oraz fanów. Muzeum jest nowoczesne i multimedialne, mamy tu kabiny odsłuchowe i monitory dotykowe, możemy obejrzeć fragmenty koncertów, teledyski i wywiady; są specjalne budki do nagrywania własnych wersji popularnych przebojów, a nawet profesjonalne studio nagrań. Ciekawym pomysłem są soczewki do podglądania tła historycznego różnych okresów polskiej muzyki rozrywkowej. Opolskie muzeum cyklicznie organizuje koncerty i spotkania z artystami oraz znawcami polskiej sceny muzycznej. Odbywają się tu także warsztaty dla dzieci, lekcje muzealne i wykłady. Wielu seniorów podczas zwiedzania tego obiektu za sprawą muzycznych wspomnień przeżyje wzruszającą podróż do lat młodości. Muzeum jest miejscem łączącym pokolenia i różne gatunki muzyczne, warto je odwiedzić będąc w Opolu.

4. Muzeum Wsi Opolskiej

Powstały w 1961 r. skansen to jedna z popularniejszych atrakcji województwa opolskiego. Muzeum gromadzi obiekty architektury wiejskiej pochodzące z okresu od XVIII do początku XX w., wśród których są budynki mieszkalne, gospodarcze, użyteczności publicznej oraz sakralne. Zabudowania pogrupowane są według subregionów, z których pochodzą, i rozdzielone pasami zieleni, a każda zagroda odwzorowuje oryginalną zabudowę przestrzenną dawnej wsi. Opolski Park Etnograficzny zajmuje powierzchnię około 10 ha i na jego zwiedzenie należy zarezerwować od 1 do 2 godzin. Seniorom na pewno przypadnie do gustu spacer z dala od miejskiego zgiełku, pośród łąk, pól i drzew. Oprócz podziwiania obiektów z zewnątrz turyści mają możliwość zwiedzenia wnętrz. W chałupach zgromadzono przedmioty codziennego użytku takie jak żelazka, kołowrotki, naczynia i przybory kuchenne, w kuźni – miechy, kowadła i młoty, a w kościele – ołtarz, rzeźby i obrazy. W ogródkach odtworzono dawne uprawy przydomowe, na polach rosną zboża, a w sadach stare odmiany jabłoni i grusz. W skansenie możemy zobaczyć także młyny, wiatraki, stodoły i chlewy oraz maszyny rolnicze. Jedną z chat zaadaptowano na wiejską szkołę, jest też karczma i sklepik. Spacerując po Muzeum Opolskiej Wsi senior może się zrelaksować, wyciszyć i dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat dawnego życia na tych terenach. Organizowane są tu imprezy tematyczne, między innymi Jarmark Wielkanocny i Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła, a także interesujący cykl „Letnie spotkania z kulturą ludową”. Podczas takich wydarzeń opolska wieś znów tętni życiem.

5. Zamek w Mosznej

Będąc w Opolu warto zadać sobie trud pokonania 30 km, aby zwiedzić przepiękny, otoczony ogromnym parkiem Zamek w Mosznej. Pałac powstał w XVIII w. jako budowla barokowa, jednak w wyniku przebudów po pożarze w 1896 r. zyskał charakter częściowo neogotycki i częściowo neorenesansowy. Aktualnie na powierzchni 8 tys. m2 mieści się 365 pomieszczeń, a wszystkich wież i wieżyczek doliczono się aż 99. Przez lata posiadłość należała do niemieckiego rodu von Tiele-Winckler. Imponujący park krajobrazowy wokół rezydencji ma w swoim drzewostanie wiele zabytkowych dębów, rosną tu też stuletnie okazy różanecznika – spacer parkowymi alejkami będzie dla każdego seniora niezwykle przyjemnym doznaniem. W zamku działa hotel i restauracja, a większość sal udostępnionych jest do zwiedzania. Według legendy zamek jest nawiedzany przez ducha guwernantki, która z powodu nieszczęśliwej miłości do hrabiego odebrała sobie życie. Teraz podobno snuje się jako biała dama przy komnacie sypialnej swojego niedoszłego kochanka. Pięknie prezentuje się pałacowa fontanna, której strumienie wody wraz ze światłem i muzyką tworzą wieczorami wspaniałe widowisko. Mniejszą fontannę znajdziemy w oranżerii – przeszklonym pomieszczeniu pełnym zieleni. Wewnątrz pałacu turyści mogą podziwiać bibliotekę, salę balową, komnatę hrabiego, rzeźbione drewniane schody i poręcze, można również wejść na wieżę i z góry obejrzeć rozległy park. Niestety większość elementów wyposażenia zostało zrabowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej, dlatego zbiory muzealne nie są tak bogate jak mogłyby być. Mimo wszystko zamek wygląda jak z bajki i robi duże wrażenie na zwiedzających, zwłaszcza oglądany z zewnątrz.

6. Szlak drewnianych kościołów Opolszczyzny

Szlak drewnianego budownictwa sakralnego łączy Opole ze Starym Oleśnem i skupia około 70 obiektów z XVII i XVIII w. w 12 miejscowościach. Łączna długość szlaku wynosi 80 km, jest on bardzo popularny wśród aktywnych seniorów, zwłaszcza rowerzystów. Specjalne miejsce wśród świątyń na szlaku zajmuje kościół odpustowy p.w. Św. Anny w Oleśnie. Zabytkowy kościół nazywany jest „oleską różą zaklętą w drewno”, a to z powodu niezwykłej formy, która oglądana w góry przypomina kwiat róży z rozłożonymi płatkami i łodygą. Ciekawostką jest, że pień starej sosny, na którym wybudowano świątynię, do dnia dzisiejszego jest integralną częścią konstrukcji – podtrzymuje główny ołtarz. Drewniany budynek na podmurówce jest bardzo ładny, okna mają oryginalny kształt czworoliścia, a główną atrakcją wnętrza jest uznawana za cudowną późnogotycka figurka Św. Anny Samotrzeciej. Ciężko jest wybrać spośród takiej ilości kilka najciekawszych zabytków. Na pewno nie można pominąć kościoła Św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach – tu znajduje się słynna polichromia przedstawiająca znaną z przysłowia „śmierć bierdzańską”. Kościół Św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim warto zobaczyć z uwagi na interesujący ołtarz z obrazem Św. Rocha i cenną ambonę z XVII w. z wizerunkami ewangelistów; bryle kościoła charakteru nadaje ganek nad głównym wejściem. Seniorzy chętnie odwiedzają kościół Św. Barbary w Kolanowicach, którego wnętrze jest bogato wyposażone w trzy barokowe ołtarze, zabytkową ambonę i konfesjonał, liczne obrazy i rzeźby oraz stacje Drogi Krzyżowej. Równie ciekawe wnętrze zachowało się w kościele Wszystkich Świętych w Lasowicach Wielkich – znajdziemy tam bogato zdobioną chrzcielnicę, ambonę i konfesjonał, neogotycki ołtarz z figurami Św. Piotra i Pawła czy obrazy przedstawiające Drogę Krzyżową. Kościoły w większości są czynne i odbywają się w nich msze, niektóre pełnią rolę kaplic pogrzebowych. Drewniane świątynie na Opolszczyźnie przyciągają turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

7. Stobrawski Park Krajobrazowy

Na terenie 52 tys. ha pomiędzy Opolem a Kluczborkiem położony jest Stobrawski Park Krajobrazowy. Na jego terenie znajdują się obecnie 4 rezerwaty: Leśna Woda, Lubsza, Barucice i Rogalice. Park jest dość młody bo założono go w 1999 r., znajduje się na terenie aż 12 gmin. Przeważająca roślinność to bory sosnowe, które porastają polodowcowe wydmy i teren dawnych torfowisk. Lasy liściaste występują głównie w dolinach rzek. W parku występuje wiele chronionych i bardzo rzadkich roślin, między innymi kotewka, orzech wodny, rosiczka okragłolistna, rośliny storczykowate oraz rośliny wodne. Teren zamieszkuje około 250 gatunków chronionych zwierząt, wśród nich bobry i wydry oraz rozmaite wodne ptaki. Możemy tu spotkać rzadkie motyle oraz chrząszcze. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Aktywni seniorzy znajdą tu przepiękne tereny do spacerów, a wielbiciele fotografii będą mogli utrwalić wiele wspaniałych kadrów. Nieopodal Dąbrowy Łubniańskiej znajduje się kapliczka Studzionka ze źródełkiem wody uznawanej za cudowną. Warto zobaczyć Park w Pokoju – spacerując tu można wyobrazić sobie, jak mógł wyglądać w czasach świetności, gdy gmach nieistniejącego już dziś pałacu jeszcze nie uległ zniszczeniu. Budynek, który oparł się próbie czasu i który możemy podziwiać do dziś znajduje się w samym środku parku. Zamek Bożejów, bo o nim mowa, to wybudowana w 1801 r. rezydencja, w której dziś mieści się hotel i spa. Przy zamku działa minizoo. Seniorów z zamiłowaniem do historii może zainteresować także (odtworzony na wzór średniowiecznego) Gród Rycerski w Byczynie. W sezonie mamy szansę obejrzeć turniej rycerski i zobaczyć, jak toczyło się życie w grodzie oraz przekąsić coś w staropolskiej karczmie. W miejscowości Rożnowo znajduje się natomiast niezwykły grobowiec o wysokości 9 m, w kształcie piramidy, zaprojektowany przez autora słynnej Bramy Brandenburskiej Carla Gottharda Langhansa. Został wybudowany w 1780 r. Spoczywają w nim członkowie rodu Von Eben. Piramidalna budowla to bardzo nietypowy widok w opolskim krajobrazie – wygląda egzotycznie i tajemniczo.

8. Góra Św. Anny

Góra Św. Anny to nazwa zarówno najwyższego wzniesienie grzbietu Chełma jak i miejscowości położonej na jego szczycie i zboczach. W kronikach pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się w 1679 r., a pierwsza budowla sakralna miała tu powstać już w XV w. Dawni osadnicy utrzymywali się z pracy w kamieniołomach, wydobywano tu wapienie oraz nefelinit. Nie jest to powszechnie znany fakt, ale wzgórze było niegdyś wulkanem – naukowcy określają jego wiek na około 27 mln lat! Na górze wznosi się Sanktuarium Św. Anny oraz klasztor Franciszkanów, którzy pojawili się w tych okolicach już w czasach potopu szwedzkiego. W sanktuarium znajdują się relikwie oraz figura Św. Anny Samotrzeciej, świątynia jest celem licznych pielgrzymek. Seniorzy powinni mieć na uwadze fakt, że do sanktuarium prowadzą dość strome schody, jednak panorama okolic powinna wynagrodzić trudy wspinaczki. Liczne kaplice i kapliczki tworzą Kalwarię, którą w 1983 r. odwiedził papież Jan Paweł II (na pamiątkę tego wydarzenia w 2000 r. postawiono pomnik). Jedna z tutejszych grot jest odwzorowaniem groty z Lourdes, seniorzy często się przy niej zatrzymują. W tunelach pod kamiennym amfiteatrem mieszkają nietoperze, a sam amfiteatr został wybudowany przez Niemców w 1921 r. w miejscu po nieczynnym kamieniołomie. Dziś obiekt jest porośnięty przez bujną roślinność i choć można go nazwać zaniedbanym, to bezsprzecznie ma swój urok. Na górze znajduje się także Pomnik Czynu Powstańczego upamiętniający poległych w powstaniach śląskich. Góra Św. Anny to także Obszar Natura 2000 i Park Krajobrazowy, spotkamy tu rzadkie i chronione gatunki roślin oraz bogatą faunę. Jest to idealne miejsce na rekreację dla seniorów.

9. Biskupia Kopa

Najwyższym szczytem Opolszczyzny i Gór Opawskich jest należąca do Korony Polski, leżąca na granicy polsko-czeskiej, Biskupia Kopa o wysokości 890 m. Znajdująca się na szczycie 18-metrowa zabytkowa wieża widokowa jest własnością naszych czeskich sąsiadów, ale oczywiście dostępna jest dla wszystkich turystów. Podczas wędrówki turyści chętnie zatrzymują się w schronisku PTTK „Pod Biskupią Kopą”, aby coś zjeść i chwilę odpocząć. Trasa jest bardzo malownicza. Wielu wielbicieli gór wspina się przy okazji także na sąsiednią Srebrną Kopę, która przez intensywną wycinkę drzew spowodowaną inwazją korników prezentuje nieco księżycowy krajobraz. Z najwyższego poziomu wieży widokowej widać Masyw Śnieżnika, Góry Złote i Jesioniki, a także rozległe tereny leśne po obu stronach granicy. Seniorzy mogą wybrać jeden z kilku szlaków dostosowany do swojego stanu zdrowia i sprawności. Pamiątkowa tablica upamiętnia zdobycie szczytu przez cesarza Saksonii Fryderyka Augusta III Wettyna w 1901 r. W zależności od wybranej trasy po drodze możemy zobaczyć „Żabie Oczko” w zagłębieniu po dawnym kamieniołomie czy skały „Karolinki” z punktem widokowym.

10. Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

Seniorzy spędzający wakacje w Opolszczyźnie z wnukami lub po prostu mający ochotę przez chwilę znów poczuć się jak dzieci powinni odwiedzić Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Około pół godziny drogi od Opola na terenie wyrobiska mieści się duży park dinozaurów będący jedną z największych lokalnych atrakcji. Oprócz naturalnej wielkości modeli prehistorycznych gadów znajdziemy tu kino 5D, tunel czasu (przejazd specjalnym pociągiem z towarzyszącym mu pokazem multimedialnym), park ewolucji oraz oceanarium, a nawet strzeżone kąpielisko. Nie mogło zabraknąć placu zabaw i parku rozrywki, gdyż w dużej mierze obiekt nastawiony jest na małoletnich turystów. Zwiedzający mają również możliwość przyjrzenia się pracy paleontologów w tutejszym pawilonie paleontologicznym. W tym miejscu zabawa łączy się z edukacją, a każdy turysta może się poczuć jak beztroskie dziecko i odkrywca prehistorycznego świata jednocześnie. Jest możliwość zarezerwowania noclegu w jednym z pokoi hotelowych lub na polu biwakowym. Na terenie Parku działa kilka punktów gastronomicznych.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły