Depresja u osób starszych jest powszechna i przez większość czasu nierozpoznana. Nie jest to część normalnego procesu starzenia się, depresja jest rzeczywiście chorobą wymagającą leczenia. Jak rozpoznać oznaki depresji u bliskich? Jak możemy im pomóc? Skoncentruj się na depresji wśród seniorów.
Jak rozpoznać objawy depresji u osób starszych?
Depresja dotyka wielu seniorów w Polsce, z mniej lub bardziej ciężkimi postaciami. Choroba trudna do wykrycia, zwłaszcza że osoby starsze są często dość powściągliwe w tej kwestii i niewiele mówią o swoich problemach psychologicznych z bliskimi.
Przyczyny depresji mogą być różne: zmiany w stanie zdrowia, utrata bliskich, trudności finansowe, a dla wielu starszych osób izolacja społeczna.
Smutek po trudnym wydarzeniu jest normalny, krótki okres depresji jest również wtedy, gdy ból pojawia się z czasem i nie ma już żadnej formy przyjemności i szczęścia u osoby.
Najczęstsze objawy depresji to:
- Głęboki smutek bliski rozpaczy
- Zmęczenie fizyczne
- Zaburzenia snu (za dużo lub za mało snu)
- Utrata zainteresowania nawet czynnościami, które zwykle pasjonują
- Znaczny przyrost lub utrata wagi
- Wycofanie się w siebie i spadek szacunku
- Nadmierne spożycie alkoholu lub narkotyków
- Wywołanie myśli samobójczych.
Są to objawy, które mogą być trudne do wykrycia, jeśli nie mieszkasz z tą osobą, ale powinieneś zachować ostrożność odwiedzając ukochaną osobę, jeśli narzeka ona na ból bardziej niż zwykle, jeśli mówi ci o swoim niepokoju, jest rozdrażniona. W diagnostyce i leczeniu depresji ogromną rolę odgrywa uwaga bliskich.
Jak odróżnisz depresję od żalu?
Żal jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych aspektów starzenia się. Wśród znajomych lub rodziny ciężko jest zobaczyć, jak odchodzą ludzie, których bardzo kochasz. Sam w sobie koniec życia zawodowego lub koniec „dobrego zdrowia” jest także żałobą, której należy dokonać i którą należy przezwyciężyć.
Różnica między starszym pogrążonym w żałobie a seniorem cierpiącym na depresję polega na długości tego okresu smutku, ale przede wszystkim na jego zdolności do dalszego życia. Możesz być smutny i dalej wychodzić, jeść, spać i normalnie żyć. Z drugiej strony, gdy osoba zmienia styl życia, odpuszczając rzeczy, napotykając trudności w prostym życiu, musimy zadać sobie pytanie o depresję. Jeśli osoba „żyje z przyzwyczajenia” jest zadowolona z istnienia i czekania na upływ czasu, nie dbając o siebie ani nie ciesząc się przyjemnościami życia, musimy zareagować.
Jakie są sposoby leczenia depresji?
Aby leczyć depresję u osób starszych, należy najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który znając ogólny stan zdrowia pacjenta będzie w stanie skierować do odpowiedniego leczenia lub specjalisty.
Depresję można leczyć psychoterapią. Obecnie istnieje wiele form terapii, indywidualnych lub grupowych, skupionych na mówieniu lub formach medytacji lub hipnozy. Możesz także porozmawiać z osobami o podobnych poglądach poprzez grupy wsparcia. Psychoterapia pozwala rozwikłać istotę problemu i nauczyć się lepiej rozumieć siebie i lepiej radzić sobie z negatywnymi myślami. Pomaga również uniknąć ryzyka związanego z lekami przeciwdepresyjnymi, chociaż psychoterapia i leki mogą się wzajemnie uzupełniać.
Leki łagodzą objawy depresji, ale nie łagodzą jej przyczyny. Mają również wiele skutków ubocznych, które mogą stanowić problem, jeśli przechodzisz inne zabiegi medyczne. Jednak w nagłej sytuacji mogą pomóc w przygotowaniu adaptowanej psychoterapii .
Nawet jeśli smutek może być bardziej obecny u osób starszych, które mają trudności z „akceptacją starzenia się”, nie powinien on stanowić trwałego zła uniemożliwiające