Leczenie uciskowe zwane również kompresjoterapią, stanowi filar nieoperacyjnego leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i owrzodzeń́ żylnych. Ponadto zapobiega zakrzepicy żył głębokich i ma znaczenie w jej leczeniu. Od kilku dekad pończochy uciskowe są najpowszechniej akceptowaną metodą kompresjo terapii. Na rynku dostępnych jest dużo wariantów elastycznych pończoch uciskowych o różnym składzie, sile nacisku, długości i kolorze. Wybór odpowiednich pończoch elastycznych zależy od potrzeb pacjenta oraz od wskazań terapeutycznych:
Czym charakteryzują się poszczególne klasy ucisku?
- I klasa – niewielki ucisk, ciśnienie wywierane na wysokości kostki 20–30 mm Hg – zalecane w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich, profilaktyce zakrzepicy i żylaków u ciężarnych, u kobiet z niewielkimi żylakami podczas ciąży, u pacjen tów zgłaszających ociężałość i męczliwość koń czyn, niewielkie żylaki bez widocznych obrzę ków, a także u pacjentów po operacji żylaków;
- II klasa – umiarkowany ucisk, ciśnienie rzędu 30–40 mm Hg – zalecane u kobiet z dużymi żylakami w czasie ciąży, u pacjentów z żylakami z nieznacznym obrzękiem, pacjentów po za paleniu żył powierzchownych, po skleroterapii żylaków, po wygojeniu małych owrzodzeń;
- III klasa – duży ucisk, ciśnienie 40–50 mm Hg – zalecane w zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej, w nasilających się, ale jeszcze odwracalnych obrzękach, po wygojeniu dużych owrzodzeń, w obrzękach pourazowych, w od wracalnych obrzękach limfatycznych;
- IV klasa – bardzo duży ucisk, ciśnienie rzędu 50–60 mm Hg – wskazane w ciężkim zespole pozakrzepowym, w nieodwracalnych obrzękach limfatycznych.
Pierwszą parę pończoch należy dobrać w godzinach rannych w specjalnym sklepie zaopatrzenia ortopedycznego, wypróbować w pozycji stojącej i założyć́ jeszcze przed południem.
Jak stosować kompresjoterapię?
Zalecając kompresjoterapię, lekarz powinien poinstruować pacjenta, jak należy nosić pończochy, oraz zademonstrować ich prawidłowe użycie. Elastyczne pończochy uciskowe oraz opaski elastyczne szybko się zużywają pod wpływem czynników mechanicznych i termicznych, dlatego należy je wymieniać na nowe nawet kilka razy w roku. Głównym problemem dotyczącym terapii uciskowej jest niestosowanie się pacjentów do nakazu noszenia pończoch. Wiele osób źle znosi ucisk, szczególnie w okolicy czynnego owrzodzenia lub w miejscu zwiększonej wrażliwości, np. w okolicy wygojonego owrzodzenia. W takiej sytuacji na początku warto zaproponować pacjentowi noszenie pończoch „tak długo, jak jest w stanie”. Cierpliwość i zachęta ze strony lekarza pozwalają na stopniowe wydłużanie czasu ich noszenia. Inną taktyką może być wyposażenie pacjenta w pończochy o mniejszej sile ucisku, a po pewnym czasie, po pojawieniu się „tolerancji”, zastąpienie ich pończochami elastycznymi o docelowej sile ucisku. Dla niektórych pacjentów wyzwaniem może być samo nałożenie pończoch. W takich przypadkach wskazane jest poinstruowanie bliskich pacjenta lub opiekunów i zademonstrowanie im prawidłowego stosowania kompresjoterapii.
Przy stosowaniu kompresjoterapii należy pamiętać o następujących zasadach:
- ucisk jest przeciwwskazany u pacjentów z przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych (stopień III i IV w skali Fontaine’a),
- należy racjonalnie stosować kompresjoterapię u pacjentów z niedociśnieniem tętniczym,
- terapię uciskową należy ostrożnie stosować u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca – uruchomienie zalegającej krwi żylnej może prowadzić do dekompensacji układu krążenia,
- z ucisku należy okresowo zrezygnować w przypadku pojawienia się miejscowych zmian za palnych skóry (np. czyrak, ropień, zmiany wysiękowe)
O czym warto pamiętać?
Pamiętajmy o naszej aktywności, długich spacerach, chłodnych prysznicach i stosowaniu zdrowej diety dla naszych żył.
Możemy wspomagać nasze żyły suplementami diety zawierającym diosminę czy ekstrakty ruszczyka kolczastego. A do stosowania zewnętrznego stosować żele zawierające wyciąg z kasztanowca, Hesperydynę czy substancje zapobiegające mikrozakrzepom takie jak żel ForVein. Produkt stworzony przez chirurga naczyniowego dla swoich pacjentów. Do stosowania profilaktycznie na Państwa nogi na wieczór.
Pamiętajmy, aby w porę zadbać o nasze nogi, konsultować się z chirurgiem naczyniowym lub flebologiem, aby zapobiec w przyszłości przykrym konsekwencją przewlekłej niewydolności żylnej.
Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Pomagam pacjentom borykającymi się z dolegliwościami żylnymi
“Specjalizuję się w procedurach flebologicznych leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. To doświadczenie i chęć pomocy pacjentom skłoniły mnie do stworzenia powyższego produktu, wspomagającego dla osób borykających się z dolegliwościami żylnymi.”