Kompresjoterapia w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej

Data:

Kategoria:

spot_img

Leczenie uciskowe zwane również kompresjoterapią, stanowi filar nieoperacyjnego leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i owrzodzeń́ żylnych. Ponadto zapo­biega zakrzepicy żył głębokich i ma znaczenie w jej leczeniu. Od kilku dekad pończochy uciskowe są najpowszechniej akceptowaną metodą kompresjo­ terapii. Na rynku dostępnych jest dużo wariantów elastycznych pończoch uciskowych o różnym skła­dzie, sile nacisku, długości i kolorze. Wybór odpowiednich pończoch elastycznych zale­ży od potrzeb pacjenta oraz od wskazań terapeu­tycznych:

Czym charakteryzują się poszczególne klasy ucisku?

  • I klasa – niewielki ucisk, ciśnienie wywierane na wysokości kostki 20–30 mm Hg – zalecane w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich, profilak­tyce zakrzepicy i żylaków u ciężarnych, u kobiet z niewielkimi żylakami podczas ciąży, u pacjen­ tów zgłaszających ociężałość i męczliwość koń­ czyn, niewielkie żylaki bez widocznych obrzę­ ków, a także u pacjentów po operacji żylaków;
  • II klasa – umiarkowany ucisk, ciśnienie rzędu 30–40 mm Hg – zalecane u kobiet z dużymi żylakami w czasie ciąży, u pacjentów z żylakami z nieznacznym obrzękiem, pacjentów po za­ paleniu żył powierzchownych, po skleroterapii żylaków, po wygojeniu małych owrzodzeń;
  • III klasa – duży ucisk, ciśnienie 40–50 mm Hg – zalecane w zaawansowanej przewlekłej niewy­dolności żylnej, w nasilających się, ale jeszcze odwracalnych obrzękach, po wygojeniu dużych owrzodzeń, w obrzękach pourazowych, w od­ wracalnych obrzękach limfatycznych;
  • IV klasa – bardzo duży ucisk, ciśnienie rzędu 50–60 mm Hg – wskazane w ciężkim zespole pozakrzepowym, w nieodwracalnych obrzę­kach limfatycznych.

Pierwszą parę pończoch należy dobrać w godzi­nach rannych w specjalnym sklepie zaopatrzenia ortopedycznego, wypróbować w pozycji stojącej i założyć́ jeszcze przed południem.

Jak stosować kompresjoterapię?


Zalecając kompresjoterapię, lekarz powinien poin­struować pacjenta, jak należy nosić pończochy, oraz zademonstrować ich prawidłowe użycie. Elastyczne pończochy uciskowe oraz opaski ela­styczne szybko się zużywają pod wpływem czynni­ków mechanicznych i termicznych, dlatego należy je wymieniać na nowe nawet kilka razy w roku. Głównym problemem dotyczącym terapii uciskowej jest niestosowanie się pacjentów do nakazu nosze­nia pończoch. Wiele osób źle znosi ucisk, szczegól­nie w okolicy czynnego owrzodzenia lub w miejscu zwiększonej wrażliwości, np. w okolicy wygojonego owrzodzenia. W takiej sytuacji na początku warto zaproponować pacjentowi noszenie pończoch „tak długo, jak jest w stanie”. Cierpliwość i zachęta ze strony lekarza pozwalają na stopniowe wydłużanie czasu ich noszenia. Inną taktyką może być wyposa­żenie pacjenta w pończochy o mniejszej sile ucisku, a po pewnym czasie, po pojawieniu się „tolerancji”, zastąpienie ich pończochami elastycznymi o doce­lowej sile ucisku. Dla niektórych pacjentów wyzwa­niem może być samo nałożenie pończoch. W takich przypadkach wskazane jest poinstruowanie bliskich pacjenta lub opiekunów i zademonstrowanie im prawidłowego stosowania kompresjoterapii.


Przy stosowaniu kompresjoterapii należy pamiętać o następujących zasadach:

  • ucisk jest przeciwwskazany u pacjentów z prze­wlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych (stopień III i IV w skali Fontaine’a),
  • należy racjonalnie stosować kompresjoterapię u pacjentów z niedociśnieniem tętniczym,
  • terapię uciskową należy ostrożnie stosować u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca – uruchomienie zalegającej krwi żylnej może prowadzić do dekompensacji układu krążenia,
  • z ucisku należy okresowo zrezygnować w przy­padku pojawienia się miejscowych zmian za­ palnych skóry (np. czyrak, ropień, zmiany wy­siękowe)

O czym warto pamiętać?

Pamiętajmy o naszej aktywności, długich spacerach, chłodnych prysznicach i stosowaniu zdrowej diety dla naszych żył.

Możemy wspomagać nasze żyły suplementami diety zawierającym diosminę czy ekstrakty ruszczyka kolczastego. A do stosowania zewnętrznego stosować żele zawierające wyciąg z kasztanowca, Hesperydynę czy substancje zapobiegające mikrozakrzepom takie jak żel ForVein. Produkt stworzony przez chirurga naczyniowego dla swoich pacjentów. Do stosowania profilaktycznie na Państwa nogi na wieczór.

Pamiętajmy, aby w porę zadbać o nasze nogi, konsultować się z chirurgiem naczyniowym lub flebologiem, aby zapobiec w przyszłości przykrym konsekwencją przewlekłej niewydolności żylnej.

Dr n med. Andrzej Eberhardt

Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.


Pomagam pacjentom borykającymi się z dolegliwościami żylnymi

“Specjalizuję się w procedurach flebologicznych leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. To doświadczenie i chęć pomocy pacjentom skłoniły mnie do stworzenia powyższego produktu, wspomagającego dla osób borykających się z dolegliwościami żylnymi.”

dr n med. Andrzej Eberhardt
Chirurg naczyniowy

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły