Chociaż astma występuje częściej u dzieci i młodzieży, niekoniecznie ustępuje wraz z wiekiem. Astma negatywnie wpływa na jakość życia osób starszych. Jednak jest często niedodiagnozowana i źle leczona.
Masz problemy z oddychaniem – czy to astma?
Trudności w oddychaniu nie są normalną konsekwencją starzenia się, chociaż organizm zmienia się wraz z wiekiem. Jeśli masz więcej zadyszki niż wcześniej, nie ignoruj swoich objawów. Zadyszka i duszność mogą oznaczać, że:
- Masz niezdiagnozowaną astmę:
Wiele osób z astmą nigdy nie zgłasza się do lekarza pomimo trudności. Uważają, że ich objawy (duszność i kaszel) są normalne. Jednak astma może pojawić się w starszym wieku, często po źle kontrolowanej infekcji dróg oddechowych.
- Twoja astma się pogarsza:
Bądź ostrożny! Dwie trzecie osób w podeszłym wieku przyjętych na izbę przyjęć z powodu zaostrzenia astmy już od dwóch tygodni zaostrzyło objawy. W miarę starzenia się astmy objawy mogą się zmieniać, a leki mogą działać inaczej. Nie czekaj, aby zareagować.
- Masz inną chorobę układu oddechowego:
Przyczyny trudności w oddychaniu są różne. Mogą być oznaką różnych zaburzeń.
Nie wahaj się skonsultować się z lekarzem lub pulmonologiem, jeśli cierpisz na duszności. Prawdopodobnie przepisze funkcjonalne testy oddechowe. Testy te sprawdzają, jak robisz wdech i wydech (jeśli możesz napełnić płuca powietrzem, a następnie je opróżnić). Możesz gorzej zdać test warunków skrajnych, ale jest to normalne w podeszłym wieku.
Jak radzić sobie z astmą na starość?
Objawy astmy u osób starszych są zasadniczo takie same, jak u nastolatków i dorosłych. Niemniej jednak w podeszłym wieku duszność może być ciągła, a nasilenie objawów czasami się zmienia.
Jeśli zawsze miałeś astmę, wraz z wiekiem możesz zauważyć:
- zaostrzenie lub złagodzenie objawów,
- zmniejszona skuteczność leków,
- poważniejsze skutki uboczne leczenia farmakologicznego,
- nowe zdarzenia wywołujące ataki astmy.
W takim przypadku zapisz zmiany i omów je z lekarzem (lekarzem ogólnym lub pulmonologiem).
Astmę u osób starszych mogą zaostrzać różne czynniki, w tym choroby towarzyszące, takie jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Dlatego często konieczne będzie zmodyfikowanie stylu życia i dostosowanie przyjmowanych leków, aby uniknąć interakcji lekowych.
U osób starszych leki przepisywane w leczeniu astmy mogą również wywoływać poważniejsze skutki uboczne, takie jak przyspieszenie akcji serca i drżenie związane ze stosowaniem inhalatora.
Rola lekarza będzie wtedy polegała na rozważeniu za i przeciw w celu zaoferowania najlepszego leczenia. Nie wahaj się poprosić o pomoc w nauczeniu się prawidłowego korzystania z inhalatora. Kiedy funkcje poznawcze pacjenta są upośledzone, użycie inhalatora może być trudne. Dobra demonstracja pomaga osobom starszym prawidłowo leczyć astmę.
Jak zapobiegać astmie lub jej zaostrzeniu u osób starszych?
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć rozwoju astmy w podeszłym wieku lub nasilenia objawów już istniejącej choroby:
- Pozostań aktywny – aktywność fizyczna pomaga zachować dobre zdrowie układu krążenia i chronić płuca
- Utrzymuj ?zdrową? wagę – nadwaga zwiększa objawy astmy u osób starszych
- Rzuć palenie – rzucenie palenia zmniejsza skutki astmy i poprawia skuteczność leków
- Dbaj o swoją psychikę – stres, lęk i depresja pogarszają astmę, ponieważ są one jednymi z wyzwalaczy ataków astmy