Korzyści zdrowotne werbeny

Data:

Kategoria:

spot_img

Werbena – roślina znana na całym świecie!

Przed wiekami Rzymianie i Celtowie wierzyli w jej magiczną moc, dlatego nazywana bywa czarodziejską trawą. Bowiem była używana do sporządzania mikstur i naparów miłosnych, miała wzbudzać pożądanie i dawać siły witalne kochankom. Podobno pomagała odwracać niepożądane działanie losu. Wygląda na to, że werbena posiada niezwykłą moc!

Współcześnie zaś korzystamy z jej wspaniałych właściwości leczniczych – herbatki i olejku eterycznego.

Werbena – herbatka lub napar z suszu błyskawicznie złagodzi biegunkę, bóle brzucha, nudności lub niestrawność. Warto pić herbatkę z werbeny w chwilach niepokoju, stresu czy lęku, których nie szczędzi nam współczesne gorączkowe tempo życia.

Gdy nie możemy zasnąć i dręczą nas uporczywe złe myśli warto sięgnąć po filiżankę naparu z werbeny. Taka herbatka szczególnie zalecana jest kobietom jako ratunek przed silnym bólem miesiączkowym.

Wiele dolegliwości, które utrudniają nam życie (zapalenie stawów, zatok, gorączka grypowa) możemy zwalczyć przy pomocy werbeny – już to w postaci naparu lub olejku używanego zewnętrznie. Śmiało można łagodzić bóle masując obolałe miejsce olejkiem z werbeny.

Nasze prababki chętnie korzystały z dobrodziejstwa werbeny – skorzystajmy i my!

W aptekach dostępne są zestawy różnych ziół w skład, których wchodzi werbena. Mieszanka kwiatu bzu czarnego, pierwiosnka, szczawiu, korzenia goryczki i werbeny jest niezwykle pomocna przy leczeniu przewlekłego zapalenia zatok.

W przypadku gorączki zaś (grypa, przeziębienie) możemy rozcieńczyć trzy krople olejku z werbeny w gorącej wodzie i wdychać – ta szczególna inhalacja spowoduje spadek gorączki.

Rozcieńczając 3-5 kropli olejku z werbeny w oleju roślinnym możemy uzyskać miksturę do masażu tzw. „ciężkich nóg”. Werbena ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, a więc taki masaż od kostek do kolan pomaga w przypadku niewydolności żylnej.

Pamiętaj! Z werbeną należy postępować ostrożnie! Może ona powodować różne skutki uboczne np. wchodzi w interakcje z enzymami wątroby i może zmieniać działanie niektórych leków. Oprócz tego może zmniejszać działanie antykoagulantów, ponieważ zawiera witaminę K, zawartość terpenoidów w werbenie powoduje zmiany enzymów wątrobowych. Wywołuje niekiedy różne formy i postacie zapalenia skóry.

Na werbenę szczególnie powinny uważać osoby:

z niewydolnością wątroby, z niskim ciśnieniem lub przyjmujące leki na nadciśnienie, z zaburzeniami neurologicznymi lub anemią. Preparaty z werbeny wchodzą w interakcje z pewnymi lekami: antybiotyki, antykoagulanty, antydepresanty, leki przeciwzapalne i hormonalne. Naukowcy nie doszukali się jednak żadnego złego wpływu na łączenie werbeny z jedzeniem.

Co ważne! Całą kurację werbeną należy przeprowadzać w porozumieniu z lekarzem lub pod jego kontrolą. W razie wątpliwości natychmiast należy skonsultować się z lekarzem.

Najlepiej jednak stosować suszoną werbenę jako uroczy zapach w naszych bieliźniarkach i komodach, tak jak robiły to prababki – mądre gospodynie.

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły