Krynica Zdrój

Data:

Kategoria:

spot_img

Krynica-Zdrój, zwana niekiedy błędnie „Krynicą Górską” (dla odróżnienia z Krynicą Morską) to wspaniały kurort i bardzo znane uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim. Miasto leży w dolinie potoku Kryniczanka, a otoczone jest górami – Parkową, Krzyżową i Jasiennikiem.

Początki Krynicy sięgają XVI wieku. Z tego okresu pochodzi dokument nadania sołectwa Dankowi z Miastka. W dokumencie pojawia się nazwa „Krzenycze” – tak wówczas nazywała się Krynica. Miejscowość stanowiła część tzw. „państwa muszyńskiego”, które należało do biskupów krakowskich (Muszyna leży zaledwie 10 km od Krynicy). W 1772 r. Krynica znalazła się na terenie zaboru austriackiego. W 1781 r. nastąpiła likwidacja państwa muszyńskiego – dobra biskupów krakowskich przeszły pod zarząd Austrii i zostały sprzedane.

Krynica-Zdrój zawdzięcza swój rozwój austriackiemu urzędnikowi Franciszkowi Stix von Saubergenowi. Wiedział on o leczniczych właściwościach krynickich wód mineralnych i postanowił utworzyć tu uzdrowisko. W 1793 r. wykupił ziemie wokół źródeł wód mineralnych i zbudował pierwsze obiekty zdrojowe. Już kilka lat później Krynica rzeczywiście otrzymała urzędowy status zdrojowiska. W drugiej połowie XIX w. zaczęto rozbudowę miasta. Powstawały domy zdrojowe, do Krynicy doprowadzono elektryczność, a na początku XX wieku także kolej. Pierwsza wojna światowa zahamowała rozwój Krynicy, ale w okresie międzywojennym kurort znów przeżywał okres prosperity. W 1933 r. Krynica otrzymała prawa miejskie. Drugą postacią, której miasteczko wiele zawdzięcza jest Józef Dietl, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanął on na czele Komisji Rządowej, opracowującej plan rozwoju uzdrowiska.

W okresie drugiej wojny światowej wysiedlono z Krynicy Polaków, Łemków i Żydów. Miasteczko stało się kurortem dla Niemców. Dziś Krynica znów jest jednym z najbardziej znanych górskich kurortów, uwielbianym tak przez turystów, jak i przez kuracjuszy. Od 1990 r. odbywa się tu Forum Ekonomiczne – spotkanie przedstawicieli środowiska biznesu, polityki, gospodarki i ekonomii, a o Krynicy mówi się „polskie Davos”. Krynica znana jest także z Festiwalu im. Jana Kiepury. Należy on do najstarszych w Polsce, odbywa się od 1967 r. Przez lata festiwal się rozrastał, a impreza nabrała międzynarodowego rozmachu dzięki Bogusławowi Kaczyńskiemu, który był dyrektorem artystycznym festiwalu przez 28 lat.

Jednym z najsłynniejszych mieszkańców Krynicy był łemkowski malarz Nikifor Krynicki (właściwie Epifaniusz Drowniak). Samouk, zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy prymitywistów. Nikifor miał wadę słuchu i wymowy. Osierocony podczas I wojny światowej, nie umiejący porozumieć się z otoczeniem, traktowany był początkowo jako odmieniec i wyśmiewany. Jednak jego twórczość, zwłaszcza wyczucie barw, zjednała mu uznanie znawców sztuki. Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Najwybitniejsze pochodzą z lat 20. i 30. Przedstawiają pejzaże beskidzkie ze stacyjkami. Nikifor malował też urzędy, fabryki, krynickie wille i pensjonaty, cerkwie, kościoły, synagogi, wnętrza kuchni, świętych, portrety kuracjuszy i przyjaciół, sceny wojskowe, a także autoportrety. Używał szkolnych akwarel i kredek, bo nie miał pieniędzy na zakup dobrych farb, pędzli i ołówków. Malował w starych zeszytach szkolnych, na odwrocie plakatów, drukach sądowych, kolorowym papierze do wycinanek, kalce technicznej, papierze pakowym, tekturze czy nawet na pudełkach po papierosach.

Profil leczniczy:

choroby układu nerwowego, reumatologiczne, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, nerek i dróg moczowych, krwi i układu krwiotwórczego, cukrzyca i choroby kobiece.

Krynicka woda

W Krynicy-Zdroju są 23 ujęcia wody mineralnej, jednak tylko 7 nadaje się do kuracji pitnej – „Zdrój Główny”, „Słotwinka”, „Jan”, „Józef”, „Tadeusz”, „Mieczysław” i „Zuber”. Woda z pozostałych źródeł używana jest do inhalacji i kąpieli mineralnych kwasowęglowych.

  • Zdrój Główny – 0,32 proc. szczawa żelazisto-wapienna, manganowa i zawierająca duże ilości bezwodnika kwasu węglowego. Polecana przy anemii, schorzeniach przewodu pokarmowego oraz zaburzeniach gruczołów dokrewnych.
  • Słotwinka – 0,41 proc. szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-wapniowa, żelazista. Polecana w chorobach związanych z niedoborem magnezu, np. nerwicach i stanach stresowych, a także w schorzeniach przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych. Woda ta działa także przeciwalergicznie i wspiera usuwanie metali ciężkich.
  • Jan – 0,071 proc. szczawa słabo zmineralizowana, zawierająca wodorowęglan wapnia. Ma działanie moczopędne, polecana w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych i w kamicy nerkowej. Stosuje się ją także w cukrzycy, miażdżycy i przy skazie moczanowej.
  • Józef – 0,11 proc. szczawa wodorowęglanowo-wapniowa o silnym działaniu moczopędnym. Stosowana w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych, a także w anemii i niektórych schorzeniach przewodu pokarmowego.
  • Zuber – 2,14 proc. szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, borowa zaliczana do najsilniejszych w Europie. Stosowana jest w leczeniu nadkwasoty oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Polecana przy cukrzycy i schorzeniach dróg żółciowych.
  • Mieczysław – 0,42 proc. szczawa wodorowęglanowo-wapniowa stosowana przy anemii, skazie moczanowej i chorobach przewodu pokarmowego.
  • Tadeusz – 0,38 proc. szczawa wodorowęglanowo-wapniowa zawierająca duże ilości żelaza. Polecana przy schorzeniach jelit, niedokrwistości, nadkwasocie oraz chorobach żołądka.

Tu warto być

  • Góra Parkowa (732 m n. p. m.) 

Znajduje się tu 60-hektarowy Park Zdrojowy, trzy stawy, ścieżka zdrowia, dwa szlaki turystyczne i czynny także latem tor saneczkowy. Popularnym miejscem wypoczynkowym w drodze na szczyt jest Polana Michasiowa ze źródłem „Bocianówka” oraz Altaną Michasiową. Na szczyt Góry Parkowej można też wjechać zabytkową koleją linowo-terenową. Wybudowano ją w 1937 r. i była to pierwsza w Polsce kolej tego typu (rok później powstała kolej na Gubałówkę). Dziś jest zabytkiem kultury technicznej. Dolna stacja kolei znajduje się obok deptaku krynickiego. Długość trasy wynosi 642 m, a różnica poziomów wynosi 148 m. Dwa wagony poruszają się po jednym torze z mijanką pośrodku trasy. Jazda trwa 3 minuty, a spadki na trasie wynoszą nawet 26 proc. Już sama jazda koleją jest przygodą. Na szczycie znajdziemy punkt widokowy, rajskie zjeżdżalnie, kawiarnię i wyciąg narciarski.

  • Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.)

Jaworzyna Krynicka to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Polsce (działa tu 7 wyciągów i 14 tras zjazdowych) i wspaniały punkt widokowy (widać stąd cały horyzont). Znajdziemy tu też świetne karczmy. Na szczyt prowadzi kolej gondolowa. Każdy wagon mieści 6 osób. Jazda trwa ok. 7 minut, a po drodze można podziwiać nie tylko piękne widoki Beskidu Sądeckiego, ale – przy dobrej widoczności – także Tatry. W górnej części północnego stoku znajduje się schronisko PTTK i Muzeum Turystyki Górskiej. Atrakcją Jaworzyny są jaskinie i wychodnie (miejsca, w których skała „wychodzi” nad powierzchnię ziemi). Największa wychodnia – Kamień Diabelski – znajduje się na wschodnim stoku.

  • Deptak

Jest centralnym miejscem spacerowym. Mieszczą się tu m.in. Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Borowinowe oraz piękne wille i pensjonaty. Przy Deptaku (Bulwary Dietla) znajduje się również odnowiona niedawno Pijalnia Główna. Nad Deptakiem wznosi się Góra Parkowa. Przy Deptaku stoi także Muzeum Nikifora Krynickiego – Galeria Sztuki „Romanówka”.

  • Muzeum Zabawek

To atrakcja nie tylko dla dzieci! Wizyta w tym muzeum to prawdziwa podróż w czasie. Jest tu klasa szkolna i ponad 3 tysiące zabawek od starożytności do lat 80. XX wieku. Są lalki, żołnierzyki, misie, resoraki, liczydła, kolejki… Wiele ma wartość zabytkową lub kolekcjonerską. 

  • Park Słotwiński

Stoi tu najstarszy zachowany budynek zdrojowy i dawna pijalnia wody mineralnej „Słotwinka”. To tzw. Pawilon Chiński z 1808 r. Tuż obok znajdziemy pochodzący z 1870 r. pawilon dla orkiestry (obecnie restauracja „Koncertowa”). Sercem parku jest tężnia solankowa, do której woda przywożona jest beczkowozami z kopalni soli w Bochni. 

  • Wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew

To rzadka atrakcja – drewnianą konstrukcję wybudowano w koronach drzew. Można stąd podziwiać wspaniałe widoki. Mieści się lesie pasma Jaworzyny Krynickiej, na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m), ma wysokość 49,5 metra. Prowadzi do niej ponad kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w koronach drzew. Podpierana jest przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Na wieżę można się dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą.

  • Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich

Jest częścią większego szlaku – Architektury   Drewnianej. Można na nim podziwiać niezwykłe świątynie i drewnianą zabudowę Krynicy. Łemkowie to dawna grupa etniczna od wieków zamieszkująca okolice Krynicy-Zdroju. Po II wojnie światowej zostali stąd wysiedleni, cerkwie jednak pozostały.

Większość z cerkwi na szlaku została zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś pełnią funkcję kościołów katolickich, ale zachowały oryginalny wystrój cerkiewny. Szczególne warto zwrócić uwagę na cerkiew św. Jakuba w Powroźniku. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pochodzi z 1600 r. i uważana jest za najstarszą drewnianą cerkiew w polskich Karpatach.

  • Góra Krzyżowa (812 m n.p.m.)

Na wierzchołek góry z centrum Krynicy prowadzi żółty szlak. Wędrówka trwa ok. godziny. Na szczyt Góry Krzyżowej wyjeżdża również kolej krzesełkowa. Ze szczytu rozpościera się panorama na Krynicę- Zdrój, Górę Parkową, Góry Leluchowskie i wierzchołki Beskidu Niskiego. 

  • Spływy Popradem

W oddalonej ok. 10 km od Krynicy-Zdrój Muszynie można korzystać z uroków spływu pontonami lub kajakami rzeką Poprad. Spływ ma łagodny charakter. Zwłaszcza spływ pontonem jest polecany rodzinom z dziećmi, osobom starszym i początkującym.

  • Ruiny Zamku w Muszynie

Ruiny zamku muszyńskiego znajdują się w paśmie Koziejówki (636 m n.p.m.), na stromym wzgórzu zwanym Basztą, nad zakolem Popradu. Zamek zbudowano za panowania Kazimierza Wielkiego. Miał bronić granicy, nadzorować spław i przewóz towarów oraz pełnić rolę komory celnej. Na ruinach zamku (od strony południowej) stoi na kamiennym postumencie figura Najświętszej Marii Panny. Pierwszą rzeźbę ustawiono w tym miejscu w 1936 roku.

Dla aktywnych

  • Nornic Walking

W Krynicy wytyczono wiele tras dla osób uprawiających marsz z kijkami. Jedną z nich jest trasa „Puks Jaworzynka”, wytyczona mało uczęszczanymi ulicami i drogami polnymi. Trasa liczy 6 km, rozpoczyna się i kończy przy cerkwi pw. Św. Włodzimierza w Krynicy. Prowadzi południowym stokiem góry Krzyżowej tworząc pętlę wokół cerkwi. Przebiega przez ulice: Cmentarną, Kraszewskiego i Halną.

Na terenie między Górą Parkową a Tyliczem znajduje się kilkanaście tras do nornic walking. W punktach startowych zamontowano specjalne tablice informacyjne oraz pomocne oznaczenia wzdłuż całych tras.

Maszerować można także w Parku Zdrojowym na Górze Parkowej. Alejki są oświetlone i zadbane.

  • Na rower

Krynica-Zdrój leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Dla rowerzystów (zaprawionych w jeździe po górach) wyznaczono 8 tras rowerowych. Początek mają na Deptaku, w okolicy biuraInformacji Turystycznej, w której można uzyskać więcej informacji odnośnie tras.

W Muszynie, wokół Ślizgostrady znajduje się tor rowerowy. Trasy zjazdowe są szerokie, wyrównane, umożliwiające rozwinięcie prędkości dopasowanej do umiejętności.

Sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne

  • Energetyk

Sanatorium leży w okolicy Parku Zdrojowego. Ma umowę z NFZ na prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego, ale też prowadzi szereg innych pełnopłatnych form pobytów: hotelowe, profilaktyczne czy rehabilitacyjne. Specjalizuje się w leczeniu chorób układu trawienia, górnych dróg oddechowych, reumatologicznych, nerek i dróg moczowych oraz cukrzycy. Oferuje zabiegi z dziedziny elektroterapii, hydroterapii, laseroterapii, fonoterapii (działanie fal akustycznych), magnetoterapii, światłolecznictwa, zabiegi borowinowe, okłady krzemionkowe i masaże.

  • Sanatorium Leśnik-Drzewiarz

Sanatorium położone jest w samym centrum Krynicy. Specjalizuje się w leczeniu osób z chorobami narządu ruchu, reumatologicznymi,  układu pokarmowego i przemiany materii,  cukrzycy, układu oddechowego i alergią, układu moczowo – płciowego, układu krążenia i po mastektomii.

Oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii, elektroterapii, laseroterapii, magnetoterapii, ultradźwięki, zabiegi borowinowe, leczenie ciepłem i zimnem, masaże, inhalacje i gimnastykę.

  • Krynica-Żegiestów S.A.

Oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii, elektroterapii, kinezyterapii (ćwiczenia także w basenie), światłoterapii, laseroterapii, fototerapii, leczenie ciepłem i zimnem, zabiegi borowinowe, inhalacje i masaże.

Przedsiębiorstwo dysponuje kilkoma obiektami:

– Sanatorium Patria

To perła polskiego modernizmu, zbudowana w 1933 r. na zlecenie słynnego tenora Jana Kiepury jako luksusowy pensjonat. Położona w centrum Krynicy, z widokiem na Górę Parkową. W budynku zachowały się do dzisiaj oryginalne elementy wystroju wnętrz. Obecność Kiepury przyciągała do Patrii ówczesne elity: artystów, pisarzy, dziennikarzy, polityków, arystokrację (Eugeniusz Bodo, Jadwiga Smosarska, Hanka Ordonówna, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, generał Bolesław Wieniawa Długoszowski, Adolf Dymsza). Głośnym echem odbiła się wiadomość o wizycie księżnej Juliany (późniejszej królowej Holandii), która wraz z mężem Bernhardem van Lippe-Biesterfeldem zameldowała się w Patrii pod fikcyjnym nazwiskiem.

– Nowy Dom Zdrojowy

Nowy Dom Zdrojowy został otwarty latem 1939 r. Położony jest w samym sercu Krynicy, przy Deptaku, u podnóża Góry Parkowej.

Budynek zaprojektowany przez znanego architekta Witolda Minkiewicza, to jedna z najsłynniejszych polskich budowli modernistycznych. Oryginalne i efektowne wnętrza utrzymane są w stylistyce marynistycznej. Ogromne, falowane lustra i charakterystyczne drzwi z okrągłymi przeszkleniami nawiązują do stolarki okiennej na statkach, a wykończenia poręczy z chromowanej stali przypominają relingi. Budynek ma rozległe tarasy z widokiem na Deptak i panoramę Krynicy.

– Stary Dom Zdrojowy

Stary Dom Zdrojowy to okazała budowla w stylu neorenesansu. Usytuowany jest w samym sercu Krynicy, przy Deptaku. Budynek pochodzi z 1889 roku, nazywany pierwotnie Dworcem Zdrojowym, zaprojektowali wybitni architekci: Julian Niedzielski i Jan Zawiejski. W Starym Domu Zdrojowym wypoczywał w okresie międzywojennym Józef Piłsudski z rodziną. Na pamiątkę wizyt Marszałka, na froncie budynku umieszczono tablicę, pod którą gromadzą się uczestnicy uroczystości patriotycznych. Miał tu także niewielki pokój słynny prymitywista Nikifor Krynicki.

– Nowe Łazienki Mineralne

Nowe Łazienki Mineralne to monumentalny obiekt, zlokalizowany w pobliżu Deptaku. Został wybudowany według projektu Władysława Klimczaka w 1926 r.jako Zakład Przyrodoleczniczy. Był to wtedy najnowocześniejszy obiekt w skali europejskiej przeznaczony do wykonywania zabiegów kąpielowych. Po roku 1948 pierwsze piętro przeznaczono na pokoje sanatoryjne, a parter pozostał częścią leczniczą. Na uwagę zasługują budzące zachwyt zdobienia stropu i klatki schodowej. Zaprojektowała je i namalowała techniką temperową Helena Korzec z Krakowa w latach 1982-1983. Klatkę schodową zdobią również dwa obrazy krakowskiego malarza Jana Bukowskiego.

Obiekt dysponuje basenem do ćwiczeń rehabilitacyjnych. W budynku znajduje się Muzeum Zabawek.

  • Sanatorium „Zgoda”

Sanatorium prowadzi leczenie i turnusy rehabilitacyjne. Ma własną bazę zabiegową, salę gimnastyczną z elementami siłowni, a także gabinet masażu. Kuracjusze mogą tu korzystać z zabiegów borowinowych, wodoleczniczych, światłoleczniczych, elektroleczniczych, z inhalacji, gimnastyki i masaży.

Sanatorium prowadzi leczenie osób ze schorzeniami narządu ruchu, narządu wzroku, ze schorzeniami kręgosłupa, ze schorzeniami układu krążenia, układu oddechowego, układu pokarmowego, układu krwiotwórczego, układu moczowo-płciowego, z niepełnosprawnością intelektualną, z chorobą psychiczną, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z chorobami narządów wydzielania wewnętrznego, z chorobami dermatologicznymi, neurologicznymi, reumatycznymi, kobiecymi, z przewlekłym zapaleniem trzustki i wątroby, z cukrzycą, padaczką, alergią, wadami postawy.

  • Sanatorium Abaton

Sanatorium oferuje m.in. pobyty lecznicze i turnusy rehabilitacyjne. Położone jest w centrum Krynicy-Zdroju, w bliskiej odległości od Deptaku i pijalni wód.

Sanatorium specjalizuje się w leczeniu osób z:osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu, z wyłączeniem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, chorobami narządów wydzielania wewnętrznego, przewlekłym zapaleniem trzustki, przewlekłymi zapaleniami wątroby, chorobami neurologicznymi, reumatycznymi, ze schorzeniami układu oddechowego, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, cukrzycą, schorzeniami kręgosłupa,  wadami postawy, skoliozą, schorzeniami układu krążenia, alergią, chorobami dermatologicznymi,  chorobami układu krwiotwórczego, schorzeniami laryngologicznymi, zaburzeniami głosu i mowy, a także kobiet po mastektomii.

Oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii, elektroterapii, magnetoterapii, fototerapii, światłoterapii, laseroterapii, zabiegi borowinowe, masaże i inhalacje.

  • Sanatorium nad Kryniczanką

Jest usytuowane w bliskim sąsiedztwie Góry Parkowej i Deptaku. Organizuje pobyty lecznicze i turnusy rehabilitacyjne. Specjalizuje się w leczeniu: chorób układu ruchu, układu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, cukrzycy, chorób układu oddechowego, układu krążenia, neurologicznych, wymagających leczenia dietami eliminacyjnymi, układu krwiotwórczego, narządów wydzielania wewnętrznego, alergii, chorób dermatologicznych, laryngologicznych, a także kobiet po mastektomii.

Oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii, elektroterapii, magnetoterapii, fototerapii, światłoterapii, laseroterapii, zabiegi borowinowe, masaże i inhalacje oraz saunę.

  • Sanatorium Watra

Uwaga! Sanatorium położone jest na wzgórzu (610 m n.p.m.) w centrum Krynicy. Wszystkie najważniejsze obiekty uzdrowiska znajdują się w zasięgu jednego kilometra od budynku sanatorium. Sanatorium nie dysponuje parkingiem.

Watra oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii, elektroterapii, magnetoterapii, fototerapii, światłoterapii, laseroterapii, ćwiczenia, zabiegi borowinowe, masaże i inhalacje, płukanie oka wodą leczniczą.

  • Sanatorium MSWiA

Sanatorium położone jest w centralnym parku uzdrowiska. Przyjmuje pacjentów na leczenie uzdrowiskowe i turnusy rehabilitacyjne. W budynku sanatorium znajduje się strefa odnowy biologicznej, w skład której wchodzi m.in. basen rehabilitacyjny z ozonowanym systemem uzdatniania wody, jacuzzi, sauna fińska, sauna infrared oraz łaźnia, a także jaskinia solna.

Sanatorium wykonuje zabiegi lecznicze w zakresie: kinezyterapii (ćwiczenia), krioterapii, elektroterapii, ultrasonoterapii, balneoterapii (kąpiele mineralne, borowina), termoterapii, hydroterapii, laseroterapia, fototerapia, masaże i inhalacje.

Sanatorium specjalizuje się w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, nerek i dróg moczowych,  przemiany materii, narządu ruchu, układu krwiotwórczego i krążenia.

  • Sanatorium Mielec

Uwaga! Sanatorium położone na wzgórzu. Organizuje zarówno leczenie uzdrowiskowe, jak i turnusy rehabilitacyjne. Specjalizuje się w leczeniu: dysfunkcji narządu ruchu, chorób reumatologicznych, układu krążenia, układu oddechowego, układu moczowego, układu nerwowego, cukrzycy i otyłości.

Oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii, elektrolecznictwa, światłolecznictwa, krioterapii praz zabiegi Spa i borowinowe.

  • 20 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo – Rehabilitacyjny

Szpital organizuje leczenie powracającym z misji żołnierzom, dla pozostałych osób leczenie jest na warunkach komercyjnych. Główne profile leczenia to: schorzenia przewodu pokarmowego, przemiany materii, układu moczowego, układu ruchu.

Oferuje balneoterapię (zabiegi borowinowe i z wodami mineralnymi), hydroterapię, ćwiczenia, masaże, elektroterapię, światłolecznictwo, ultradźwięki, basen, saunę i okłady krzemionkowe.

  • Sanatorium Silesia Krynica

Obiekt organizuje turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON. Na terenie kompleksu można korzystać m.in. z basenu, sauny, siłowni. Istnieje możliwość przyjazdu do ośrodka z pupilem (wyznaczone pokoje, dodatkowa opłata). Sanatorium oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii i fizykoterapii.

  • Geovita Krynica-Zdrój

W ośrodku mogą odbywać się turnusy rehabilitacyjne, dla osób: z niepełnosprawnością intelektualną, chorobą psychiczną, padaczką, ze schorzeniami układu krążenia, narządów wydzielania wewnętrznego, chorobami neurologicznymi, reumatycznymi, dermatologicznymi, układu krwiotwórczego, układu moczowo-płciowego, układu pokarmowego, z alergią, z cukrzycą, z mózgowym porażeniem dziecięcym, ze schorzeniami kręgosłupa, ze skoliozą i wadami postawy, z chorobami laryngologicznymi, układu oddechowego, z przewlekłymi chorobami wątroby, przewlekłym zapaleniem trzustki, z zaburzeniami głosu i mowy, z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego oraz dla kobiet po mastektomii.

Baza zabiegowa obejmuje krioterapię, elektrolecznictwo, światłolecznictwo, ultradźwięki, hydroterapię, inhalacje, termoterapię, ćwiczenia i fotel masujący.

  • Centrum Leczenia i Rehabilitacji Beskid

Obiekt komercyjny położony na słonecznym zboczu Góry Krzyżowej. Oferuje zabiegi z dziedziny hydroterapii, elektrolecznictwa, światłolecznictwa i krioterapii.

  • Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Panorama

W obiekcie organizowane są turnusy rehabilitacyjne (w 2022 r. z uwagi na remont baza rehabilitacyjna jest nieczynna).

Wczasy wypoczynkowe

Wczasy dla Seniora w atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce, nad morzem i w górach.

Turnusy rehabilitacyjne

Oferta pobytów w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych dla Seniora.

Turnusy wielkanocne

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Wielkanoc dla Seniora.

Boże Narodzenie i Sylwester

Turnusy wypoczynkowe i rehabilitacyjne na Boże Narodzenie i Sylwester dla Seniora.

CZYTAJ DALEJ

Polecane artykuły