Żylaki kończyn dolnych to jedna najczęstszych problemów ze strony układu krążenia. Pamiętajmy, że nie jest po problem wyłącznie estetyczny, ale również nie leczony prowadzi do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. W raz z rozwojem choroby może pojawić się zakrzepica a z nią związana zatorowość płucna, która jest stanem zagrożenia życia. Inną konsekwencją są zmiany skórne w postaci przebarwień i owrzodzeń. Objawy obrzęków i uczucie ciężkich nóg. To wszystko powinno skłonić Państwa do podjęcia decyzji operacji żylaków kończyn dolnych. Pamiętajmy, że układ powierzchowny (czyli tam, gdzie tworzą się żylaki) prowadzi tylko 10 % krwi z naszych nóg, 90% prowadzą żyły układu głębokiego. Żyły układu powierzchownego można uznać za magazyn naszych części zamiennych. To z nich wykonujemy pomosty naczyniowe takie jak by-passy w naczyniach wieńcowych w sercu czy pomosty naczyniowe omijające zamknięte naczynia miażdżycą w obrębie całego naszego układu naczyniowego. Warunkiem wykorzystania takiej żyły do operacji naczyniowej jest jej wydolność. Dlatego nasze żylaki nam się już nie przydadzą a mogą spowodować tylko poważne konsekwencję zdrowotne. W Polsce mamy kilka możliwości operacji niewydolności żylnej kończyn dolnych.
Jakie zabiegi możemy wykonać?
W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możemy wykonać zabieg metodą Babcocka. Polega ona na wyrwaniu za pomocą stalowej sondy żyły odpiszczelowej od stopy do pachwiny lub żyły odstrzałkowej od kostki bocznej do dołu podkolanowego, z kilkucentymetrowych nacięć wyrywano lub podwiązywano żylaki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym.
Mamy również szeroką gamę zabiegów małoinwazyjnych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym, niewymagających hospitalizacji i dający duży komfort w powrocie do normalnego funkcjonowania pacjentów. Zabiegi te niestety są płatne. Ich koszt w zależności od rodzaju zabiegu wahają się od 5000 zł od 9000 zł.
Zabiegi te w większości są wewnątrznaczyniowe i polegają na obliteracji (zamknięciu) niewydolnego naczynia żylnego.
Pamiętajmy, że nawet operacja żylaków wykonana najmniej inwazyjnie i najnowocześniejszą metodą nie zwalnia nas z obowiązku dbania o nasze nogi i żyły.
O czym warto pamiętać?
Pamiętajmy o naszej aktywności, długich spacerach, chłodnych prysznicach i stosowaniu zdrowej diety dla naszych żył.
Możemy wspomagać nasze żyły suplementami diety zawierającym diosminę czy ekstrakty ruszczyka kolczastego. A do stosowania zewnętrznego stosować żele zawierającę wyciąg z kasztanowca, Hesperydyny czy substancję zapobiegające mikrozakrzepom taki jak żel ForVein. Produkt stworzony przez chirurga naczyniowego dla swoich pacjentów. Do stosowania profilaktycznie na Państwa nogi na wieczór.
Pamiętajmy, aby w porę zadbać o nasze nogi, nie bać się operacji i konsultować się z chirurgiem naczyniowym, aby zapobiec w przyszłości przykrym konsekwencją przewlekłej niewydolności żylnej.
Specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Pomagam pacjentom borykającymi się z dolegliwościami żylnymi
“Specjalizuję się w procedurach flebologicznych leczenia przewlekłej niewydolności żylnej. To doświadczenie i chęć pomocy pacjentom skłoniły mnie do stworzenia powyższego produktu, wspomagającego dla osób borykających się z dolegliwościami żylnymi.”