Krioterapia, czyli leczenie zimnem, polega na obniżaniu temperatury tkanek. Temperatury podczas zabiegu dochodzą nawet do -140°C. Zabieg ten wzmacnia kości i mięśnie, przyspiesza regenerację tkanek, uśmierza ból, likwiduje obrzęki, przyspiesza złuszczanie się naskórka, poprawia ukrwienie skóry oraz zwiększa wydzielanie endorfin.
Krioterapię dzielimy na dwa typy:
- Krioterapia miejscowa (kriodestrukcja) – za pomocą specjalnego aplikatora do miejsca zmienionego chorobowo przykłada się bardzo niską temperaturę, dzięki czemu doprowadza się do zamarzania zawartości komórek i pękania błon biologicznych, co w efekcie niszczy tkanki.
- Krioterapia ogólna (kriostymulacja) – podczas tego zabiegu całe ciało poddane jest działaniu bardzo niskim temperaturom (-160°C do -100 °C) przez krótki czas (maksymalnie 3 minuty). Ten typ krioterapii nie niszczy tkanek. Celem tego zabiegu jest dostarczenie organizmowi stresu fizjologicznego. Temperatury kriogeniczne aplikuje się w kriokabinach lub kriokomorach.
WSKAZANIA:
- zespół bolesnego barku
- zapalenie stawów oraz ścięgien i mięśni, gościec łuszczycowy
- reumatyzm tkanek miękkich
- przykurcze stawów, obrzęki po operacjach oraz bolesne blizny
- zwichnięcia, uszkodzenia stawów kolanowych
- schorzenia neurologiczne – niedowłady, stwardnienie rozsiane, miastenia, choroba Parkinsona, ostre zapalenie nerwów
- profilaktyka osteoporozy
- przemęczenie i depresja
- przewlekły ból
- odnowa biologiczna (krioterapia wspomaga usuwanie toksyn, zwiększa przemianę materii, spowalnia proces starzenia się skóry)
- otyłość i cellulit
PRZECIWWSKAZANIA:
- ciężkie choroby i wady serca oraz układu krążenia
- ostre infekcje
- niedokrwistość
- ciężkie postaci dusznicy
- niedoczynność tarczycy
- przebyte zatory tętnic obwodowych
- zapalenie żył głębokich
- nadmierna potliwość w chwilach napięcia emocjonalnego np. stresu
- nowotwory
- niedawno przebyte przeszczepy tkanek czy narządów
- zaburzenia czucia oraz odmrożenia
- dzieci do 10 roku życia
Jeśli z różnych przyczyn nie czujecie się swobodnie w kriokomorze, możecie skorzystać z krioterapii miejscowej. To schładzanie azotem lub powietrzem miejsca, gdzie jest kontuzja i zabieg ten ma mniej przeciwwskazań niż w przypadku krioterapii ogólnej. Rozpoczęcie terapii musi być poprzedzone konsultacją lekarską. Lekarz zleci wykonanie badań ogólnych oraz neurologicznych i na podstawie wyników oraz danych z wywiadu, zleci bądź zabroni rozpoczęcie krioterapii.